Автор скарги побажав залишитися неназваним

Лютий 2022-го. Чотири дні після злочинного повномасштабного вторгнення росії. Село Ценява поблизу Коломиї. 28 лютого тут збираються тероборонівці, поліція та місцеві. Бачити представників російської церкви під час бомбардувань країни путінськими злочинцями люди на своїй території – не хочуть. А тому слів не підбирають.

Учасники акції на відео кажуть: поблизу Коломиї викрили церкву з великими запасами їжі, алкоголю та пропагандистської літератури.

Показали нутро московських церков:

Через 11 місяців після дати виходу цього матеріалу – який з аналогічним змістом поширила низка інших ЗМІ – на сайті "Детектор медіа" з'явився анонімний матеріал, у якому стверджується – ми, "5-й канал", буцімто порушили Кодекс етики українського журналіста, Закон "Про телебачення і радіомовлення", а також Засади редакційної політики.

"8 березня 2022 року до Ініціативи "МедіаЧек" надійшла скарга від громадянки на цей матеріал. Скаржниця вважає, що в матеріалі подана неперевірена інформація, заклики до міжрелігійної ворожнечі щодо Української православної церкви московського патріархату, руйнування її храмів та до насилля над її священнослужителями", йдеться в заяві.

Ім'я громадянки, яка стала на захист московського патріархату, представники ініціативи "МедіаЧек" – громадська організація "Детектор медіа" та Інститут масової інформації – не розкривають. Хоча цією інформацією володіють – адже анонімних скарг не розглядають.

"Автор скарги побажав залишитися неназваним. "МедіаЧек" майже ніколи не публікує імен скаржників, хоча багато хто не проти. У висновку розглядався лише той матеріал, на який надійшла скарга. "МедіаЧек" оцінює конкретний матеріал, а не роботу певного медіа загалом. У медіа є редакційний контроль, тобто журналіст має дотримуватися професійних стандартів, а відповідний редактор контролює якість матеріалу перед його виходом. Тому ми не з'ясовуємо мотиви, чому матеріал вийшов такий, а не інакший", – зазначив медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко.

Позиції каналу в матеріалі "МедіаЧек" не озвучили. Хоча отримали інформацію від шеф-редактора про ведучого, який був в етері у день виходу матеріалу. Проте за коментарями до Сергія Барбу ніхто не звертався.

Дуже схожа ситуація вже була. У грудні, коли видання "Детектор медіа" опублікувало низку публікацій із критикою благодійного проєкту "5-го каналу" – календаря "Без цензури", аргументи самих телевізійників проігнорували.

"Я уявлення не маю, хто так опікується долею московського патріархату в Україні. Мене дуже насторожує анонімність автора. Якщо в тебе є якісь певні претензії – то ти їх можеш висловити публічно, а коли громіздке велике дослідження проводить кілька громадських організацій, здавалось би, авторитетних, за анонімним зверненням, це дуже насторожує", – вважає ведучий "5 каналу" Сергій Барбу.

Двоголові орли, мінікопія храму Василія на красній площі в москві, російська література та купа заготовленого продовольства. "5 канал" знайшов безпосереднього учасника тих подій біля коломийського монастиря. Ігор каже: увага як громадськості, так і правоохоронців того дня до церкви була прикута через її розташування.

"Військові нам розповідали, що міг висадитись десант і вони би там жили, бо там спокійно чоловік 100 може жити. Було дуже багато їжі з алкоголем і дуже багато російської пропаганди", – розповідає житель Коломиї.

Те, що монастир ворожої церкви перевіряли саме через його близьке розташування до стратегічного об'єкта, "5 каналу" підтвердило і джерело в правоохоронних органах. Наприкінці листопада торік, через 8 місяців після подій у Коломийському монастирі, Служба безпеки провела контррозвідувальні заходи в одному з храмів УПЦ мп Івано-Франківської єпархії. За результатами правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною першою статті 161 – "Умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, регіональної, расової чи релігійної ворожнечі" та вилучили в церковників російськомовну пропагандистську літературу. За кілька днів до того Івано-Франківську єпархію очолив фігурант "Миротворця" та скандальний секретар Чернівецько-Буковинської єпархії Никита Сторожук.

Ганна Рибалка, Олексій Тищенко, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: 

люди мають розуміти що попи упц мп звичайні злочинці – Осадчук.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело