Закон "Про медіа", який набуде чинності наприкінці березня, регулюватиме роботу усіх видів ЗМІ – телебачення, радіо, друкованих та інтернет-видань. У документі є окремі положення щодо роботи і в умовах збройної агресії. Про це Суспільному розповіла голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк. Обговорення теми влаштували 3 лютого у Миргороді разом із місцевими медіа.

За два місяці телебачення, радіо, друковані та інтернет-видання на Полтавщині, як і в Україні, будуть працювати за новим законом "Про медіа". Документ 3 лютого у Миргороді обговорили представники ЗМІ з головою Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольгою Герасим'юк.

"Цей закон створений не тільки на час війни, він передбачений регулювати медійний простір і після перемоги, тому що у нас не було такого закону. Був старий, який взагалі не відповідав реаліям", – говорить Ольга Герасим'юк.

У Миргороді на Полтавщині обговорили закон

"Всі медіа будуть у рівних умовах. Якщо раніше телебачення отримує ліцензії, друковані засоби масової інформації отримують дозволи і вони можуть контролюватися, то онлайн-медіа були безконтрольними. Це були в першу чергу вимоги Європи, ми повинні були ухвалити цей закон. І якби не повномасштабне вторгнення, то цей закон могли б ще дуже довго мусолити", – каже директор телеканалів "ІРТ" та "Місто+" Ігор Кужик.

У документі є окремий розділ про роботу в умовах збройної агресії.

"Положення цього розділу діють з моменту визнання Верховною Радою України певної держави державою-агресором (державою-окупантом) та протягом п’яти років з дня прийняття Верховною Радою України рішення про скасування такого статусу", – йдеться у законі.

"Це дуже важливий розділ, який дає нам механізм боротьби з російською пропагандою. Ми можемо заблокувати онлайн, який належить росіянам. Колаборантів ми зараз за цим законом взагалі маємо право позбавляти ліцензій. І, звичайно, вони будуть до суду передані. Ми збираємо інформацію, все пишемо, передаємо в правоохоронні органи, до суду готується матеріал", – пояснює голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк.

"Ми дотримуємося і мовного законодавства. Ми пишемо про військових, намагаємося контролювати текст і прибирати зайві речі. Але в основному шириться недостовірна інформація соціальними мережами. Люди на них дуже підсідають", – говорить в.о. директора ТОВ "Гадяцький вісник" Віталіна Пинчук.

Закон визначає, що у медіа не можна розміщувати матеріали за участі осіб, що загрожують нацбезпеці. Цей перелік можуть доповнювати.

"Цитуються вони з якоюсь метою в новинах, але це не означає, що їм дають мікрофон для того, щоб вони транслювали свої думки. Якщо аналітична програма цитує якогось із цих персонажів і розповідає, яку шкоду він несе, то це не є предметом санкцій, це інше", – каже Ольга Герасим'юк.

Проєкт закону після правок та доопрацювань ухвалили депутати Верховної Ради 13 грудня 2022-го, а наприкінці року його підписав президент. Документ набуде чинності 31 березня 2023-го.

Джерело