Будинок на вулиці 16 Липня, 59 у Рівному, якому понад 200 років і він вважається однією з найстаріших споруд міста, офіційно став пам'яткою архітектури місцевого значення. Про це 29 травня у своєму Telegram повідомив начальник ОВА Віталій Коваль. Це накладає обмеження на проведення будь-яких будівельних робіт.

Що сталось

Збудований князями Любомирськими будинок занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, зазначив начальник ОВА:

"Тепер це офіційно пам’ятка архітектури місцевого значення. Відповідний Наказ видало Міністерство культури та інформаційної політики України за поданням нашого обласного управління культури і туризму. Це означає, що віднині орендар приміщення не може проводити у ньому будь-які будівельні роботи", — написав Коваль у Telegram.

Понад 200-річний будинок у центрі Рівного офіційно став пам'яткою — начальник ОВА Чому це важливо

На початку травня 2023 року касаційний адміністративний суд Верховного Суду України підтвердив, що будівля на розі вулиць 16-го Липня і Драгоманова у Рівному має історичне значення. Як ідеться в постанові, КАС ВСУ скасував рішення окружного адмінсуду та Восьмого апеляційного адмінсуду від 2022 року, які задовольняли позови товариства "Русана Плюс". Орендар наполягав, що понад 200-річна будівля визнана історичною неправомірно.

Ще у березні 2020 року "Русана Плюс" звернулась до суду з позовом, у якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження Рівненської ОДА від 11.12.2019 "Про взяття на облік об`єкта культурної спадщини". Позивач наполягав, що будівля не є об`єктом культурної спадщини, а історичну довідку, яка слугувала підставою прийняття оспорюваного розпорядження, помилково взяли до уваги, оскільки вона не містила інформації про автентичність об`єкта, його цінність з архітектурного погляду, а також інформації про історико-архівні дослідження та архітектурні вишукування.

Місцевий окружний суд та апеляційний у Львові прийняли рішення на користь "Русана Плюс". Водночас заступник керівника Львівської обласної прокуратури ці рішення оскаржив у Верховному Суді.

В чому цінність будівлі

За змістом історичної довідки, що міститься в матеріалах справи, будівля є одним з найстаріших житлових мурованих будинків Рівного і збудована, за інформацією з картографічних джерел, наприкінці ХVIII століття. Зокрема, зображений на одному з найдавніших відомих планів м. Рівного 1797 року, виконаного архітектором Бургiньйоном.

Будівля споруджена на території, де свого часу розташовувалась резиденція власників міста Рівного — князів Любомирських. Входив до складу палацово-паркового ансамблю. Найімовірніше, призначався для розміщення варти резиденції, звідки і пішла назва частини території — "яничарка". За іншою версією, будинок був помешканням управителя маєтку князів Любомирських.

Картографічні матеріали свідчать, що будинок був серед небагатьох об`єктів, які вціліли в Рівному після пожежі 1847 року. На момент обстеження у вересні 2019 року будівля буда в аварійному стані. Договір із містом про оренду будівлі товариство уклало в 2010 році, згодом у нього вносили кілька змін. Також орендар отримав право проводити невід'ємні поліпшення.

Раніше у мерії заявили, що місто має намір повернути будівлю у комунальну власність. Отримати коментар від товариства "Русана Плюс" Суспільному не вдалось.

Репортаж Суспільного від березня 2019 року про те, як обстежували будівлю

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело