Спільнота закликає активно протидіяти спробам пропаганди культури країни-агресора

Ознайомившись з Рішенням учасників круглого столу на тему "Повернення та збереження культурної спадщини України в умовах російсько-української війни" від 20 лютого 2024 року, в якому пропонується розробити та впровадити "програму повернення українських митців", серед яких з-поміж інших виділяється ім’я російського композитора Петра Ілліча Чайковського (1840-1893), спільнота Києва вважає за необхідне наголосити на такому:

П.І. Чайковський, на жаль, українцем не був, оскільки:

Звернення композиторської спільноти Києва щодо неможливості
  • народився, здобув освіту і сформувався як особистість саме на теренах Росії (на відміну від Д. Бортнянського, М. Березовського та А. Веделя);
  • мав на 50% російське походження (Посохови, Попови) і, частково, французьке (Асьє) та австрійське (Віттіг);
  • не написав жодного твору на українські тексти, натомість писав майже виключно на російські тексти (на відміну від свого сучасника М. Лисенка), окремі твори - також на французькі;

У листуваннях, що збереглися, ідентифікував себе як "росіянин у цілковитому розумінні цього слова", а щодо українців вживав слово "хохол".

  • Популяризація українського мистецтва є однією з найважливіших задач культурної дипломатії України. На жаль, у світі досі маловідомими лишаються твори українських композиторів, навіть таких як М.Лисенко, М.Леонтович чи Б.Лятошинський. Тож, маємо докладати зусилля до популяризації творчості саме українських композиторів, а не російських.
  • Ми боремося за наше право на самоідентифікацію, право говорити українською мовою і право бути українцями. Але в такому випадку ми не маємо права намагатися примусово "повертати" митців, які зробили свій усвідомлений вибір на користь іншої країни, іншої культури і іншої мови.
  • У розв’язаній проти нас війні росіяни широко використовують дезінформацію, сфальсифіковані дані та пропаганду імперських міфів. Ми маємо протиставляти міфам правдиву історію, а не власні міфи і фальсифікації.

Зважаючи на викладене вище і на той факт, що Рішення круглого столу підписав чинний голова Національної спілки композиторів України Ігор Щербаков без жодних обговорень з членами очолюваної організації, звертаємось із проханням:

  • активно протидіяти спробам пропаганди культури країни-агресора;
  • вжити заходів до імплементації рекомендацій Українського Інституту національної пам’яті щодо виконання ЗУ "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Нагадаємо, у десяту річницю страшних днів лютого в Національній музичній академії України ім. П. І. Чайковського згадують і вшановують Героїв Небесної Сотні. 

Джерело