Вже 30 травня Конкурсна комісія з відбору Голови АРМА розпочне співбесіди із кандидатами. 

Очолити Агентство виявили бажання 10 кандидатів. Серед них керівники різних ланок АРМА, старший детектив НАБУ, адвокат, який подається на всі можливі конкурси у правоохоронні органи, працівник Антикорсуду, ексзаступниця голови Чернігівської ОДА, керівник Офісу протидії рейдерству Мін`юсту, колишній керівник департаменту ФДМУ. 

Традиційно перед цим етапом конкурсу на керівну посаду в такий надважливий антикорупційний орган Transparency International Ukraine проаналізувала всіх кандидатів. У нас виникли запитання до потенційних керівників Нацагенства – про їхнє майно та активи, зв’язки з росією, конфлікт інтересів, дисциплінарні справи й не тільки. Про що ще варто спитати у кандидатів – детальніше у матеріалі

За крок до співбесід: про що ми б хотіли запитати кандидатів на голову АРМА

Як будуть проходити співбесіди?

Загалом спілкування Комісії з кандидатами проходитиме протягом 5 днів – з 30 травня до 8 червня. Під час співбесіди із кандидатами будуть обговорювати професійний досвід, знання, моральні та ділові якості учасників конкурсу та їхні погляди на можливу майбутню діяльність на посаді Голови Національного агентства.

На жаль, наразі ми не знаємо, за якими саме критеріями комісія буде оцінювати кандидатів. На засіданні 22 травня членам комісії так і не вдалося затвердити критерії оцінювання претендентів на відповідність моральним та діловим якостям, які потрібні для роботи Голови АРМА.

Відповідні правила оцінювання розробив член комісії, адвокат Дмитро Остапенко. TI Ukraine позитивно сприйняла таку ініціативу, адже раніше ми вже окремо наголошували на необхідності цього кроку. Наша організація переконана, що затвердження таких критеріїв дозволило б якісно оцінити рішення комісії щодо відповідності кожного з кандидатів вимогам Закону про АРМА. 

Проте на останньому засіданні члени комісії зазначили, що будуть лише орієнтуватися на розроблені критерії, але не бачать потреби їх оприлюднювати і тим паче затверджувати.

«Конкурс АРМА вже триває майже три роки. А проте комісія так і не запровадила повністю найкращі практики оцінювання кандидатів, які використовувались в конкурсах на посади схожого рівня, наприклад, на директора НАБУ. Дуже сподіваємося, що під час співбесід і при прийнятті фінального рішення члени конкурсної комісії будуть максимально об‘єктивними, послідовними й обґрунтованими. А ми зі свого боку будемо уважно стежити й аналізувати перебіг цього етапу конкурсу», – зауважує Катерина Риженко, заступниця директора з юридичних питань Transparency International Ukraine.

Що ми дізналися про кандидатів?

Загалом до останнього етапу пройшли 10 кандидатів. Transparency International Ukraine проаналізувала всю наявну публічну інформацію про них. Наші експерти намагалися максимально дослідити дані, які могли б свідчити про рівень доброчесності претендентів.

Проте оскільки доступ до реєстру електронних декларацій з початку війни обмежений, а подані кандидатами декларації конкурсна комісія вирішила не публікувати, зібрані нами дані можуть неповно відображати картину майнового стану учасників конкурсу. 

Зі свого боку комісія може мати більше інформації на цю тему, тож ми сподіваємось під час співбесід почути повнішу картину щодо відповідності кандидатів вимогам.

За крок до співбесід: про що ми б хотіли запитати кандидатів на голову АРМА

Артем Брінцов – начальник відділу правового забезпечення апарату Вищого антикорупційного суду. 

Запланований час співбесіди – 30 травня о 16:00.

Брінцов розпочинав свій карʼєрний шлях з канцелярії Судової палати у господарських справах Верховного Суду України. Також працював у Касаційному господарському суді у складі ВС та за сумісництвом – асистентом кафедри аграрного, земельного та екологічного права Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Мати кандидата Нелля Брінцова є однією із засновників кредитної спілки «Полтавщина». Так само серед засновників цієї організації вказаний колишній міський голова Полтави Олександр Мамай. Його 2 березня 2023 року ВАКС визнав винним в організації розтрати чужого майна шляхом зловживання своїм службовим становищем у великих розмірах та організації внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Відтак конкурсній комісії варто уточнити в кандидата про стосунки його матері з Олександром Мамаєм, а також чи вплине це на потенційне виконання Брінцовим повноважень керівника АРМА.

За крок до співбесід: про що ми б хотіли запитати кандидатів на голову АРМА

Олена Дума – заступниця голови Чернігівської обласної державної адміністрації (остання зазначена посада, яку вона обіймала до 30 вересня 2021 року). 

Запланований час співбесіди – 1 червня о 16:00.

Дума свого часу була директоркою Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, а також обіймала керівні посади в Міністерстві екології та природних ресурсів, Державній реєстраційній службі України та Київському міському відділенні Фонду соціального страхування. Також працювала у патронатній службі, зокрема була помічницею народного депутата та здійснювала юридичну практику.

Кандидатка оскаржувала своє звільнення з Фонду соціального страхування. В позові їй відмовили, але це рішення скасувала апеляція. Цікаво, що підставою для звільнення Думи стало недотримання нею законодавства про працю та загальнообов’язкового державного соціального страхування за період з 31 січня 2020 по 22 квітня 2020 року. 

Наприклад, у тому судовому рішенні йдеться про спроби незаконної виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, призначення виконуючих обов`язків та заступників директора виконавчої дирекції Фонду, невиплати премії працівникам виконавчої дирекції Фонду та керівникам робочих органів виконавчої дирекції Фонду та інші порушення.

Також в інтерв’ю кандидатка сказала, що АРМА не використовує інші юридичні механізми, які можуть надати йому можливість отримати в управління (зокрема, з правом реалізації) закордонні активи. Вони, на думку Думи, ґрунтуються на можливості АРМА щодо захисту свого речового права з управління арештованими активами в цивільних або господарських (арбітражних) судах – українських та іноземних. Однак кандидатка не розкрила питання щодо джерел фінансування таких юридичних механізмів.

2 вересня 2020 року НАЗК склало на Думу протокол за те, що вона несвоєчасно і без поважних причин подала щорічну декларацію за 2018 рік, тобто вчинила правопорушення пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Але суд закрив провадження, оскільки під час розгляду справи виявилося, що кандидатка пропустила строк подачі декларації через хворобу сина. 

Олена Дума також подавала документи на участь в конкурсі на директора НАБУ, але не з’явилася на тестування.

Від цієї кандидатки було б цікаво отримати пояснення про ті порушення, які встановила в її діяльності тимчасова комісія Фонду соціального страхування. Також із публічної інформації незрозуміло, чим на сьогодні займається Дума та звідки отримує доходи для життя.

За крок до співбесід: про що ми б хотіли запитати кандидатів на голову АРМА

Дмитро Жоравович – тимчасово виконуючий обов’язки Голови АРМА.

Запланований час співбесіди – 1 червня 18:00.

Нині Жоравович тимчасово виконує обов’язки Голови АРМА. З липня 2019 року був начальником Північно-східного міжрегіонального територіального управління Агентства. До роботи на посадах державної служби займався приватною юридичною практикою.

За даними Харківського антикорупційного центру, кандидат до листопада 2017-го був головою релігійної громади храму Жон-Мироносиць Української православної церкви Московського патріархату в Харкові. Будівництво цього храму фінансували Олександр Шишкін (екссенатор рф, що голосував за анексію Автономної Республіки Крим та член «Єдиної Росії») та Павло Фукс (українсько-російський підприємець, який має спільні інтереси у сфері нерухомості в москві). На попередній співбесіді Жоравович пояснив, що Шишкін не фінансував будівництво храму, а зводилася споруда на кошти «Фармацевтичної компанії Здоров’я», «Здоровʼя народу» та інших підприємств і фізичних осіб. Однак саме ці компанії, за повідомленнями ЗМІ, мають російське коріння.

Тимчасового очільника Агентства систематично критикують у ЗМІ. Критика дійшла до такого рівня, що з уст високопосадовців лунали ідеї ліквідувати АРМА. Чимало з них мали підґрунтя у непрозорій реалізації майна та викликах, які породило управління арештованими активами російсь

Джерело