Ситуація в енергосистемі залишається складною. Висока аварійність енергоблоків та прогнозоване похолодання можуть спричинити дефіцит в системі.

Про це повідомляє НЕК "Укренерго".

"Вранці одна з теплоцентралей на півдні зупинила роботу через пошкодження при обстрілі. Протягом доби з різних технічних причин в аварійний ремонт виведено 5 блоків на теплових електростанціях в різних регіонах", — йдеться у повідомленні.

У компанії зазначили, що сонячні електростанції не можуть працювати на максимумі своїх можливостей через щільну хмарність по всій країні.

Ситуація складна: в аварійний ремонт виведено 5 блоків на ТЕС в різних регіонах — Укренерго

"Електроенергії, виробленої українськими електростанціями, поки що достатньо для забезпечення потреб побутових та юридичних споживачів. Диспетчерський центр "Укренерго" поки що не прогнозує протягом доби дефіциту в енергосистемі", — повідомили у компанії.

Водночас синоптики попереджають про поступове похолодання протягом тижня.

"Пов’язане з цим зростання споживання може призвести до дефіциту електроенергії в системі. Тому для підтримки балансу між виробництвом та споживанням в енергосистемі необхідно ощадливо споживати електроенергію", — зазначили в Укренерго.

Експорт електроенергії сьогодні відсутній. Імпорт здійснюється протягом 1 години ввечері зі Словаччини та Румунії. Загальний обсяг 82 МВт/год. З 1 грудня технічна можливість імпорту електроенергії з Європи до України та Молдови складає 1700 МВт.

У компанії наголосили, що ліміти споживання не запроваджувались. Графіки відключень не вводилися та не прогнозуються.

Споживання електроенергії

"3 грудня середньодобова температура була на 1,5 °C вище, ніж у попередню неділю, 26 листопада. Попри стабільну температуру, вечірній максимум споживання вчора був на 3,5% вище, ніж 26 листопада. Головна причина – знижене споживання 26 листопада через масові знеструмлення споживачів на півдні в минулі вихідні", — зазначили в Укренерго.

Ситуація в електромережі

Станом на ранок 4 грудня в Одеській області повністю відновлено електропостачання споживачів, знеструмлених через негоду 25-26 листопада.

"Вчора, 3 грудня, негода знову завдала пошкоджень мережам системи розподілу електроенергії обленерго. На цей раз в західному регіоні. Загалом через негоду на ранок знеструмлено 145 населених пунктів в Житомирській, Львівській, Сумській, Чернігівській областях", — йдеться у повідомленні.

Через бойові дії та з інших причин без світла залишається 420 населених пунктів. Через обстріли є нові пошкодження в мережах обленерго в Донецькій, Харківській, Херсонській областях. Аварійно-відновлювальні роботи проводяться в залежності від ситуації з безпекою та з дозволу військових.

Яка ситуація з відновленням енергосистеми України

Восени 2022 року Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через удари окупантів з ладу була виведена половина енергосистеми. Тоді запровадили надзвичайний стан в енергетиці.

Міжнародні організації та уряди відправили генератори й іншу допомогу для відновлення електрики, а у Парижі 13 грудня відбувся перший енергетичний "Рамштайн", на якому схвалили виділення одного мільярда доларів для України на проходження зими.

Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.

У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.

25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.

30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист енергооб'єктів й важливо вчасно провести всі заплановані заходи.

Джерело