Академік НАН України та ексголова Ради НБУ, Богдан Данилишин, розповів, як справи з інфляцією в країні, її впливом на ціни та можливими перспективами.

З початком 2024 року рівень річної інфляції в Україні скоротився до 4,7% порівняно з 5,1% у грудні 2023 року, повідомляє Богдан у Facebook.

Інфляція в Україні рекордно пробиває

Інфляція в Україні рекордно пробиває

За січень поточного року ціни зросли лише на 0,4%, а за останні 12 місяців інфляція знизилася вп'ятеро. Це не просто зміна у статистиці — це разюче падіння порівняно з прогнозами річної давності, каже Данилишин.

Давайте розглянемо, які категорії товарів та послуг стали основними жертвами цих змін.

Серед тих, хто стримує інфляцію — хлібопродукти, яйця, олія, цукор, одяг, взуття, побутова техніка та послуги. Ці товари стали доступнішими або залишилися на колишньому рівні у річному вимірі.

Інфляція в Україні рекордно пробиває

У той час як м'ясо, овочі, олія, послуги електропостачання, амбулаторні медичні послуги, послуги освіти, послуги проживання та харчування підняли ціни більш ніж на 10% .

За словами Данилишина, основними факторами, які сприяли стрімкому падінню інфляції, стали:

  • війна,
  • масовий виїзд біженців,
  • мобілізація до ЗСУ,
  • високе безробіття (близько 20% робочої сили),
  • жорстка монетарна політика НБУ, яка обмежила приріст кредитування в економіці.

Інфляція в Україні рекордно пробиває

Незважаючи на таке значне падіння, академік попереджає, що внутрішній ринок аграрної продукції перенасичений за рекордного врожаю, і в майбутньому ціни на ці товари, швидше за все, піднімуться.

Стабільний обмінний курс та частковий мораторій на підвищення житлово-комунальних тарифів гальмують інфляцію, але їхнє майбутнє коригування може лякати населення України.

Раніше ми писали про те, що продали свою картку – готуйтеся до великих проблем

Джерело