У 2023 році бюджет Житомирської області становитиме три мільярди три мільйони 600 тисяч гривень. Це на 612 мільйонів менше, ніж торік. Про це у відповіді на запит Суспільного повідомив Департамент фінансів Житомирської обласної військової адміністрації.

Через вторгнення росіян довелося зменшити видатки на всі сфери. Всього на утримання комунальних закладів виділили майже 1,8 мільярда гривень. Це на чверть мільярда менше, ніж торік. Найбільша частина – мільярд 41 мільйон виділили на заклади освіти, це на 71 мільйон менше, ніж у 2023 році. Соцзахист – 308 мільйонів, охорона здоров'я – 193 мільйони, культура – 126 мільйонів, спорт – 101 мільйон, на відновлення зруйнованої росіянами інфраструктури – майже 100 мільйонів і на підтримку малого та середнього бізнесу – 1 мільйон 400 тисяч гривень.

"По області завдавалися удари російськими військами і це потягло за собою необхідність виділення коштів на відновлення критичної інфраструктури, а ці кошти йдуть з тих статей, які забезпечували фінансування заробітних плат бюджетників. Поки йде війна, воно так і буде. Бізнес тікає, бізнес закривається, багато хлопців йдуть по мобілізації, а це робочі руки, це бізнесмени, це ті, хто створював продукти і ті, хто платив податки", – каже економіст Олег Пендзин.

На 612 мільйонів менше за минулорічний: у 2023 році бюджет Житомирської області становитиме три мільярди гривень

Влітку 2022 року депутати обласної ради оптимізували мережу комунальних закладів. Об'єднали обласні музеї, бібліотеки, окремі заклади медицини та культури. Ці заходи пояснювали прагненням зменшити видатки.

"Загалом внаслідок реорганізації обласних установ орієнтовний обсяг економії, який ми маємо відчути в цьому році, в обласному бюджеті 2023 року становитиме 5,5 мільйонів гривень, – розповідає голова постійної комісії з питань бюджету обласної ради Олександр Дмитрук. – Якщо брати Житомирську область, то це дуже маленькі кошти, це мінімальна економія. Але якщо зробити реорганізацію в області по-серйозному, то ми могли б зекономити мільйонів 50. Є задуми ще по наших комунальних закладах. Ми зараз це питання готуємо, можливо, в цьому році будемо реорганізовувати великі заклади. Робитимемо з двох один".

За інформацією Департаменту фінансів, у 2023 році Житомирщина отримає 1 мільярд 190 мільйонів гривень субвенції та дотацій з державного бюджету. Найбільше – 842 мільйони виділили на ремонт доріг, а 265 мільйонів – освітня субвенція.

Майже мільярд 600 мільйонів гривень становитимуть надходження до бюджету цього року. 87% – це 1,4 мільярда цієї суми – податок на доходи фізичних осіб. У порівнянні з показниками минулого року, це менше на 400 мільйонів гривень.

"На ту суму, на яку бюджет недоотримав коштів, буде зменшено фінансування насамперед бюджетників, – розповідає економіст Олег Пендзин. – Тобто маємо розуміти, що заробітні платні, як мінімум, не будуть індексуватися, як максимум – буде фізично скорочуватися чисельність працюючих бюджетників під фактичний обсяг коштів, які будуть закумульовані в регіональному бюджеті".

В умовах воєнного стану процес розробки та затвердження бюджету змінився. Цього року фінансовий документ області затвердив голова військової адміністрації.

"Відповідно до чинного законодавства військові адміністрації під час запровадження правового режиму військового стану здійснюють усі бюджетні повноваження. Голова військової адміністрації має право фактично затверджувати бюджет. Військові адміністрації в сфері бюджетних повноважень навіть мають право вимагати перерахування відповідних коштів на певні потреби, пов'язані з обороною", – поінформував адвокат Роман Гуртовенко.

Виконання цьогорічного обласного бюджету залежатиме від інтенсивності бойових дій в Україні.

Що відомо На 250 мільйонів менше, ніж у 2022. Житомирські депутати прийняли бюджет громади на 2023 рік.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Джерело