У Києві сьогодні, 1 червня, відбулося прощання з захисником Миколою Пелехатим, який загинув торік у липні під час обстрілу РФ колонії в Оленівці Донецької області. До Михайлівського Золотоверхого собору прийшли рідні, побратими та друзі, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Микола Пелехатий — уродженець Бердянська Запорізької області, який нині тимчасово окупований. На війні захисник служив із позивним "Васильович", повідомили товариші.

"Я Колю знав із 2015-го року. Він справжній побратим. Справжній друг і патріот. Таких дуже мало", — розповів друг загиблого Валерій Шевченко.

У Києві попрощалися з захисником із Запоріжжя, який став жертвою теракту РФ в Оленівці

Він згадує про Миколу як досвідченого спеціаліста, поважну і добру людину, яка ніколи не відмовляла в допомозі тим, хто її потребує.

"Він казав — буду служить, воювати, поки останній кацап не піде з України", — ділиться споминами про друга бойовий побратим.

Микола Пелехатий був старшим механіком автомобільної техніки ремонтної роти окремого загону спецпризначення "Азов".

Військовослужбовець потрапив у російський полон з заводу "Азовсталь" навесні минулого року. Уночі 29 липня 2022 року чоловік загинув під час теракту у таборі для полонених в Оленівці на Донеччині.

Після прощання в Михайлівському Золотоверхому соборі тіло бійця, вбитого росіянами, забрали до столичного крематорію.

Що відомо про теракт в Оленівці

Під час вибуху в ніч проти 29 липня 2022 року, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.

За даними російських окупантів, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.

В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати українських полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримання полонених. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.

3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії. 28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.

11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них були загиблі в Оленівці.

Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців. Україна закликає міжнародних правозахисників вимагати доступу до полонених в Оленівці.

У січні 2023 року повідомлялося, що ДНК-експертиза понад пів сотні тіл загиблих військовополонених з Оленівки триває.

Джерело