“Чоловіків відправлять у ТЦК масово за новим способом, цих людей призвуть прямо з 1 березня”: відстрочка і мобілізація

“Чоловіків відправлять у ТЦК масово за новим способом, цих людей призвуть прямо з 1 березня”: відстрочка і мобілізація

Верховна Рада України увосьме ухвалила продовження воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 діб – до 13 травня 2024 року. У цей період всі чоловіки призовного віку, які за рішенням військово-лікарської комісії визнані придатними до військової служби, можуть отримати мобілізаційне розпорядження.

Як інформують “ФАКТИ”, згідно зі ст. 23 Закону України № 3543-XII Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та Додатку 1 Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, визначено перелік хвороб, які є підставою для винесення рішення ВЛК про непридатність та звільнення від мобілізації.

Перелік хвороб, які звільняють від мобілізації, – повний список

Військовозобовʼязані, що мають проблеми зі здоров’ям, в період дії воєнного стану поділяються на дві категорії:

обмежено придатні – можуть бути призвані за потреби з обмеженням переліку місць та спеціальностей, за якими проходитимуть військову службу; непридатні до військової служби – знімаються з військового обліку.

В деяких випадках може бути призначено повторне проходження ВЛК через шість місяців для підтвердження стану здоров’я військовозобов’язаного.

Інфекційні та паразитарні хвороби, які звільняють від мобілізації

Повністю непридатними до військової служби визнаються особи, яким встановлено діагноз:

активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини;

активний, прогресуючий туберкульоз інших органів (крім легенів);

тяжкі форми вірусних гепатитів зі значним порушенням функцій організму, які важко піддаються лікуванню;

ВІЛ з імунною декомпенсацією в ІV стадії.

Виявлені інфекції, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, хламідіоз, трихомоніаз тощо) є підставою для рішення ВЛК про тимчасову непридатність і повторне проходження медкомісії після лікування.

У разі виявлення інших інфекційних та паразитарних хвороб ВЛК може визнати військовозобов’язаного обмежено придатним або відтермінувати його мобілізацію для проходження лікування.

Новоутворення, які звільняють від мобілізації

Онкологічні захворювання можуть бути причиною для визнання непридатності тільки у важких випадках зі значним порушенням функцій організму:

злоякісні новоутворення з метастазами та неоперабельний стан; онкологічні хвороби лімфоїдної тканини, крові та споріднених їм тканин зі значними змінами у складі крові (лімфогранульоматоз, мієлома, лейкози, мієлодиспластичний синдром тощо), що прогресують; доброякісні пухлини будь-якої локалізацій зі значними порушеннями функцій організму.

Військовозобов’язані у післяопераційному стані або в період реабілітації після променевої чи хіміотерапії визнаються тимчасово непридатними. Таким особам призначається повторне проходження ВЛК після завершення курсу лікування та реабілітації.

Військовозобов’язані, в яких діагностовано новоутворення (злоякісні чи доброякісні), що не викликають значного порушення функцій організму, під час воєнного стану визнаються обмежено придатними.

Хвороби крові та кровотворних органів, які звільняють від мобілізації

У більшості випадків військовозобов’язані з хворобами крові та кровотворних органів визнаються обмежено придатними.

Рішення про тимчасову непридатність з повторним проходженням ВЛК приймається після хірургічних втручань. Повністю непридатними визнаються лише ті особи, чей стан діагностується як швидко прогресуючий і декомпенсований (зі значним порушенням функцій органів і систем).

До переліку хвороб крові та кровотворних органів належать:

усі види анемій;

порушення згортання крові;

пурпура (ідіопатична, тромбоцитопенічна);

геморагічні стани (підвищена кровоточивість);

агранулоцитоз;

хвороби селезінки;

порушення із залученням імунного механізму (усі види саркоїдозу, імунодефіцити).

Ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин, які звільняють від мобілізації

Патології органів ендокринної системи, обмінні розлади та порушення обміну речовин можуть бути підставою для визнання непридатності тільки у випадках зі значним порушенням функцій. У легших станах військовозобов’язаного визнають обмежено придатним.

До таких хвороб належать:

хвороби щитоподібної залози (за винятком новоутворень);

цукровий діабет та інші порушення регуляції глюкози;

патології інших ендокринних залоз;

виснаження внаслідок недостатнього харчування;

ожиріння;

функціональна гіпербілірубінемія;

ліпоматоз тощо.

Розлади психіки та поведінки, які звільняють від мобілізації

Військовозобов’язаного визнають непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку тільки у випадку різко виражених стійких психічних розладів:

усі види деменції, органічний амнестичний синдром;

розлади психіки, особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку або соматичної хвороби;

синдром залежності з різкими, стійкими психічними розладами внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю, наркотичних речовин, медикаментів);

ендогенні психози з часто повторюваними фазами (шизофренія, хронічні маячні розлади, епізодичні маніакальні розлади, афективні розлади настрою);

невротичні стани, пов’язані із стресом (фобії, обсесивно-компульсивні, адаптаційні та соматоформні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, депресія, психогенна глухота);

ангіотрофоневроз III-IV стадії; різко виражені поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій (пов’язані з розладами споживання їжі, зі зловживанням речовинами, які не зумовлюють залежність);

розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці (гіперкінетичні, соціальні, емоційні, неуточнені психічні);

розлади особистості та поведінки у зрілому віці (параноїдні, шизоїдні, дисоціальні, емоційно нестабільні, істеричні та інші);

розлади звичок та спонукань, статевої ідентифікації, сексуальні розлади;

специфічні розлади мовлення та мови, здібностей до навчання, рухової функції тощо; глибока та тяжка розумова відсталість.

У більш легких випадках з короткотривалими та незначними хворобливими проявами особа визнається обмежено придатною і може бути мобілізована.

Хвороби нервової системи, які звільняють від мобілізації

Військовозобов’язані з патологіями нервової системи визнаються непридатними до військової служби у випадках зі швидко зі значними порушеннями функцій, що швидко прогресують:

запальні хвороби центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний та внутрішньохребтовий абсцес);

хвороби ЦНС, що прогресують (системні атрофії, дегенеративні хвороби, паралічі і паралітичні стани, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, дистонії (крім вегетосудинної), ДЦП, гідроцефалія, токсична енцефалопатія та інші);

епілепсія за наявності частих нападів або виражених психічних розладів;

хвороби периферичної нервової системи, пов’язані з ураженням нервів, порушенням іннервації та больовим синдромом (нейропатії, міастенії, міопатії, дорсалгія, радикулопатія, цервікалгія, ішіас, люмбаго та інші), що швидко прогресують;

розлади вегетативної нервової системи зі значними порушеннями функції (синдром Бредбері-Еглстона, сімейна дизавтономія Райлі-Дея, багатосистемна дегенерація, нейрогенна ортостатична гіпотензія – синдром Шая-Дрейджера), що прогресують.

Хвороби ока, які звільняють від мобілізації

Непридатними до військової служби з виключенням із військового обліку визнаються ті особи, що мають:

виражені анатомічні вади повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;

різко виражені хвороби усіх частин ока та його придаткового апарату на обох очах, з частими загостреннями або зниженням зорових функцій, що прогресує (рубці, помутніння, дегенеративні зміни, катаракта, хвороби зорового нерва тощо);

відшарування і розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;

глаукома у важкій стадії на обох очах;

стійкий параліч рухових м’язів очного яблука за наявності диплопії; короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному з меридіанів понад 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах понад 6,0 дптр; гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоту; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гостроту зору обох очей 0,2 і нижче.

Слід зазначити, що повністю придатними до проходження військової служби визнаються особи, в яких діагностовано:

легку форму глаукоми; короткозорість або далекозорість до 6,0 дптр; астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції до 3,0 дптр; порушення кольоровідчуття (дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу).

Хвороби вуха, які звільняють від мобілізації

Більшість хвороб вуха є підставою для визнання особи обмежено придатною у період воєнного стану. Непридатним військовозобов’язаного можуть визнати у випадку виявлення таких хвороб:

стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота;

двобічне тяжке і глибоке (3-4 ступеня) порушення слухової функції;

глухота на одне вухо та тяжка приглухуватість на друге;

двобічна тяжка приглухуватість, що прогресує;

приглухуватість з ураженням центральних відділів слухового аналізатора, вираженими вегетативними і екстраауральними проявами.

Хвороби системи кровообігу, які звільняють від мобілізації

Непридатними до військової служби з виключення

Джерело