У селі Ягідне волонтери завершили відбудову 21 будинку, пошкодженого під час бойових дій. Працювало тут добровольче будівельне об'єднання "Добробат". У Міжнародний день волонтера хлопці, які ремонтували будинки, приїхали у село Ягідне. Як воно — бачити, що повернули життя на розбиту вулицю, волонтери розповіли нашій знімальній групі.

На дорозі побита техніка і цивільні автомобілі, розбиті бойовими діями будинки. З чотирьох вулиць на двох немає вцілілих будинків. Таким село Ягідне було у квітні — Суспільне тоді розшукало відео очевидців.

Російські війська пробули тут майже місяць. У селі знищена більшість будинків. Понад 300 людей тримали в підвалі школи, зрідка дозволяючи вийти на вулицю. У підвалі люди помирали від задухи й молилися, аби українська армія розбила школу разом з окупантами. А в цей час росіяни жили в їхніх будинках.

"Це купа сміття було, все розбите і розвалене. А коли прийшли у двір, то здавалося, що нам три КамАЗи сміття вивантажили, а двері ж ті прям телепаються. Я зайшла у квартиру, а там все перебите і розтрощене, все валяється, з шаф усе повитягували. Каструлі, пледи й все-все було ними забрано", — пригадує жителька села Ягідне Катерина Баланович.

Більше про те, як жили люди в окупації та що окупанти залишили після себе, ми писали в цьому матеріалі.

У червні тут уже розчищені вулиці, а на дахах 24/7 працюють волонтери.

У грудні — вже відновлені будинки, нові дахи й вікна. У селі відбудували 21 будинок. Все це — силами волонтерів "Добробату".

"Тут не було жодної професійної компанії чи професійних і підготовлених людей, які б працювали за кошти. Всі роботи вони повністю виконані волонтерами. Ми показали приклад, що волонтери можуть виконати цю роботу і ця робота хороша", — розповідає співзасновник "Добробату" Віктор Андрусів.

Волонтер добровольчого будівельного батальйону "Добробат" Євгеній Жовтаній латав дахи у Ягідному, а після допомагав зі встановленням вікон. Працював тут влітку й у день волонтера повернувся у село, яке відбудовував після деокупації.

"Ми почали людям вікна встановлювати, а після цього я і хлопці почали робити віконні відкоси. Коли був дощ, ми поставили ось саме ці два вікна. Я ось тут канцелярським ножем вирізав пінку й ось тут відбивав штукатурку, й ось ці нерівності".

Катерина Баланович каже, що такий ремонт самотужки не потягнула б — дорого.

"Зараз така ситуація, що все дуже дорого. І оскільки я людина на пенсії, я б не змогла витягнути. Не змогла б поставити вікна, двері, дах".

Вивчили в Ягідному кожен куточок, каже Євгеній. А село стало рідним, каже Євгеній.

"Я відчуваю щось таке рідне, коли вкладаєш душу і час... Я відчуваю таке рідне, наче воно своє, і ти собі робив".

Читайте також

В Ягідному, що на Чернігівщині, волонтери "Добробату" відремонтували вулицю Дружби

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело