Франція скасувала урочистості з нагоди 240-ї річниці Чесапікської битви з США

Франція скасувала урочистості з нагоди 240-ої річниці Чесапікської битви (вирішальна битва на морі в Американської війни за незалежність у 1781 році, – ред.) у її посольстві у Вашингтоні на тлі скандалу зі зривом контракту про постачання Австралії підводних човнів. Про це пише The New York Times.

Відомо, що урочисті заходи були заплановані на 17 вересня. На них повинен був бути присутнім високопоставлений представник ВМС Франції, який приїхав до Вашингтона, проте він вирішив повернутися в Париж достроково.

Перед цим Франція розкритикувала США і Австралію. Причиною став несподіваний розрив контракту про постачання Австралії 12 підводних човнів на суму майже €56 млрд.

"Говорячи відверто, це просто удар в спину. Це руйнування довіри і я дуже розгніваний", – сказав міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.

Раніше США, Велика Британія та Австралія оголосили про створення нового блоку проти Китаю під назвою AUKUS. США і Британія в рамках цього пакту пообіцяли допомогти Австралії створити власний атомний підводний флот. Як наслідок Австралія розірвала вже підписаний контракт з Францією про постачання їй французьких субмарин зі звичайним двигуном.

"Ми встановили з Австралією відносини довіри. Ця довіра тепер зраджена", – зазначив Ле Дріан.

За його словами, президент США Джо Байден діє у стилі свого попередника Дональда Трампа.

"Це одностороннє, брутальне і непередбачуване рішення дуже нагадує те, що робив Трамп. Зі слів президента Байдена ми несподівано дізналися, що контракт, укладений між Францією і Австралією, припинений, а США запропонують австралійцям ядерну угоду, про зміст якої нам нічого не відомо. Так не чинять із союзниками. Ми зовсім недавно говорили про все це із США і ось тепер – цей розрив. Це не лізе ні в які ворота", – підкреслив французький міністр.

Міністр збройних сил Франції Флоранс Парлі назвала цю ситуацію "дуже поганою новиною для прихильності даним обіцянкам" і жахливим рішенням у сфері міжнародної політики.

"Тепер ми бачимо, як США ставляться до своїх союзників і партнерів", – сказала вона.

Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес заявив, що новий договір з США і Австралією чи не свідчить про стратегічні розбіжності із Францією. У той же час він зазначив, що розуміє розчарування Парижа з приводу втрати контракту. Міністри оборони і закордонних справ Австралії ще два тижні тому знову підтвердили, що угода з Францією про субмарини залишається в силі.

Президент США Джо Байден запевнив, що Франція залишається для його країни ключовим партнером в Індо-Тихоокеанському регіоні, з яким він має намір тісно співпрацювати і надалі.

Джерело