"Неможливо рухатися вперед із повернутою назад головою"

Верховна Рада прийняла зміни до Закону України "Про географічні назви" щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України. Документ підтримали 248 нардепів, ідеться на сайті ВР.

Проєкт Закону №7253 забороняє надавати географічним об'єктам назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, міста, дати, події, діячів, які здійснювали воєнну агресію проти України й інших суверенних країн.

Деколонізація: Верховна Рада повністю заборонила вживання проросійських географічних назв

У пояснювальній записці йдеться, що слідом за декомунізацією має відбутися деімпералізація чи деколонізація й повне відновлення української історично-національної топоніміки, спотвореної до невпізнанності і стертої з нашої мапи колишнім тоталітарним режимом.

"Адже неможливо рухатися вперед із повернутою назад головою, з постійною присутністю в нашому домі чужого, імперського, наповненого неправдою", – наголошується в пояснювальній записці до законопроєкту.

"На всіх етапах існування імперсько-російська та радянськокомуністична системи продумано нав’язували на теренах, де їм вдавалось укоренитися, свої політоніми й топоніми, русифікуючи в такий спосіб місцеве життя та розчиняючи корінну ідентичність в імперському наративі. Українцям судилося практично всюди на своїй землі побачити маркування Москвою української території топонімами, які були чужинськими для нас і підміняли нашу національну самобутність. Правителі цієї системи знали що роблять, насаджуючи нам, українцям, свої назви, свої імена, свої так звані геройства і цінності: їхнього, радянського, російського – від мови, історії, культури, зіркокашкетних обелісків і пам’ятників до вулиць, увінчуючих їх заслуги і подвиги, – мало бути багато скрізь, на кожному кроці, щоб кияни, харків’яни,запорізьці, полтавчани, в кожному великому місті чи в декілька тисяч жителів селищі змалечку звикали до цих назв як до рідних", – сказано у пояснювальній записці.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою: Чайковського геть! Або дерусифікація музичної академії НМАУ

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій

Джерело