У Крилосі відреставрують хату-ґражду

Музей етнографії Національного заповідника «Давній Галич» (с. Крилос) отримав можливість під час війни реставрувати дах старовинної автентичної гуцульської хати-ґражди за 1 млн грн завдяки грантовій програмі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини та Гьоте інституту.

Програма спланована як ініціатива для підтримки культурних та освітніх організацій, що постраждали від війни проти України.

«Хата-ґражда (1889 р.) з с. Устеріки Верховинського р-ну є музейним експонатом та унікальною пам’яткою автентичної дерев’яної гуцульської архітектури, яка опинилася під загрозою знищення, потребувала негайного ремонту покрівлі даху, що руйнувався роками. Цього літа ситуація стала критичною. В умовах війни, коли бюджет переорієнтований на потреби ЗСУ та підтримку економіки, розраховувати на державне фінансування такого об’єкта культури працівники заповідника не стали. Тому звернулися до пошуку грантових програм, які б підтримали сферу культури», – повідомляють у заповіднику.

У Крилосі відреставрують хату-ґражду

Розроблений проєкт, поданий на програму Гьоте інституту з підтримки культурних та освітніх організацій, отримав перемогу.

Затратність робіт і рахунок на 1 млн гривень фірма-підрядник виставила через унікальну технологію робіт та матеріалів, які мало чим відрізняються від процесу ХІХ ст. Дах хати-ґражди покритий драницею, «тоненькі дощечки для оббивання стін і стелі під штукатурку, для покриття дахів та ін.».

«Війна кинула виклик українцям не тільки на полі бою, але й роз’ятрила вогонь культурного фронту. Народна культура – це як паспорт нації. Тому маємо докласти максимум зусиль, щоб зберегти і популяризувати духовні і матеріальні цінності українського народу», – говорить завідувач Музею етнографії Роман Коновалов.

Експонатами музею є не тільки побутові речі, одяг та знаряддя праці ополян, покутян, бойків та гуцулів, але і самі автентичні хати (близько десяти), зібрані та передані до музею зі всієї області.

Джерело