6 лютого 2023 року на південному сході Туреччини та на території Сирії стався потужний землетрус. Президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив, що землетрус магнітудою 7,7 став найпотужнішим з 1939 року.

Станом на 21:00 за Києвом, за даними Al Jazeera, щонайменше 1651 загиблий у Туреччині, у Сирії загинули 968 людей.

МЗС України отримало 24 звернення про відсутність зв’язку українцями, які проживають в зоні землетрусу в Туреччині, їх місця перебування встановлюють, повідомив речник Ніколенко. Інформація про українців серед постраждалих наразі не надходила.

У Туреччині та Сирії сталися потужні землетруси, понад 2000 людей загинули. МЗС з'ясовує, чи постраждали українці

Перший землетрус магнітудою 7,7 балів стався о 4.17 ранку за місцевим часом, після нього було зафіксовано 42 афтершоки, магнітуда найсильнішого становила 6,6. По обидва боки турецько-сирійського кордону мешканці прокинулися від підземних поштовхів за кілька годин до світанку. Поштовхи відчувалися в довколишніх провінціях, переважно Хатаї, Османії, Адиямані, Газіантепі, Шанлиурфі, Діярбакирі, Малатьї та Адані. Обвалилися сотні будівель.

У Туреччині було оголошено найвищий рівень тривоги. Влада звернулася по міжнародну допомогу. Генштаб Збройних Сил Туреччини направив у зону лиха два літаки для транспортування бригад рятувальників.

Кількість загиблих станом на 14:00 у Туреччині становила близько 1000 осіб. Також землетрус стався на території Сирії, за останніми даними, там загинуло близько 600 осіб. У Туреччині після землетрусу в низці районів на підприємствах і в офісах виникла пожежа. До місць загоряння направлені пожежники.

Другий землетрус стався у південних районах Туреччини близько 12 за київським часом. Стихійне лихо сталося неподалік від міста Ельбістан у провінції Кахраманмараш на півдні Туреччини. Після нових підземних поштовхів у місті Діярбакир у прямому ефірі телебачення було видно, як руйнується будівля.

Крім того, ще один землетрус магнітудою 5,7 балів стався за 60 кілометрів від міста Малатья. Президент Реджеп Ердоган виступив із телевізійним зверненням. Він заявив, що землетрус магнітудою 7,7 став найпотужнішим у Туреччині з 1939 року. Тоді загинули майже 33 тисячі осіб, близько 100 тисяч було поранено.

У провініцях понівечених землетрусом скасували навчання у школах та вищих навчальних закладах, повідомив міністр національної освіти Махмут Озер: "Відсьогодні ми робимо 2-тижневу перерву в навчанні в провінціях Кахраманмараш, Хатай, Адіяман і Малатья. На тиждень призупиняється навчання в провінціях Діярбакир, Ґазіантеп, Шанлиурфа, Адана, Османіє та Кіліс. Відповідно до розвитку подій ми зробимо нашу оцінку в процесі та вирішимо, продовжувати його чи ні".

Як заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Україна направила до Туреччини групу рятувальників.

"Україна готова направити велику групу рятувальників до Туреччини для надання допомоги у реагуванні на кризу. Ми тісно співпрацюємо з турецькою стороною для координації їхнього розгортання", — заявив Кулеба.

Яка ситуація у Сирії після потужного землетрусу

У Сирії загинуло щонайменше 592 людини, в тому числі 371 в регіонах Алеппо, Хама, Латакія і Тартус, за даними сирійського державного інформаційного агентства SANA, яке також повідомило про 1089 поранених.

Група "Білі каски", офіційно відома як Сирійська цивільна оборона повідомила про щонайменше 221 загиблого і 419 поранених у контрольованих опозицією районах на північному заході Сирії.

"Сотні людей залишаються під завалами", — повідомили "Білі каски" у Твіттері.

За даними АР, на сирійському боці кордону землетрус зруйнував утримувані опозицією регіони, в яких проживає близько 4 мільйонів людей, переміщених з інших частин Сирії внаслідок тривалої громадянської війни в країні. Багато з них живуть у напівзруйнованих будинках з обмеженим медичним обслуговуванням.

Землетрус, який відчувався навіть у єгипетському Каїрі, стався приблизно за 90 кілометрів від сирійського кордону, на північ від міста Газіантеп, столиці великої турецької провінції з населенням понад 2 мільйони людей.

МЗС України з'ясовує, чи постраждали громадяни України

Посольство України в Туреччині взаємодіє із турецькою владою, перевіряє наявність українських громадян серед постраждалих, повідомив речник українського МЗС Олег Ніколенко.

“Зранку на південному сході Туреччини в Газіантепі та Кахраманмараші стався потужний землетрус. Постраждала низка сусідніх міст, загинули та отримали поранення сотні людей, зруйновано сотні будинків. Для допомоги українцям в Туреччині на базі посольства відкрито дві “гарячі лінії”: +90 539 550 98 98 та +90 312 442 15 93. Родичі в Україні можуть також звертатися на “гарячу лінію” МЗС: +380 44 238 15 88”, — написав Ніколенко.

Читайте також

У Сирії внаслідок землетрусу загинула сестра прем'єр-міністра

Чи прогнозували потужні землетруси в Туреччині та Сирії: пояснює сейсмолог

Джерело