За місяць роботи мінно-пошукові собаки віднайшли близько 30-ти вибухових предметів

Тварин залучають до розмінування територій на Харківщині. Міжнародні партнери привезли туди собак, навчених знаходити вибухівку, для допомоги у гуманітарному розмінуванні. Нині собаки-сапери працюють поблизу Ізюма - на ділянці, яка понад пів року була в окупації. Вони здатні знаходити вибухівку не лише на поверхні, а навіть закопану у землю. Наскільки це полегшило справу саперам – дізнавалася журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко. 

Здатні знаходити вибухівку навіть під землею: як працюють собаки-сапери на Харківщині – сюжет (Відео)

Кожен свій робочий день Альф починає з тесту-перевірки. На безпечній ділянці він шукає заховану імітацію міни.

Із своїм напарником сапером-кінологом Євгеном Шелудько Альф пів року. Разом вони шукають міни в місцях бойових дій. Граючись, Альф унюхає навіть ті вибухові предмети, які не бачать саперні прилади.

"Наприклад пластикову протитанкову міну деякі прибори не чують ак як вона пластикова і там мінімальна кількість металевих елементів а собака, вона ж шукає саму вибухівку, і якщо є тротил під землею, в цьому є перевага своя", – розповідає сапер-кінолог Євген Шолудько.

Щоправда, у такого детектора є свої обмеження. Собака не може працювати у холод. А ще має право на перерву після 20-ти хвилин пошуку.

"Є стандартна операційна процедура, при якій прописана температура мінімальна, при якій собака може працювати, це не нижче 5 градусів тепла. Також під час дощу, снігу собаки не працюють", – зазначає начальник відділення мінно-пошукових робіт Олександр Журід.

Альф – іноземець, як і ще 5 мінно-пошукових собак, які зараз працюють в Україні. Їх передав українським рятувальникам міжнародний центр гуманітарного розмінування.

"У ДСНС є різний досвід роботи із собаками. З пошуковими собаками та іншого роду, і дуже маленький досвід роботи з мінно-пошуковими. У нашої організації досвід – понад 20-ть років роботи з такими собаками. Ми допомагаємо, стежимо, працюємо із тваринам так, як це має бути. Відповідно до стандартів", – наголошує представник міжнародної організації "Норвезька народна допомога" Вердан Везелич.

Перш ніж стати до роботи, українські кінологи пройшли річну підготовку. А їхні чотирилапі напарники – сертифікацію у кінологічному центрі служби порятунку.

"Ми зрозуміли, який формат пошуку. Мінно-пошукова собака – це не активний пошук, це пасивний, це спокійна врівноважена робота. Ретельна робота пошуку. Собака повинна по маршруту проходити 10 метрів і по тому ж самому маршруту повертатися назад, охоплюючи зону в ширину 0,5 метрів. І так поетапно вона повинна проходити квадрат, який провив і позначив сапер", – каже заступник начальника Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України м. Ромни Олександр Пачковський.

До гуманітарного розмінування Альфа та його чотирилапих колег вперше залучили на Харківщині. Собаки шукають міни у Ізюмському районі, на ділянці, де раніше базувалися окупанти. Альф швидко стає до справи.

За кілька хвилин собака знаходить місце, де схована вибухівка. Далі його перевіряє сапер зі спеціальним приладом. Цього разу – нічого не виявили. Та кінологи кажуть – собака не помилився.

"Тут неподалік є місця розриву від снарядів. Тобто залишки після розриву, маленькі частинки взривчатки могли розсіятись по грунту і собака могла не помилиться але ми цього не бачимо. Самого предмету ніякого не було. Таке може бути в практиці і це не є помилкою собаки", – пояснює начальник відділення мінно-пошукових робіт Олександр Журід.

За місяць роботи мінно-пошукові собаки віднайшли близько 30-ти вибухових предметів. Серед них – протитанкові та протипіхотні міни.

Оксана Нечепоренко, Харківська область, "5 канал"

Дивіться також відео: "Гав-гав печінка": морозиво для собак – кав’ярня у Берліні.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Джерело