Індекс світових цін на продовольство за останні два роки впав до найнижчого показника в травні 2023 через масштабне зниження котирувань на більшість зернових, рослинних олій і молочки.

Дані ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) свідчать про те, що індекс цін на продовольство наприкінці весни становив у середньому 124,3 пункта. Цей показник на 2,6% менше квітневого, а також на 22,1% нижче - історичного максимуму.

Світові ціни на продовольство максимально знизилися за 2 роки: чи є ризики для України

Світові ціни на продовольство максимально знизилися за 2 роки: чи є ризики для України

Якщо розбирати індекс на конкретні групи продуктів, то зернові він упав на 4,8%. Це сталося через обвал світових котирувань кукурудзи на 9,8%. У той же час індекс цін на рослинні олії показав зниження на 8,7%.

Показник із молочних продуктів упав на 3,2% через раптове зниження цін на сир у світі. Проте індекс цін на цукор зростає вже 4 місяць поспіль, лише у травні різниця склала цілих 5,5%, досягнувши рівня майже на 31% вище, ніж роком раніше.

Світові ціни на продовольство максимально знизилися за 2 роки: чи є ризики для України

Щодо України, то в НБУ попереджають про зростання продовольчої інфляції у 2023 році на тлі подорожчання плодоовочевої продукції та палива. Проте дешеві корми зможуть втримати ціни на продукцію тваринництва.

У майбутньому інфляція знижуватиметься завдяки відновленню технологічних та логістичних зв'язків, збільшенню врожаїв, а також очікуваному зниженню світових цін на продовольство та енергоносії.

"Але загалом ситуацію потрібно сприймати спокійно – з нашою власною продовольчою безпекою все гаразд, а станом на 1 липня ми матимемо перехідний запас з торішнього маркетингового року з зернових та олійних на рівні 5 млн тонн – середньостатистичний показник довоєнних років", - заспокоїв голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

Джерело