На сховища напередодні трагедії скаржилися напряму міському голові

Столична влада після загибелі людей, які не змогли потрапити до сховища під час обстрілу балістичними ракетами, посилює контроль за місцями, де можна перечекати повітряну тривогу. Чи пускають людей – у комендантську годину пильнуватимуть патрульні. Більше в репортажі журналістки "5 каналу" Ганни Рибалки. 

Укриття мають бути відчинені цілодобово: журналісти

Далеко до метро. Близько до небезпеки. Лівий берег Києва – саме тут в одному зі спальних районів від уламків російської ракети 1 червня загинули троє – серед них і дитина. Вони стукали до укриття, але двері були зачинені.

"Дуже був маленький час між оголошенням тривоги та вибухами. Тому, на жаль, так сталося", – пояснює працівник муніципальної установи.

Це працівник однієї з установ у районі, де сталася трагедія. У місці, яке на онлайн мапі позначене як укриття, біля входу оголошення – тільки-но повітряна тривога – всім вийти і шукати сховок деінде.

Тутешні працівниці радять сховатися саме в підземному паркінгу. Він за триста метрів. І це попри те, що всередині є велике укриття. Відвідувачам під час повітряної тривоги потрібно покинути приміщення попри те що в цьому підвалі є укриття. Воно облаштоване і тут є вказівники. 

Там є стільчики і кілька кімнат. Утім в адміністрації муніципального закладу нам пояснюють – ховатися тут киянам не можна.

"Це укриття тільки для працівників адміністрації. Загальне укриття у нас знаходиться у дворі", – каже працівник муніципальної установи.

Загальне укриття має такий вигляд: тут підземка для авто, де пропонують ховатися від ракет і киянам.

Поруч є й інше сховище. В одному з медичних закладів. Але чи вдасться сюди достукатися вночі?

"У нас тут люди ночували сьогодні. Жінка з дитиною. Ключі в дверях. Охорона знає. Оце наше укриття тут", – каже інженер із цивільного захисту Сергій Дем'яненко.

Укриття відчинене цілодобово. Про всяк зазначено мобільний номер чергового. Всередині нам показують запаси води, протигази та аптечку.

Але така зразкова ситуація – мрія для жителів цієї вулиці в Оболонському районі. Один із двох об'єктів, позначених на мапі як укриття, ось цей підземний перехід. Тут замки. А інший – підземний паркінг.

"Якщо воно має відповідати всім вимогам – взагалі немає укриттів. Коли падають уламки, і це укриття. Тимчасове, примітивне", – розповідає місцевий житель Олександр.

На сховища напередодні скаржилися напряму міському голові. Коли той приїхав на місце трагедії, де загинули люди. Кажуть, двері у сховках заварені. А садки, школи та лікарні навіть уночі – не пускають. Дійшло до лайки.

"Проблеми не системні, а точкові" – ще до трагедії в Деснянському районі говорили й у військовій адміністрації, і у КМДА. Тепер міський голова визнає – проблеми є. Зобов"язав усі сховища тримати відкритими. Напередодні загибель двох жінок та 9-річної дитини прокоментував і Президент. Керівникові міста пригрозив "нокаутом".

"Це обовʼязок представників місцевої влади – дуже конкретний обовʼязок – забезпечити наявність і доступність укриттів цілодобово. Боляче бачити недбале ставлення до цього обовʼязку. Боляче бачити втрати. І якщо обовʼязок на місцях не виконується, це прямий обовʼязок правоохоронців – притягати до відповідальності", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Віталій Кличко з відповіддю не забарився. Каже – на укриття за півтора року повномасштабної війни районам дали понад мільярд гривень. І дорікає Банковій.

"Відповідальність спільна. І всіх служб, і моя як мера. Але я також хочу нагадати що глав районі призначає президент за поданням уряду. Мер столиці не може не те що звільнити голову району, а навіть винести йому догани. І маленька довідка: з 10ти глав району 9 у нас представники від "Слуг Народу", – вказав міський голвоа Києва Віталій Кличко.

Тим часом прокуратура готує підозри чотирьом затриманим через зачинене укриття у Деснянському районі столиці. Йдеться про першу заступницю голови Деснянської РДА, директора медзакладу та його заступника, а також охоронця. Керівник району у слідстві поки не фігурує. Напередодні його відсторонили.

"Службовим особам інкримінується частина 2 статті 367 – це службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки. Охоронцю інкримінується стаття 135 Кримінального кодексу – це залишення в небезпеці. Їм буде повідомлено про підозру. Після цього вручення клопотання про обрання запобіжних заходів, які будуть скеровані до суду для розгляду", – зазначила прессекретарка Київської міської прокуратури Надія Максимець.

У міськраді кажуть, що у випадку балістичної загрози тривога може пролунати за лічені хвилини до обстрілу. Якщо розумієте, що так швидко не дійдете до укриття, дотримуйтеся правила двох стін у помешканні. З цим погоджуються й експерти.

"Навіть під час протиповітряного бою щось на голову може впасти. Тому краще одразу ховатся в двох стінах. І бути готовими морально до того, що по-перше це буде часто. А по-друге зважаючи на цю скандальну історію з бомбосховищем, треба усіма активними методами добиватися щоб ця вся історія працювала", – зазначає експерт військового порталу Defense express Іван Киричевський.

Ганна Рибалка, Микола Довгий, "5 канал"

Нагадаємо, ракетна атака рашистів 1 червня забрала життя трьох людей, ще десятеро поранені. Такі наслідки удару кремлівських терористів. У День захисту дітей росіяни вбили дитину. Уламки небезпечного залізяччя впали біля дитячої поліклініки, куди місцеві бігли в укриття. Люди кажуть, що трагедії можна було уникнути, якби вхід до сховища був відчинений.

Як повідомляв 5.UA, прокуратура проводить слідчі дії в поліклініці Києва, де під час ракетної атаки було зачинене укриття.

Також Кличко просить про відсторонення голови Деснянського району Дмитра Ратнікова від виконання обов'язків, поки триває слідство.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

"Іскандерами" по мирних – чергова атака рф на Київ – марафон "Незламна країна".

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело