Результати нової управлінської команди будуть помітні з часом на полі бою

"Команда – ефективна. Зміни – будуть": так президент підписав фото з новопризначеними командувачами в ЗСУ. Після обіцяного тотального оновлення верхівки Володимир Зеленський офіційно призначив командувача сухопутних і десантно-штурмових військ. А також – керівництво Сил тероборони. І саме це призначення викликало обурення в українців. Журналісти з'ясували, що Ігор Плахута, який відтепер повинен керувати тероборонівцями, під час Революції Гідності очолював підрозділ Внутрішніх військ у МВС та причетний до розгону майданівців. Нові подробиці кадрових змін у війську дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Лідії Середюк.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Велике перезавантаження військової верхівки триває:

Велике перезавантаження військової верхівки триває повним ходом. Що нове звернення президента – то кадрові зміни. Після заміни головкома в ЗСУ з'явилися ще чотири нові командувачі.

На місце Олександра Сирського, що керував Сухопутними військами, прийшов генерал-лейтенант Олександр Павлюк. На початку повномасштабного вторгнення він керував Київською обласною адміністрацією та брав участь у плануванні оборони Києва. Був заступником командувача Сухопутних військ, а згодом став першим заступником міністра оборони. Вже на новій посаді зробив свою першу публічну заяву.

"Найбільша, найчисленніша частина славного Українського Війська, що бере на себе основний удар супротивника, несе найважчий тягар війни – честь служити пліч-о-пліч з вами, мужні воїни! Усвідомлюю весь спектр задач, що стоять сьогодні перед нашими підрозділами та всією структурою Сухопутних військ", – заявив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк.

Десантно-штурмовими військами керуватиме Ігор Скибюк, що був заступником командувача ДШВ. А раніше – командиром 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Юрій Содоль, що упродовж шести років керував морською піхотою, призначений командувачем Об'єднаних сил ЗСУ замість Сергія Наєва. Сам Наєв дізнався про такі зміни зі ЗМІ, про що написав у соцмережі.

"Із засобів масової інформації дізнався про своє звільнення з посади командувача Об'єднаних сил Збройних сил України, яку обіймав з 2020 року. Це були складні часи. Один із найважчих періодів історії України. І разом із вами ми з гідністю пройшли цей шлях", – сказав Сергій Наєв.

"Генерал такого рівня, такого досвіду, і раптом із засобів масової інформації дізнається, що його знято з посади. Та це брєд, це абсурд, аморально, некрасиво. Щоб зняти офіцера з посади, треба з ним бесіду провести, провести службове розслідування, вказати йому на недоліки, а він воює, воює і раптом дізнається, що його знято з посади. Ну, дитячий садок", – зауважив військовий експерт і полковник запасу ЗСУ Петро Недзельський.

На зміну Сергієві Шапталі новим начальником Генерального штабу ЗСУ призначено генерал-майора Анатолія Баргилевича, який до цього керував тероборонівцями. А от на місце Баргилевича прийшов Ігор Плахута. І саме неоднозначне минуле нового командувача Сил тероборони – ще одна причина здивування та обурення суспільства.

У Центрі протидії корупції розкритикували призначення Плахути, зазначивши, що в період 2013-2014-х років він керував силами Південного територіального командування Внутрішніх військ у МВС і на камеру розповідав, як силовики зачищали блокпости мітингувальників в урядовому кварталі.

"Я вважаю, що справилися. Ми силу не застосовували. Просили, щоб не провокували, але, на превеликий жаль, застосовували сльозогінний газ. Деякі не витримували, кидали палиці", – казав він у 2013 році.

А от журналістка Ольга Худецька пригадала інші подробиці подій лютого 2014 року.

"В силовій і владній вертикалі, яка тоді, 21 лютого 2014-го, посипалась, втекла, перестала брати трубки, Плахута був єдиний, хто не покинув своїх військових, намагався зібрати в купу, не допустити подальшої ескалації і був сфокусований на тому, щоб вивезти їх із хаотичної ситуації безвладдя в казарми, подалі від незрозумілих рухів", – заявила Худецька.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Таке звернення на захист Плахути записали українські військові:

"Генерал Плахута – це авторитет серед моїх побратимів. Він не вчиняв жодних злочинних наказів, саме тому він відвів свій особовий склад, щоб зберегти життя хлопців".

Після резонансу Ігор Плахута прокоментував своє призначення та перерахував – що робив після повномасштабного вторгнення рф.

"З перших днів повномасштабної війни перебував на фронті, безпосередньо на передовій, зокрема на складних напрямках. Обіймав посаду заступника командувача Сил спеціальних дій Сил спеціальних операцій Збройних сил України. Також майже рік виконував обов’язки заступника командувача оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця". Особисто керував підготовкою та обороною міста Куп’янськ під постійним вогневим тиском супротивника", – заявив Плахута.

Зміну військового керівництва Зеленський мотивував потребою залучити досвід бойових командирів, перезавантажити генералітет, а ще змінити підхід до ротацій та управління фронтом. Не конкретизуючи – що було не так із попередниками.

"Для цього мають бути підстави, мають бути вказані недоліки, має бути проведене службове розслідування. А ми ж усі чекали, коли президент скаже, які недоліки в Залужного, щоб його поміняти. Щоб поліпшити якість? Так у вас мають бути підстави сказати – у вас там і там недоліки, має бути проведене службове розслідування. Просто всіх скопом поміняти, ну, ви знаєте, це не цивільна організація", – зауважив Недзельський.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Якщо й перезавантажувати, то не лише військове крило, підсумовують зміни аналітики.

"Я чітко пам'ятаю слова президента. Він говорив не про перезавантаження військового командування, він говорив про перезавантаження влади. І ніяке військове командування не зможе бути ефективним, якщо буде слабкість, низька якість роботи, неефективність Кабінету Міністрів, з боку законодавчої влади. Тоді варто було б розглянути ефективність роботи РНБО. РНБО все-таки мала б координувати роботу влади у військових питаннях. Поки що це спостерігається якнайменше", – наголосив політичний експерт Олексій Кошель.

"Я сподіваюся, що Україна не стане слабкішою, а ворог не аплодуватиме від того, що в Україні зараз відбуваються зміни у верхівці командування. Я сподіваюся, що нове командування, не дай Боже, утримається, щоб не зробити крок назад", – сказав експерт із питань безпеки і військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко.

Результати нової управлінської команди будуть помітні з часом на полі бою. Водночас колишній командувач армії США Бен Годжес вважає, що прихід нового головкома ЗСУ Олександра Сирського стане неприємним сюрпризом на полі бою. Для росіян.

Лідія Середюк, "5 канал"

Дивіться також:

Джерело