На Миколаївщині з липня 2023 року триває реалізація експериментального проєкту "Помічник ветерана". 23 кандидати, які склали тестування та співбесіди, восени завершили фахове навчання. Наступний етап — працевлаштування та безпосереднє виконання обов'язків.

Алгоритм працевлаштування та процес реалізації проєкту "Помічник ветерана" розповіли фахівці в ефірі програми "Радіодень".

Реалізація проєкту на Миколаївщині

Заступниця директора департаменту цифрового розвитку та трансформацій Міністерства ветеранів України Надія Адаменко говорить, у реєстрі станом на перше грудня зареєстрували 840 заяв від кандидатів на участь у проєкт "Помічник ветерана".

Це заяви з чотирьох областей — Миколаївської, Львівської, Дніпропетровської та Вінницької.

Проєкт

"Дуже приємно, що у Миколаєві у межах пілотного проєкту, 23 кандидати отримали після навчання відповідні сертифікати. Це майже рекордно. І якщо говорити про наступний етап — працевлаштування, то в області вже дві людини працевлаштовані у Миколаївській і Єланецькій територіальних громадах", — розповідає Надія Адаменко.

ОВА зараз активно провадить роботу з громадами Миколаївщини, комунальними установами, комунальними некомерційними підприємствами, де можуть бути працевлаштовані помічники ветерана.

Зі слів посадовиці, протягом грудня 2023 року ще 20 людей планують працевлаштувати. Це штатний працівник за професією — "Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб".

"У територіальних громадах є комунальні установи. Ці заклади мають змінити свої Статути або Положення і набути функціональності Сервісних офісів ветеранів. У Мінветеранів кажемо, що помічник ветерана — це людина-медіатор, до якої можуть звернутись з абсолютною довірою ветерани війни, військові, які звільняються, члени родини з певною проблемою", — каже Адаменко.

Суть нової ветеранської політики — система переходу з військової служби до цивільного життя, а помічник ветерана має сприяти повноцінній реалізації цього.

"Завдання помічника ветерана сконтактувати з цією людиною для виявлення не тільки проблем, але й бажань, це підтримка на майбутнє. Ще одна функція помічника ветерана — це координація роботи з органами влади: з Мінветеранів, іншими центральними органами влади, аби ми думали над програмами, запитами", — зазначає заступниця директора департаменту цифрового розвитку та трансформацій Міністерства ветеранів.

Сервісний офіс помічників ветеранів

Помічники ветеранів будуть працевлаштовані де-юре в Сервісному офісі. Станом на грудень 2023 року ще немає покрокового розуміння здійснення цього, говорить керівник Сервісного офісу помічників ветеранів Миколаєва Віктор Моісєєв.

"Це фінансова складова, який би пілот не був, це бюджетні гроші. Якщо буде нам наданий зрозумілий алгоритм дій, законодавчо підтверджений постановою чи розпорядженням, ми готові запустити. Але наразі ми де-юре не можемо це зробити. Ми розбирались, як Вінниця працевлаштувала, вони не є помічниками ветеранів, на інших посадах", — говорить Віктор Моісєєв.

Якщо нам надають алгоритм дій, що і за що, як платити, куди працевлаштовувати, ми готові хоч завтра стати до роботи. Оплата праці помічника ветерана

За словами фахівців, установа зараховує людину до штату, Мінветеранів направляє гроші до обласної військової адміністрації, а ОВА за договором спрямовує гроші на Сервісні офіси помічників ветеранів.

У державному бюджеті на 2024 рік виділили понад три мільярди гривень на реалізацію проєкту по всій території України, окрім окупованих територій.

Новий механізм полягає в тому, що це вже будуть штатні працівники, Сервісні Офіси отримуватимуть субвенцію. У субвенції буде прописано, на що можна витрачати гроші. Досвід миколаївців

Батько учасника бойових дій та чинного офіцера ЗСУ Андрій Тюренков, дізнавшись про проєкт, подав свою кандидатуру. Чоловік склав мандатну комісію, психологічні тести та завершив навчання на базі Чорноморського національного університету.

"Першого вересня закінчив навчання, отримав свідоцтво — "Фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб". Основне наше завдання — здійснити перехід з військового до цивільного життя більш комфортним. Гасло проєкту — "Рівний з рівним", тобто працювати з ветераном має людина, яка розуміється на його питаннях, на його проблемах", — говорить Андрій Тюренков.

Моє спонукання було — допомогти цим людям, враховуючи те, що я розумів, як це зробити на власному досвіді, і головне — бажання.

Зі слів чоловіка, люди, які навчались на курсах, фахівці з вищою освітою — юристи, працівники соціальних служб, журналісти, колишні військові.

Станом на грудень 2023 року випускники курсу чекають на працевлаштування.

"Закінчивши курси першого вересня, думали, що із четвертого вересня вже почнемо працювати. Але не сталося, як гадалося. Спочатку представниця Міністерства у справах ветеранів, яка була на випуску, сказала, що треба почекати кілька тижнів, поки уряд не прийме постанову щодо того, з яких бюджетів будуть оплачувати працю, до кого ми будемо належати. Хоча у Миколаєві — це питання вирішено. Сервісний офіс помічників ветеранів буде розташований на базі Центру роботи з ветеранами, що давно вже діє", — каже чоловік.

Ось два-три тижні перетворились вже на три місяці. Жодної ясності для помічників ветеранів у Миколаєві, які закінчили навчання і чекають, наразі немає. Хто такий помічник ветерана та як ним стати Проєкт "Помічник ветерана" розробили за ініціативи Міністерства ветеранів в Україні. Учасниками можуть стати самі ветерани, члени їхніх родин або ж члени родин загиблих захисників і захисниць України. На офіційній платформі " Е-ветеран" вказано, що учасники проєкту ділитимуться один з одним своїми знаннями, власним досвідом, допомагатимуть та співчуватимуть одне одному. Цей проєкт має допомогти ветеранам адаптуватися до цивільного життя після військової служби, отримати послуги та пільги, які гарантовані державою.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Джерело