Організація Об’єднаних Націй запропонувала Києву, Москві та Анкарі розпочати підготовчі роботи щодо транзиту російського аміаку територією України, намагаючись врятувати угоду, що дозволяє експорт української агропродукції портами Чорного моря.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на власні джерела.

"На початку підготовчої роботи ООН хоче провести паралельні переговори про розширення Чорноморської угоди, яка була укладена в липні минулого року, щоб включити більше українських портів та інших вантажів", — пише інформагентство.

ООН хоче розблокувати транзит російського аміаку для порятунку

За словами співрозмовника Reuters, Україна та Туреччина погодилися з новою пропозицією, спрямованою на "покращення операцій" у Чорноморському експортному коридорі, але Росія ще не надала відповідь на офіційне звернення ООН, щодо "взаємовигідного алгоритму радикального поліпшення" його роботи.

"Україна та Туреччина підтвердили свою готовність працювати над алгоритмом, запропонованим Генеральним секретарем ( Антоніу Гутеррешем — ред.). Водночас станом на 30 травня Росія не дала своєї згоди, попри наявність сприятливих позицій в алгоритмі", — зазначило джерело видання.

Прессекретар ООН Стефан Дюжаррик повідомив журналістам, що обговорення цього питання все ще триває.

"Як ви пам'ятаєте, Генеральний секретар висунув сторонам деякі ідеї щодо покращення полегшення роботи Об'єднаного координаційного центру, а також щодо експорту аміаку, який є частиною підписаної угоди. Ці розмови та контакти тривають. Але це стільки, скільки я скажу зараз", — зазначив він.

Заступник прессекретаря генсека ООН Фархан Хах у коментарі Суспільному зазначив, що "дискусії" з цього питання "ще тривають".

Раніше Retuers писало, що Київ може дозволити транзит російського аміаку через територію України, тільки якщо Чорноморська зернова ініціатива буде розширена, зокрема включатиме більше українських портів і ширший спектр товарів.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"

17 травня Чорноморська зернова ініціатива була продовжена на 2 місяці, повідомив президент Туреччини Реджеп Ердоган.

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що " була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

В ООН зазначили, що продовольство, експортоване у межах Чорноморської ініціативи, і навіть експорт харчів та добрив із РФ грають найважливішу роль у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки.

Джерело