Запорізька АЕС у неділю, 26 листопада, втратила з'єднання з основною лінією електропередачі й використала резервне електропостачання для охолодження реактора.

Про це заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у повідомленні, опублікованому на сайті агентства.

"ЗАЕС сьогодні втратила зв'язок з основною лінією електропередачі, що змусило її використовувати резервне електропостачання для охолодження реактора", - йдеться у заяві Гроссі.

За даними МАГАТЕ, на ЗАЕС повідомили, що коротке замикання, яке сталося приблизно за 100 км на північ від станції, призвело до обриву зв'язку з лінією електропередачі близько 10:30 за місцевим часом.

Уточнюється, що станція продовжує одержувати зовнішнє електроживлення від єдиної резервної лінії електропередачі. На ЗАЕС також заявили, що ведуть ремонтні роботи щодо відновлення основної лінії.

Запорізька АЕС втратила з'єднання з основною лінією електропередачі — МАГАТЕ "Сьогоднішні події знову наочно демонструють непросту ситуацію з ядерною безпекою на ЗАЕС. Найбільша в Європі атомна електростанція, розташована на лінії фронту, продовжує стикатися з багатьма потенційними загрозами в результаті цієї трагічної війни. Я, як і раніше, глибоко стурбований ядерною безпекою та захищеністю на станції", — сказав глава МАГАТЕ.

Окремо сьогодні експерти МАГАТЕ, присутні на ЗАЕС, почули кілька ракет, які, здавалося, були випущені поблизу станції. Команда МАГАТЕ не помітила снаряди через хмари, але характерний звук вказував на те, що вони були випущені з реактивної системи залпового вогню.

"Очевидний ракетний обстріл поблизу станції викликає особливе занепокоєння", – додав Гроссі.

Зазначається, що під час війни ЗАЕС неодноразово втрачала зовнішнє джерело живлення, включаючи сім випадків повної втрати електроенергії за межами майданчика.

Що відомо про стан енергоблоків ЗАЕС

22 листопада п’ятий енергоблок тимчасово захопленої Запорізької атомній електростанції (ЗАЕС) окупанти перевели у режим “холодного зупину”.

Через дії окупантів 16 листопада на енергоблоці №5 ЗАЕС зафіксовано витік реагентів з першого контуру в другий, повідомили у пресслужбі НАЕК "Енергоатом". За повідомленням пресслужби, інцидент з витоком реагентів із першого контуру реактора в другий стався внаслідок переведення п'ятого енергоблока ЗАЕС у стан "гарячого зупину".

28 жовтня в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков повідомив, що на тимчасово захопленій ЗАЕС четвертий та п'ятий енергоблоки знаходяться у стані "гарячого зупину". Крім того, за його словами, окупанти мають намір зібрати третій енергоблок, який нині знаходиться у стані ремонту.

12 жовтня 2023 року МАГАТЕ у своєму звіті зазначили, що четвертий енергоблок продовжує перебувати в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари для підігріву води для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції, і для перероблення рідких радіоактивних відходів.

4 жовтня у МАГАТЕ підтвердили переведення четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стан "гарячого зупину".

4 жовтня у пресслужбі ДП "НАЕК "Енергоатом" наголосили, що недотримання росіянами вимог ліцензії Держатомрегулювання щодо експлуатації енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції збільшує ймовірність радіаційної аварії. Про це сьогодні, 4 жовтня, повідомили

3 жовтня енергоблок №6 ЗАЕС, що тимчасово виробляв пару на час ремонтних робіт, перевели в стан "холодного зупину".

29 липня 2023 року у МАГАТЕ повідомили, що на ЗАЕС перевели 5-й енергоблок у стан "холодного зупину".

29 липня 2023 року у Держатомрегулюванні наголосили, що виведення енергоблоків у стан "гарячого зупину" порушує ліцензію Держатомрегулювання, за якою усі блоки мають перебувати у стані "холодного зупину".

Джерело