Футбольний клуб "Нива" Тернопіль завершив перше коло змагань на четвертому місці у турнірній таблиці. Цей результат дозволив команді навесні поборотися за підвищення у класі. Про те, як команда волонтерила від початку повномасштабної війни, як готувалася до нового сезону і які завдання ставить керівництво клубу команді на наступну частину чемпіонату. Про це розповів директор футбольного клубу "Нива" Тернопіль Андрій Тихий.

В лютому 2022 року футбольний клуб "Нива" Тернопіль у міжсезоння проходив тренувальні збори. 23-го лютого команда грала з Луцькою "Волинню". 24-го – повномасштабне вторгнення Росії. Андрій Тихий розповів, як команда відреагувала на це.

"Тоді перемогли 4:0. З таким дуже позитивним настроєм поверталися додому. Це був наш якраз підсумковий матч. Був завершений, якщо я не помиляюсь, третій збір. Отримала команда три дні вихідних і ми провинні були зібратися на кінцевий збір перед стартом чемпіонату. Повернулися додому, хлопці роз’їхались по домівках. Хто встиг, хто доїжджав, когось навіть війна застала в поїзді, хтось не дізнався вчасно що почалось вторгнення, бо їхав в дорозі без зв’язку. Всіх застала зненацька. Можливо це добре, що всі встигли дістатися додому, а не залишилися десь на зборах. Звичайно, перші дні це було щось таке не зрозуміле для всіх, не тільки для нашої команди, а для всієї країни. Звичайно ніхто не знав, що нас чекає в майбутньому, тому про футбол довелося забути на певний період взагалі. Потім, вже ми через декілька днів зібралися. Ми вже в нашому клубному офісі разом з керівництвом клубу. Все ж таки вирішили не сидіти вдома, не дивитись новини, а щось робити".

Виклики у футболі: інтерв’ю з директором ФК

Директор "Ниви" розповів, що з командою вирішили допомагати воїнам ЗСУ.

"Вирішили на базі нашого спонсора, де є кухня, виготовляти для воїнів, які на передовій, напівфабрикати, консерви, тушківки, паштети. Мали багато зв’язків з волонтерами, які нам привозили продукцію: м’ясо, крупи. Почали таку роботу. Згодом почали залучати наших місцевих футболістів, які на той момент були в Тернополі. Ми працювали кожного дня. Виготовили, якщо я не помиляюсь, до 5 тисяч банок продукції. Ще напівфабрикати відправляли. Хтось звертався до нас, щоб ми допомагали, когось ми знали. Відправляли на різні напрямки: Сумщину, Запоріжжя. Також звертались до нас люди з Маріуполя. В той напрямок також відправляли. Старалися допомагати. Я жартував, що футболісти, якщо не буде футболу, то можуть якусь нову професію собі освоїти. Підуть м’ясо переробляти, чи ще щось. Тому, коли вже почалися розмови про відновлення чемпіонату, я вам скажу чесно, десь на місяць третій-четвертий повномасштабного вторгнення, десь не вірилося, що цього року ми зможемо розпочати якийсь футбол. Елементарні якісь тренування. Було повне нерозуміння, як це робити, як це проводити. Багато ризиків. Але потім, в принципі, почали зв’язуватися з нами керівництво професіональної футбольної ліги. Вони почали спілкуватися з командами, бо багато команд залишилось у зоні активних бойових дій. Деякі команди в перші дні одразу заявили, що вони призупиняють свою діяльність. Тому, ризики були великі не розпочати чемпіонат. Але, як була така вказівка, від президента України, щоби розпочинати. Ми збиралися, як могли по відеозв’язку на наради, розробляли формат змагань, можливість взагалі його проведення, його умови. Скажу відверто по команді нашій. Ми до кінця не були впевнені, чи ми зможемо взяти участь у чемпіонаті, бо питань було більше ніж відповідей, як по команді, так і по самому проведенню чемпіонату. Десь ми вагалися. Ми бачили що наші гравці деякі, перебуваючи в такій ситуації, не знали, чи буде команда. Поїхали на перегляд в команди, які вже зібралися, розпочали тренування. Останнім таким аргументом було те, що не хотіли втратити команду. Якби ми призупинили діяльність, бо професійна футбольна ліга давала на це можливість, на рік призупинити участь в Першій лізі. Я думаю, навіть якби ми призупинили діяльність, то питань ніяких би не виникало, тому що всі розуміли, яка ситуація перш за все економічна. Дуже багато ризиків пов’язаних з проведенням змагань. Але було прийняте рішення продовжити, щоб зберегти цю команду, яка формувалася декілька років. Дійсно сформувався хороший колектив. Тому, якби ми зараз хлопців відпустили, довелося б знову потратити декілька років, щоб побудувати нову команду. Плюс долучилися інвестори, які в потрібний момент, скажемо так, підставили плече. І, зокрема, забезпечили команду необхідним фінансуванням на цю першу частину сезону".

Гравці "Ниви" розпочали збори, щоб підготуватися до нового сезону.

"Ми розпочали трішки пізніше, можливо за всі команди вийшли з відпустки, але розпочали підготовку. Запросили гравців на перегляд. Приїхали кілька гравців, які були з нами на зборах ще до 24 лютого. Готувалися в таких умовах, як всі. Розпочали чемпіонат з тим самим тренерським штабом на чолі з Андрієм Купцовим. Бачили, що після трьох турів було прийняте рішення з тренерським штабом припинити співпрацю. В перших трьох іграх набрали тільки одне очко. Звичайно, були внизу турнірної таблиці, не на тому місці де би хотілося. Не те місце, яке відповідало нашим амбіціям. Тим більше ми зіграли з такими командами в яких повинні були набирати більше очок".

Далі команду очолив спортивний директор "Ниви" Сергій Задорожний. Одинадцять матчів він виводив команду на поле.

"Так, Сергій Задорожний вже не вперше очолює команду. Колись був головним тренером. Минулого року також був виконувачем обов’язків. Важко одразу було знайти кандидатуру головного тренера. Вирішили довірити тимчасово Сергію Михайловичу. І бачимо, що він вже довів команду до завершення першої частини сезону. Змінилося те, що він повернув в склад деяких гравців, які не мали шансу в перших трьох матчах, які були основними в минулому сезоні. Звичайно, в кожного тренера своє бачення, свої тактичні нюанси, секрети підготовки. Звичайно, в першому матчі вже, коли команду прийняв Сергій Задорожний дещо змінилося. Побачили з першого матчу, що вернувся якийсь такий бійцівський дух "Ниви", яка в домашньому матчі тоді відібрала очки в Житомирського "Полісся", хоча ми могли й перемагати. Заслуговували на перемогу. Для "Полісся"це була взагалі перша і остання втрата очок у сезоні. Можу сказати, що не було за цих 14 матчів якихось таких прохідних ігор, які давалися легко. Зі всіма суперниками, без виключення було важко. Той же "Маріуполь", який здобув перемогу тільки в останньому турі, в нас зумів відібрати очки в домашній грі. Навіть та сама заключна гра з "Буковиною" в Чернівцях. "Буковина"теж перебувала внизу, але перемога 3:0 аж ніяк не далася легко, ми забили на перших хвилинах. Потім могли пропустити. Не знати, як би склалася гра. Якраз в цьому матчі, скажемо так, ми не хотіли доводити розв’язку до останнього туру, але знаєте як кажуть: "Хочеш розсмішити Бога, скажи йому про свої плани". Ми надіялися, що ми вже виконаємо задачу до того часу і дамо шанс зіграти молоді. Але сталося по-іншому. Інтрига зберігалася до останнього матчу і або ми, або "Прикарпаття" могли зайняти це вакантне четверте місце".

Андрій Тихий каже, що "Нива"зараз перебуває у цій групі на сьомій сходинці.

"4 команди з нашої групи "А" вийшли, вона так називається "Чемпіонська вісімка" і 4 команди з групи "Б". Це Черкаський "ЛНЗ", "Оболонь" Київ, "Металург" Запоріжжя та Кременчуцький "Кремінь". Навесні нам доведеться провести вісім матчів і ми будемо грати лише з командами з протилежної четвірки. Тобто, "Кремінь", "Оболонь", "Металург" та "ЛНЗ". Враховуючи набрані очки на першому етапі, тобто в нас 3 очки, ми перебуваємо на сьомому місці. Випереджаємо тільки "Кремінь"в якого 2 очки. Перші місця ділять "Оболонь" і "Полісся". Вони мають по 16 очок. Звичайно, що розуміємо, ситуація не проста, тому що відрив є великий, але знову ж таки маємо розуміння того, що ми можемо поборотися за зону перехідних матчів, де команди не на стільки від нас відстають. Тобто це 3-4 місце. Вони зіграють з командами Прем’єр-ліги теж за вихід, за підвищення у класі. Тому, шанси є, безумовно. Будемо намагатися. Звичайно, всі команди хочуть туди. І команди є, які мають більш кваліфікованих гравців. І ми маємо інформацію, дуже серйозно "Карпати" будуть підсилюватися, "ЛНЗ". Але ми вважаємо так, наш такий девіз команди: "Сила не в грошах, сила – в команді". В нас дуже хороша команда підібралася".

Спершу COVD-19, тепер війна вплинула на відвідуваність стадіону глядачів. Андрій Тихий розповів, як це вплинуло на результати команди, особливо на домашні поєдинки.

"Стадіон пустий, стадіон мовчить – це звичайно дуже прикро. Тому що нам тільки вдалося повернути вболівальників на трибуни після спаду коронавірусу і тепер війна втрутилася. Не могли ми жодним чином вболівальників пускати на стадіон. Ми розуміємо, що це безпека. Це дуже велика відповідальність. Хоча вболівальники просили деякі попасти на стадіон. Дуже хотіли. Всім пояснювали, що наразі це не можливо. Для людей важливо було. І для команди, якоюсь мірою, коли трибуни женуть вперед ти відчуваєш якусь додаткову мотивацію. Можливо й через це ми також недорахувалися очок. Я окремо хотів би подякувати нашим вболівальникам, які в одному з останніх матчів розчищали поле, допомагали нам очистити поле від снігу, бо ситуація була така, що за ніч просто поле засипало. В день матчу зробили просто неймовірні зусилля і вдалося нам розчистити поле на домашньому матчі з "Епіцентром"

Андрій Тихий повідомив, які завдання, плани на 2023 рік ставить перед командою.

"Першочергове завдання – це звичайно добре підготуватися, провести збори. Поки що, відверто кажучи, конкретних дат і планів немає. Всі розуміють, яка ситуаці

Джерело