Під час відключення електроенергії в Києві, а воно триває щонайменше чотири години, столичні вулиці нагадують велетенський вулик, в якому гудуть не бджоли, а генератори. Одна справа - просто пройти по вулиці, і зовсім інша - перебувати кілька годин у приміщенні, де працюють поряд декілька генераторів. В соціальних мережах обговорюють шкідливість генераторів і навіть можливість частково втратити від них слух.

Сайт ТСН.ua поцікавився, наскільки справді шкідливі генератори та як вони мають правильно працювати.

В Держпродспоживслужбі Києва зазначають, що не варто забувати - в країні йде війна, на жаль, ворог вирішив знищити наші мережі і об’єкти критичної інфраструктуру міста ракетними ударами по місту. Тому наша енергетична система моделюється виключно по-новому. А генератори - це тимчасові прилади, які дозволяють працювати бізнесу і забезпечують життєдіяльність міста, і не лише Києва.

Шкодять вухам та чадять газом: чи можна генератори ставити на балконах

Чим шкідливі генератори

Водночас у Держпродспоживслужбі столиці визнають, що генератори шкодять здоров’ю громадян.

"Звук від генератора - це звук безпеки та нашого успіху. Том, саме так до нього потрібно ставитися, а не як просто до шуму, який дратує. Тим більше, що він не постійний - генератор працює, поки немає електроенергії, - розповідає сайту ТСН.ua Олег Рубан, начальник головного управління Держпродспоживслужби Києва. - А щодо небезпеки для здоров’я громадян від генераторів, то вона дійсно є. Це, перш за все, вихлопні гази, які виходять від генератора - і без різниці, чи він дизельний, чи бензиновий. Чадний газ від пристрою шкідливо впливає на здоров’я людини. Тому встановлювати генератор потрібно далеко від місця перебування людей і його розміщення узгоджувати з балансоутримувачем територій та будівель, а також з мешканцями".

Олег Рубан зазначає, що постійний шум від генераторів шкідливо впливає на слух людини.

"Сучасні генератори не перевищують 60 децибел, але є деякі варіанти китайського та іншого виробництв, які працюють зі значним перевищенням нормативів по шуму. Тому під час запуску в роботу потрібно дуже правильно вирішувати місце розміщення такого генератора - якомога далі від помешкань городян. А також захищати генератор шумозахисними ізоляційними контурами - спеціальний короб, який зменшить різкий звук від генератора", - розповідає Олег Рубан.

Як часто скаржаться на шум кияни

Проте він підтверджує, що до служби дуже часто надходять скарги киян на роботу генераторів поряд із вікнами житлових будинків.

"Так, ми отримуємо скарги на роботу генераторів. В день надходить по 10-20 скарг. Наші співробітники виїжджають на місце разом із представниками районних адміністрацій і радимо власнику, як правильно організувати роботу генератора. Просимо людей набратися витримки, адже генератори - то наш порятунок і запорука успіху в цій війні. Всі проблемні питання можна вирішити шляхом конструктивного діалогу між мешканцями, балансоутримувачем і власником генератора", - додає Олег Рубан.

За його словами, у великих торговельних мережах та супермаркетах встановлюють генератори на спеціальних причепах. Вони працюють поодаль від житлових будинків. Генератори обладнані шумозахисними ізоляційними контурами, які зменшують шум.

Чи можна ставити генератор на балконі

В соціальних мережах періодично обговорюють фото - як використовують генератори кияни. А вони їх ставлять на балконах, а також на тротуарах поряд із будинком, протягуючи провід до квартири на горішньому поверсі.

"Встановлювати генератор на балконі та протягувати від нього провід на горішній поверх - це пожежонебезпечно. Тут потрібно розбиратися в кожному випадку окрем, та вирішувати такі моменти з балансоутримувачем будівлі. Можливо, можна поставити генератор на тротуарі, але провід від нього провести в інший спосіб, не повітряним шляхом, бо це небезпечно, - зазначає Олег Рубан. - Тому якщо у людей є скарги на роботу генераторів, вони можуть звертатися до Держпродспоживслужби або на будь-яку гарячу лінію - такі звернення перенаправляють до нас".

В ДСНС Києва кажуть, що законодавчих документів або нормативів стосовно використання генераторів наразі немає. Тому коли до рятувальників звертаються з проханням провести перевірку порушень щодо використання генераторів, вони цього не можуть зробити.

"Ми можемо лише надавати рекомендації по використанню генераторів, опираючись на інструкцію від виробників. Але це лише рекомендації, а не правила. Тому ми рекомендуємо встановлювати їх не менше 6 метрів від будівлі, наголошуємо, що їх категорично не можна використовувати у приміщеннях та на балконах будинків. Чадний газ від генератора, навіть при закритих вікнах, вітром може затягувати до приміщення", - пояснили сайту ТСН.ua в ДСНС Києва.

Нагадаємо, під Києвом через генератор загинули господар будинку та його гості.

Читайте також:

Новини України

Війна в Україні

Новини України: відео

Джерело