На початку великої війни лікарі Івано-Франківської обласної клінічної лікарні не мали досвіду лікування бойових травм українських військових. Однак згодом медики зрозуміли: аби рятувати воїнів, потрібно швидко вчитися. На Facebook-сторінці медустанови розповіли, як лікарі адаптувалися до роботи під час повномасштабного вторгнення.

"За рік війни у відділенні травматології поранених щоразу більше. Різко змінився за цей час і характер поранень. Якщо раніше найагресивнішою була травма в ДТП, багатофрагментарні переломи, то за останній рік — це переважно важкі травми внаслідок вогнепальних чи мінно-вибухових поранень", — розповідає ортопед-травматолог Андрій Голинський.

В Івано-Франківськ військових привозять після того, як у прифронтовій зоні їм зафіксують пошкодження апаратами зовнішньої фіксації. Вже тут медики загоюють рани, ставлять , а опісля — проводять реабілітацію та зростання кісткових структур бійців.

"Мінно-вибухові поранення — це . Тому ми тісно працюємо з іншими хірургами. Поранення черевної порожнини та грудної клітки, через які можна втратити пацієнта, лікують першочергово, а відтак — вже наша черга", — говорить лікар Андрій Голинський.

За його словами, проникаючи в тіло, куля розриває шкірні, м'язові та кісткові структури, й добре, якщо не пошкоджує магістральні судини. Важкість таких операцій полягає у тому, щоби зібрати ці фрагменти, оскільки перед цим слід загоїти рану, виходити хворого, а тоді вже застосовувати занурювальні металоостеосинтези.

Ортопед-травматолог Андрій Голинський каже: первинні зрощення рубців і тканин є вже після трьох-чотирьох тижнів. Однак є чимало ризиків. Наприклад, .

"Після операції імунна система не спрацьовує через реакцію на якусь структуру. Так і починається запальний процес. Тим паче з кулею потрапляє всередину бруд. Щоб цього не допустити, ми й робимо первинну підготовку хворих та загоюємо рану, аби переконатися, що нагноєння не буде", — пояснює лікар.

З його слів, таке лікування потребує багато часу. Процес кісткової регенерації з формуванням первинного кісткового мозоля починається від півтора місяця. Якщо йдеться про таку частину тіла, як стегно, то загоєння триватиме чотири місяці. Для того, щоб пацієнт міг ставати на ногу, потрібно від чотирьох до семи місяців.

Андрій Голинський пригадує, як лікував двох 28-річних військових з Харківщини та Херсона, які травмувалися від прямого попадання снаряда у танк. В одного були відкриті переломи обох стегон, гомілок та плечей. У другого — поламані стегна, гомілка, п’ятка і передпліччя.

"Травми у хлопців були неймовірно болючі, але лікар не чув від них "мене болить". Вони постійно допитували його: "Коли ти нас випишеш? Нам треба назад". Вони в нас були повністю просинтезовані, рани загоїлися без ускладнень. Я і не знаю, як ті рани загоїлися так швидко?" — каже Андрій Голинський.

Бійці повернулися на фронт, але підтримують зв'язок із лікарем. Нещодавно один з них надіслав світлину, де вони двоє сидять на танку.

"Я їм кажу, що воно не зростеться. А він мені у Viber показує, що рукою рухає в повному об’ємі. І додає, що в танку бігати не треба", — каже лікар.

Читайте також 20 медзакладів Івано-Франківщини можуть надавати безоплатну реабілітаційну допомогу. Перелік "Двічі повернувся з того світу". Військовий з Прикарпаття лікується, аби знову боронити країну

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело