Суспільне Культура пропонує добірку виставок українського мистецтва, які можна відвідати у березні в Києві, Одесі, Івано-Франківську та Відні. Частина з них відкрилася наприкінці лютого. World Press Photo 2023

Де: Одеський художній музей

Коли: з 1 до 29 березня, з середи до неділі з 10:00 до 17:00

Виставки українського мистецтва, які можна відвідати у березні

Показ в Одесі стане завершальним етапом всеукраїнського туру експозиції. Виставка представляє переможців 66-го щорічного конкурсу World Press Photo, демонструючи видатні досягнення фотожурналістики та документальної фотографії. Подія відбувається за підтримки Посольства Нідерландів в Україні та в межах партнерства з Odesa Photo Days Festival.

Експозиція охоплює твори 24 регіональних переможців із 23 країн, висвітлюючи ключові події 2022 року. Знімки стосуються війни в Україні, протестів в Ірані, життя під владою "Талібану" в Афганістані, кліматичних змін у Марокко, Австралії, Перу та Казахстані.

Український фотограф Євген Малолєтка став глобальним переможцем із фотографією "Авіаудар по пологовому будинку в Маріуполі", яку він зробив у березні 2022 року. Кураторка та засновниця міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days Катерина Радченко була членкинею глобального та очільницею регіонального європейського журі World Press Photo 2023 року.

"Олександр Ройтбурд. Теорема влади"

Де: PinchukArtCentre, Київ

Коли: з 8 березня до 14 липня, середа — неділя з 12:00 до 20:00

PinchukArtCentre організовує експозицію, присвячену творчості Олександра Ройтбурда — художника, який зіграв ключову роль у формуванні та інституційному втіленні сучасного артпростору України. Куратор проєкту — Костянтин Дорошенко. Він запрошує дослідити підхід Ройтбурда до взаємовідносин культури, суспільства та влади. Виставка демонструватиме твори митця з приватних збірок, а також документи та предмети, що ілюструють його внесок у культурно-історичний контекст.

Вхід вільний.

"Я з тобою"

Де: PinchukArtCentre, Київ

Коли: з 8 березня до 14 липня, середа — неділя з 12:00 до 20:00

Друга виставка у PinchukArtCentre. Це колективна експозиція творів митців з України, США, Бельгії, Мексики, Туреччини, Данії та Індії. Виставка ставить за мету підкреслити глобальний резонанс і взаєморозуміння через переживання, викликані російсько-українською війною. Експозиція акцентує на універсальних емоціях: силі, яка виростає із загрози зникнення, мріях, що з'являються на фоні страху, та надії, що зароджується з відчаю, підкреслюючи спільне між людьми з різних куточків світу.

Учасники та учасниці виставки: Катерина Алійник, Феліпе Баеза, Юрій Білей, Фатма Буджак, Шилпа Гупта, Анна Звягінцева, Давід Клербоут, Катерина Лисовенко, Ярема Малащук та Роман Хімей, Лор Пруво, Антон Саєнко, Якоб Кудск Стеенсен, Ян Фабр, Дженні Гольцер.

Кураторську команду очолюють Бйорн Гельдгоф, Ксенія Малих, Олександра Погребняк, з Оксаною Чорнобровою як асистенткою кураторів.

Вхід вільний.

Ретроспективна виставка Марти Базак

Де: "Асортиментна кімната", вул. Січових Стрільців 15, Івано-Франківськ

Коли: з 22 березня до 13 квітня, четвер — субота з 12:00 до 18:00.

Марта — одна з двох художниць, яких зараховують до "станіславського феномену" та покоління Імпрези. Обидві — Марта Базак та Весела Найденова — є значно менш видимими в плані згадок та задокументованості робіт, ніж їхні колеги-чоловіки. З 2023 року "Асортиментна кімната" представляє Веселу Найденову та досліджує її практику. В березні 2024-го розпочнеться робота й з Мартою — ретроспективною виставкою та дослідницьким текстом від post impreza.

Марта Базак (1953, Коломия) — художниця, науковиця, викладачка, музейна працівниця. Працює з різними медіумами, але найбільш відомою є завдяки художньому текстилю та гобеленам. Останні вона часто працює у великому форматі.

Курувати виставку Марти Базак буде Тереза Яковина — мультидисциплінарна художниця, перформерка, сценографка та дочка Марти.

Вхід вільний.

"Промінь входить в ґрунт"

Де: Voloshyn gallery, вул. Терещенківська, 13, Київ

Коли: з 23 лютого до 31 березня (окрім понеділка та вівторка), з 11:00 до 18:00.

Це друга персональна виставка Нікіти Кадана у Voloshyn Gallery. На ній представлено скульптури, вугільні малюнки, живопис. Експозиція відгукується на події 10 жовтня 2022 року в Києві, коли під час одного з наймасовіших ракетних обстрілів Росії по Україні ракета влучила у дитячий майданчик у парку імені Тараса Шевченка, розташованому поряд із галереєю.

"Солнєчний круг, нєбо вокруг. Краєвиди з різними формами воєнно-зумовлених занурень у ґрунт. Ідея вкоріненості національного почуття в ландшафті. Обійми чорнозему. Ґрунтянство. Ґрунтівство. Побєда над сонцем. Злочин світла. Промені, що ранять. Укорінення як біль фактичний та як біль фантомний. Лишається есхатологічний оптимізм", – описує Нікіта Кадан.

Кадан у своїй практиці досліджує взаємозв'язки між історією, культурою та насильством, акцентуючи на українських травмах і їхньому інтегруванні в історичний наратив. Брав участь у 56-й Венеційській бієнале та у паралельній програмі 59-ї Венеційської бієнале, мав персональні та групові виставки за кордоном.

Вхід вільний.

"Тридцять шість видів Говерли", Дмитро Купріян

Де: Музей Варвари та Богдана Ханенків, Київ

Коли: з 22 лютого до 31 березня, середа, п'ятниця-неділя з 10:30 до 17:30, четвер з 12:00 до 19:00.

Виставка "Тридцять шість видів Говерли" фотографа-документаліста та нині військового ЗСУ Дмитра Купріяна відсилає до циклу кольорової ксилографії японського митця Кацушіки Хокусая "Тридцять шість видів Фуджі", яку він створив у середині XIX століття.

На цій виставці демонструються фотографії, в яких Дмитро Купріян органічно поєднав ручний чорно-білий фотодрук із власними доробками в олійному живописі. За інформацією кураторки Ольги Новікової, це перший подібний досвід для художника. Купріян сам вивчив цю складну техніку, яка вимагає значних зусиль і детальності, аналогічно до техніки кольорового деревориту, якою відомий Хокусай.

Експозиція охоплює дві зали: в одній розміщені завершені твори Купріяна на стінах, а в другій — вітрини з ескізами та матеріалами, що ілюструють процес роботи над фотографіями на різних її етапах.

"Крізь потаємні дверцята"

Де: Музей Варвари та Богдана Ханенків, Київ

Коли: 29 лютого, кожен другий четвер місяця, з 12:00 до 19:00.

У новому проєкті Музею Ханенків за прихованим входом до "Золотого кабінету" лише на один день з'являтиметься один із творів азійської колекції, яка налічує близько 25 тисяч предметів.

З початку повномасштабної війни усі ці предмети були захищені та законсервовані, однак їм потрібен постійний догляд реставраторів і кураторів. Така можливість дозволяє час від часу виводити на показ один предмет і представляти його на тимчасовому експозиційному майданчику. Це може бути як відомий відвідувачам шедевр, так і предмет, що довгий час перебував у депозитарії. Проте кожен з них є цінним і несе свою унікальну історію, якою музей буде ділитися з відвідувачами.

Керівниці проєкту: Юлія Ваганова, Олена Живкова.

Виставковий проєкт "В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні"

Де: Нижній Бельведер, Rennweg 6, 1030, Відень, Австрія

Коли: з 23 лютого до 2 червня, щодня з 10:00 до 18:00

В експозиційних просторах віденського музею Бельведер відкрито для публіки широкий огляд українського мистецтва початку XX століття. Ця колекція модернізму, яку вже бачили у різних містах Європи протягом 2022–2023 років, її доповнили 38 творами з епохи модерну. Серед представлених авторів — Всеволод Максимович, брати Василь і Федір Кричевські, Олександр Мурашко, Георгій Нарбут, Михайло Жук, Абрам Маневич, Олена Кульчицька та інші. Виставка висвітлює тісні культурні зв'язки та спільне полотно розвитку українського і європейського мистецтва.

Кураторська група: Костянтин Акінша та Катя Денисова, Марина Дроботюк та Олена Кашуба-Вольвач (NAMU, Київ).

Організатори: Бельведер (Відень), Королівські музеї образотворчого мистецтва (Брюссель) та Королівська академія мистецтв (Лондон) у партнерстві з Національним художнім музеєм України. За ініціативи Національного музею Тиссена-Борнеміси (Мадрид).

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Джерело