Згорів кабель електроживлення, система каналізації і електрична проводка в кропивницькій багатоповерхівці. Через це понад тиждень у будинку не працюють ліфти. Дев’ятиповерхівка не газифікована. Для приготування їжі та опалення мешканці 330 квартир використовують електрику. Під час відключень електропостачання, обленерго просить людей зменшити використання електроприладів, щоб вберегти будинок від перепаду напруги.

У підвалі будинку на вулиці Вокзальна на стелі та стінах – кіптява, на підлозі – залишки кабелю. "Бачте, що трапилось у нас, усе згоріло", – говорить мешканка будинку Валентина Городнича.

Пожежа в підвалі будинку сталась 15 січня. "Це був вихідний, ми всі були вдома, прокинулись та готували сніданок. Зайшла на кухню і вибило світло. Дзвонить сусідка, каже: Одягайтесь та швидше виходьте, у під'їзді пожежа". У нас в квартирі все на електриці – електрочайники, електроопалення, електроплити, сиділи без світла в холодному будинку", – розповіла мешканка Любов Блажко.

Згоріла система каналізації, зупились ліфти. Через перепади напруги у кропивницькій багатоповерхівці сталась пожежа

"Нині дуже великі перепади напруги – від 180 до 250 вольтів, – каже жінка. – Цього разу нічого не погоріло. А от на третьому поверсі у людей, які живуть наді мною, не працює бойлер. Я знаю, що треба відключити все, і роблю це".

Пожежу гасили годину – говорить речниця служби з надзвичайних ситуацій Оксана Мачак. "Ймовірна причина цієї пожежі – коротке замкнення електромережі".

Після пожежі у квартирах дві доби не було електрики. Нині не працюють ліфти у чотирьох під’їздах, розповів працівник підприємства з обслуговування ліфтів Валентин Манойленко. "На ліфти не подається напруга, вони не працюють. Тому, це вже не від нас залежить".

Цей будинок не газифікований. Для приготування їжі та опалення мешканці 330 квартир використовують тільки електрику.

"Така ситуація склалась через нехтування мешканцями елементарних правил користування електричними приладами в період воєнного часу, – говорить керівник ЖЕО №3 Олександр Довгаль. – Після планового виключення світла в будинку, люди мали вимкнути електроприлади, але не зробили цього. Через дві години обленерго подало електрику, кабель зміг витримати таке навантаження протягом двох хвилин. Тоді виникло пікове навантаження і відповідно пожежа в підвалі, повністю згоріла каналізація, вигоріли кабелі, які живлять ліфти, комунальне освітлення".

Графіки планових і аварійних відключень електрики в регіоні ввели у жовтні, через обстріли російськими військами енергосистеми України. В область доведені ліміти споживання електроенергії — 160 мегаватів на добу. Якщо порівнювати з січнем минулого року, до повномасштабного вторгнення Росії, Кіровоградщина споживала 360 мегаватів. Нині електричні мережі працюють з перенавантаженням. Після відновлення електропостачання, щоб запобігти аварії, користувачам необхідно вмикати електроприлади поступово, каже заступник директора енергопостачальної компанії Олег Соловйов.

"Коли немає електроенергії, а потім її вмикають, і в цей час включені всі електроприлади, це призведе до перевантаження мережі. Якщо і сусіди повмикали усю техніку, то проводка може не витримати".

Зі слів Олександра Довгаля, якщо мешканці не будуть економити електрику, ситуація може повторитись.

"Думаю, що цього тижня зможемо відновити освітлення двох під’їздів. Якщо привезуть кабель, то запрацюють і ліфти. За попередніми підрахунками, на купівлю 25 метрів кабелю витратимо в межах 15-20 тисяч гривень".

Зі слів керівника, за спожиті послуги мешканці будинку заборгували 250 тисяч гривень.

Читайте також У Кропивницькому за вивезення сміття не платять майже 40% містян – "Екостайл" Заповнення газопроводу водою. Кропивницьким "Газмережам" ремонт коштував 40 тисяч гривень Каналізаційні стоки течуть у село Марто-Іванівка на Кіровоградщині Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело