Через різке зростання хворих на коронавірус в Україні ввели карантин вихідного дня. Втім, місцева влада багатьох міст, а також підприємці вирішили повстати проти нових обмежень.

Невдалий бунт проти карантину

Протест мерів

Невдалий бунт проти карантину

Так, міський голова Львова Андрій Садовий підписав документ, яким на території Львова вихідні дні визнаються робочими. Таким чином у Львові спробувати «обійти» обмеження постанови Кабміну. За кілька годин аналогічне рішення прийняв і франківський виконком.

От тільки керівники Івано-Франківська, Львова, Мукачева, Черкас, Миколаєва та Одеси (саме ці міста виступили проти карантину) не врахували, що постанова Кабміну в будь-якому разі має вищу юридичну силу, аніж їхні рішення. Крім того, у тексті постанови не йдеться про «вихідні», а чітко сказано – з суботи до понеділка. А перейменовувати дні тижня жодна міська рада, на щастя, не наважилася.

В результаті у суботу поліцейські по всій країні вийшли на рейди та почали перевіряти магазини. Вони зачиняли ті, що працювали всупереч постанові, а на підприємців, які не хотіли підкорятися, складали адмінпротоколи.

За вихідні на Прикарпатті працювали 168 рейдових груп, до яких залучалися 348 поліцейських, які від 00:00 14 листопада і станом на 00:00 16 листопада провели 692 рейди і перевірили майже дві тисячі закладів. Йдеться про заклади харчування, торгівлі, розважальні заклади, а також перевізників. Поліція склала 56 протоколів: 48 – на суб’єктів господарювання, 2 – на перевізників, 6 – на фізичних осіб за перебування без масок. Їм загрожує покарання у вигляді штрафу від 34 до 170 тисяч гривень.

«Поліцейські прийшли і сказали: згідно з постановою Кабміну, ви маєте закритися, якщо закриєтесь зараз – буде лише попередження, а якщо ні – штраф в 17 тисяч, – розповіла керівниця одного з франківських магазинів Христина Юрків. – Ми вирішили, що платити такі гроші не хочемо, тож закрилися на суботу, а в неділю й так не працюємо. Я спершу пробувала заперечити поліції, адже було рішення франківського виконкому. Але вони мені сказали, що Марцінків ще наразі не є Кабінетом Міністрів і його рішення чи рішення нашого виконкому не можуть бути вищими за постанову уряду. Нічого не вдієш, довелося зачиняти магазин».

Невдалий бунт проти карантину

Каструльні бунти

11 листопада на протест під міською радою зібралися ті підприємці, бізнес яких постраждає від введення такого різновиду карантину. Це власники і працівники кафе, ресторанів, спортивних залів, фітнесцентрів, закладів культури.

Люди вимагали від влади припинити постійні обмеження роботи магазинів або виплачувати їм компенсації за весь час вимушеного простою бізнесу. Так, за їх словами, робиться у багатьох країнах Європи. На акцію прийшло майже 300 людей. Люди тримали в руках плакати із гаслами на кшталт “Людина їсть не тільки у будні” та “Без бізнесу немає економіки”.

А 13 листопада пікетували обласне управління поліції, протестуючи проти введення карантину вихідного дня. Учасники акції, яких набралося близько ста, висловили обурення тим, що їх змушують закритися, натомість не компенсують витрати на оренду та інші видатки.

Невдалий бунт проти карантину

“Ми відстоюємо своє право на працю, у нас є сім’ї, які треба годувати. Ми не проти карантину, але отакої пародії на карантин ми не розуміємо. Закрийте всіх на два тижні, зробіть локдаун, і все. А оці всі речі, що начебто вірус лютує лише ввечері та по вихідних і тому треба закриватися, – це незрозуміло для нас”, – сказала кухарка однієї з франківських піцерій Галина Гебура.

Пікетувальники також вимагали від поліції, щоб правоохоронці не штрафували заклади харчування, які працюють. Люди стукали ложками у пусті каструлі, намагаючись таким чином достукатись до поліції. Такі «каструльні» бунти відбулися по всій Україні.

До протестувальників вийшов заступник начальника ГУ НП в Івано-Франківській області Остап Білейчук. Йому вручили лист із вимогами та позицією рестораторів.

“Ми почули людей. Але наразі є постанова Кабміну, якою ми повинні керуватися, і контроль буде здійснюватися. Наразі постанова змушує рестораторів працювати до 22:00. Ми роз’яснюємо працівникам, щоб вони ставилися лояльніше і не діяли жорстко. Але профілактичні рейди будуть проводитися”, – констатував Білейчук.

Тарас ВОЛОШИН

Джерело