52% виступають проти обов'язкової вакцинації

Фонд Демократичні ініціативи на початку тижня оприлюднив дані соціології, які свідчать, що 56% наших громадян не планують вакцинуватися. На сьогодні, щеплення повністю отримали трохи більше 5 млн українців. Це 20% від усього дорослого населення. Пандемія триває вже півтора року, і доки не буде колективного імунітету – вона не відступить. А як цьому імунітету з'явитися, якщо така кількість людей не хоче вакцинації. В країні достатньо найсучасніших вакцин, вони безплатні. Сьогодні Група Рейтинг привела дані дослідження, яке робилось ще у червні, згідно з ним найбільше українці хочуть вакцинуватися у Львові, Вінниці, Сумах, Ужгороді, Івано-Франківську. А найменше у Маріуполі, Дніпрі, Запоріжжі, Сєвєродонецьку, Миколаєві. Ну і столиця пасе задніх. То що ж зупиняє дорослих людей, які свого часу були вакциновані від правця, коклюшу, поліомієліту і ще купи інфекційних хвороб, від походу до лікаря зараз. Хто і як має переконати цих людей подбати не лише про себе, а й своє оточення. Думки збирала журналістка "5 каналу".

Хоче вільно подорожувати без тестів. Головна причина чому мешканка Бучі, Юлія Кушнирик, робить щеплення від коронавірусу.

Чому понад 50% населення проти вакцинації: як в Україні  планують боротися з фейками щодо COVID-19 – сюжет (Відео)

"Я перехворіла в жовтні, але в мене було в легкій формі, я подивилася як люди хворіють. Ну і ми їздимо відпочивати. Хочеться вже не ходити з цими тестами", – каже Юлія Кушнирик.

До вакцинального кабінету привела ще й дочку. Так родина вирішила підготуватися до прогнозованого сплеску захворюваності на COVID-19 восени.

"Для подорожей буде актуально. Не треба буде робити тести, а також для себе і для здоров’я", – зазначає Дарина Кушнирик.

У Бучанському центрі масової вакцинації від ранку до обіду черги на щеплення. 6 годин поспіль двері кабінету терапевта не зачиняються.

"У нас постійно є черга. Постійно є запис на прийом на вакцинацію. Тому з цим проблем немає", – запевняє лікарка-терапевт Лілія Корецька.

Аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва Андрій Сухарина наголошує: "Питання, кого вакцинувати далі. Добровольців особливо далі не буде. Потрібно думати як далі до цього достукатися. Чи впроваджувати якусь обов’язкову вакцинацію, чи сподіватись, що пронесе".

Понад 56% українців не планують робити щеплення від коронавірусу. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи". До того ж, майже 52% виступають проти обов'язкової вакцинації.

"Якщо ми порівняємо з іншими країнами, де такі дані доступні, то ми в лідерах", – додає Андрій Сухарина.

Вакцини недостатньо вивчені. Можуть виникнути побічні ефекти. Це найпоширеніші перестороги, які називали респонденти, які проти вакцинації.

"Частина антивакцинаторських месиджів вони сплановані. І це частина кампанії держави-агресора. Тому це питання національної безпеки. І органи, які відповідають за це, повинні докладати значно більше зусиль для того, щоби боротися з цими фейками", – запевняє виконавча директорка Центру громадянського представництва "Життя" Лілія Олефір.

У серпні, щоби популяризувати серед українців щеплення від коронавірусу, Мінохорони здоров’я розпочало інформаційну акцію. У низці областей встановили інсталяції. Так у столичному Маріїнському парку розмістили фото вакцинованих українців. До кінця жовтня з динаміків лунатимуть їхні мотиваційні історії. Як переконати українців зробити захисний укол узялися мізкувати ще й лікарі та громадські організації.

"Зараз залишилися ті люди, які вагаються. Їм потрібне десь медичне роз'яснення медичних працівників, більш такої інформаційної компанії", – зауважує заступниця головного лікаря Бучанського ЦПМСД Жанна Лінчук

Президентка ГО "Вакцинація" Світлана Томенко акцентує увагу: "Хотіла би звернути увагу на роль засобів масової інформації. В плані того, щоби більше показувалося позитиву, а не негативу. І хотілося би, щоби в ЗМІ було більше публічних людей, які пропагують вакцинацію".

Свою ефективність довели і бесіди фахівців із громадами на місцях.

"Працюють координатори в кожному регіоні. І роблять такі зустрічі і предметно працюють з кожним. Близько 11 мільйонів проведено вже щеплень. Тобто понад 5 мільйонів українців захищені двома дозами", – підсумував керівник Національної програми імунізації Центру громадського здоров'я Олександр Заїка.

А це лише 18% дорослого населення, зробили щеплення принаймні однією дозою вакцини. Для формування колективного імунітету цей показник має бути від 70 до 90%. Спонукає українців вакцинуватися і влада на місцях. Оскільки МОЗ анонсувало закриття на карантин закладів освіти, де від COVID-19 вакциновано менш як 80% колективу, чільники регіонів один за одним почали повідомляти: онлайн-навчання під час локдауну більше не буде. Зокрема, таке рішення вже ухвалили в Київській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. Дізнавшись про це, вчителька бучанської школи, Наталія, мерщій поквапилась до поліклініки. Хоча доти вагалася.

"Я працюю в школі. Тому хочеш не хочеш, відповідальність на нас також", – наголосила вчителька Наталія.

У Мінохорони здоров'я пропонують також не відправляти на локдаун бізнес, якщо персонал імунізований. Проте суворих обмежень проти невакцинованих громадян, влада поки що не застосовує. Адже досвід інших країн свідчить: може виникнути хвиля протесту. Як це, приміром, сталося у Словенії. Після запровадження COVID-паспортів, без яких не пустять практично у жодну установу, протестувальники закидали фаєрами будівлю парламенту.

Людмила Павленко, Анна Рибалка та Микола Довгий, "5 канал"

Нагадаємо, за минулу добу коронавірус в Україні виявили у 6624 осіб, зафіксовано 99 летальних випадків, 1914 пацієнтів одужали.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело