Автори статті наголошують, що лише власними силами українці можуть забезпечити власну безпеку

Одне з головних питань, яке виникає перед нами сьогодні – як гарантувати безпеку України у післявоєнний час? Власна ядерна зброя на порядок підвищить рівень національної безпеки нашої країни. Так вважає аналітик проєкту Інформаційна оборона Фонду "Відкрита політика" Ігор Жданов у своїй статті "Чи буде власна ядерна зброя України достатньою гарантією безпеки?".

При цьому він зазначає, що навіть власна ядерна зброя не стане абсолюнтим гарантом нашої безпеки, адже росіяни "готові затягнути на той світ разом з собою й інші країни".

Власна ядерна зброя як гарантія безпеки – чи можливий цей сценарій для України

Ігор Жданов пояснює, що для цього потрібно. 

"По-перше, це відповідний науковий і людський потенціал. Тобто талановиті фізики-ядерники, хіміки, металурги, будівельники, ракетобудівники, айтішники, конструктори та інженери, відповідні наукові школи, досвід проведення досліджень у сфері ядерної фізики та в сотнях супутніх сфер", – пише він.

Жданов зазначає, що Україні вдалося зберегти науковий і людський потенціал для створення власної ядерної зброї. Про це свідчать обережні консультації наших аналітиків з відповідними фахівцями або уважне вивчення сайту НАН України.

По-друге, Україні потрібна наявність або можливість створити технології виробництва ядерної зброї та засобів її доставки.

"Зрозуміло, що таких технологічних ланцюжків зараз у країні немає. Однак у країні є досвід будівництва та експлуатації чотирьох атомних електростанцій, створення міжконтинентальних стратегічних ракет (КБ "Південне" і "Південмаш"), обслуговування ракетно-ядерної зброї, яка була розташована на території України. Тому відповідні технології формування ракетно-ядерного щита країни можуть бути створені за відносно короткий проміжок часу", – наголошує Жданов

Третім фактором для створення ядерної зброї він називає велику кількість фінансових ресурсів. Так, Манхеттенський проєкт зі створення атомної зброї в США обійшовся майже у 2 мільярди доларів (близько 22,5 мільярди доларів за цінами 1996 року). 

За сьогоднішніми реаліями це коштуватиме від сотень мільярдів доларів, що для сучасної України буде майже непіднімним фінансовим тягарем. 

У той же час він переконаний, що якщо рішення про виробництво власної ядерної зброї буде ухвалене, то можна буде знайти гроші для того, щоб над нашою країною була розгорнута ядерна парасолька.

"Для створення власної атомної зброї потрібні залізна політична воля та серйозні організаційні зусилля. Політична та управлінська еліта країни повинна мати тверде переконання, що необхідно створити ядерний щит для нашої держави, та усвідомлювати всі ризики та складності, пов’язані з таким рішенням", – зазначив Жданов.

Він наголошує, що передумови для створення власної ядерної парасольки в Україні є, але цей процес є тривалим, суперскладним, потребує великих фінансів для його реалізації, а головне – політичної волі.

У той же час Жданов зазначає, що розуміє, що західні партнери "які ще живуть у фантастичних псевдореаліях Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", будуть не в захваті від цієї ідеї. 

Так, на Україну з боку колективного Заходу очікує потужний політичний і фінансовий пресинг, економічні та персональні санкції, ембарго на постачання конвенційної зброї.

"І якщо наші західні партнери будуть застосовувати легітимні, але жорсткі заходи, то Росія не буде гребувати всіма брудними методами у стилі Холодної війни (диверсії, шпигунство, психологічний тиск), аби ми не стали країною з термоядерними боєголовками. Як говорили в одному з фільмів бондіани – увесь світ проти", – каже Жданов.

У той же час він вважає, що Україна має абсолютно законне право на власну ядерну зброю, оскільки 30 років тому добровільно відмовилася від третього у світі за кількістю ракетно-ядерного потенціалу, а надані їй безпекові гарантії виявилися нікчемними. Ядерна зброя потрібна Україні для захисту, а не для нападу.

"Панове союзники, вам не підходить варіант, за яким у нас буде власна ядерна зброя? Тоді в нас є інші опції розв’язання цієї проблеми. Допоможіть нам остаточно нейтралізувати загрозу з боку імперської Росії, виключіть її з Ради Безпеки ООН і поставте її ядерну зброю під міжнародний контроль. ЗСУ, оснащені звичайною зброєю, яку ви постачаєте, вже вирішують ці завдання на полі бою. Або негайно прийміть рішення про розгорнення ядерної парасольки НАТО над нашою країною. 11–12 липня 2023 року відбудеться Вільнюський саміт Північноатлантичного альянсу, на якому наші західні партнери можуть ухвалити відповідальне та історичне рішення – прийняти Україну до НАТО", – резюмує він.

При цьому він підкреслює, що стаття має скоріше дискусійний характер, але цю дискусію потрібно починати. 

"Зрештою, Україна потрібна лише нам, українцям. Лише власними силами ми можемо забезпечити її безпеку. Ми вдячні нашим союзникам за підтримку, за надання зброї, але сьогодні-завтра їхні рішення можуть змінитися, а нам жити на цій землі", – зазначає Жданов.

Нагадаємо, гендиректор МАГАТЕ представив план ядерної безпеки на Запорізькій АЕС. 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

ситуація на Запорізькій АЕС та мародерство окупантів в Енергодарі – Іван Самойдюк.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело