Що таке туберкульоз, як передається хвороба, а також летючість та живучість мікобактерій, операції та чому латентний туберкульоз не передається, розповідає гостя програми "Відверто з лікарем" Українське Радіо "Чернігівська хвиля лікарка-фтизіатр Жанна Карпенко.

Далі — з її слів:

Що таке туберкульоз та що він може вражати

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яка здатна вражати всі органи і системи нашого організму без виключення. Але понад 90% вражаються легені.

Туберкульоз: групи ризику, кашель з кров’ю та як триває лікування. Пояснює лікар

Також існує туберкульоз:

кісток і суглобів; сечостатевої системи; шкіри; лімфатичних вузлів.

Наприклад, якщо жінка не може завагітніти, потрібно звертатися не тільки до гінеколога, а й зробити обстеження на туберкульоз.

Чому раніше туберкульоз називали чахоткою та білою чумою

Ця хвороба людину висушує, вона стає худою, змарнілою. І без лікування людина помирала, зачахла.

Бактерія туберкульозу живе на планеті стільки, скільки живе і людство. Тому, що у рештках людини були виявлені зміни, які спричинені мікобактерією туберкульозу. Наприклад, в кістках мумій також виявлені туберкульозні враження.

Як передається хвороба

Передача туберкульозу легень відбувається аерогенним шляхом, тобто повітряним.

Хворий виділяє частинки мікобактерій в навколишнє середовище під час кашлю, чхання або розмови. Ця частинка може знаходитися в завислому стані в повітрі близько двох годин. Саме вони мають більшу ймовірність спричинення туберкульозу. Вони потрапляють в альвеоли, тобто нижні дихальні шляхи і таким чином може розвинутися туберкульоз.

Якщо частинки потрапляють у верхні дихальні шляхи і людина не має ніяких хронічних захворювань, не палить, тобто в неї є імунний захист і працює війчастий епітелій, тоді ці частинки вкриваються слизом, який є в дихальних шляхах та виводяться назовні. І людина навіть не інфікується.

Від моменту інфікування до клінічних проявів проходить приблизно двох місяців. Або мікобактерії перестають розмножуватися внаслідок активації імунітету, або вони розмножуються та утворюють запалення легень.

Пацієнт може не помічати хворобу. Він може відчувати незначну слабкість, наче перевтомився на роботі, температуру 37.2 – 37.3 градуси, незначний кашель. Якщо уражаються більші ділянки легень, людина відчуває загальну слабкість, потіння вночі, втрата апетиту, млявість, втрата маси тіла, збільшення лімфатичних вузлів.

Яка має бути обробка приміщення, щоб не захворіти на туберкульоз

На сьогодні найкраще це обробка бактерицидними опромінювачами закритого типу. Вони знаходяться в медичних закладах. Не шкодять нашому організму. Їхні промені падають на стелю і відбиваються.

Чи слід обстежуватися родичам хворих на туберкульоз

Звичайно, усім людям які перебувають в одному помешканні з хворим більше однієї години, потрібно робити обстеження на туберкульоз.

Як проводиться обстеження

Перш за все треба пройти рентгенологічне дослідження органів грудної клітки. Якщо у пацієнта є скарги потрібно зробити мазок мокротиння.

Якщо в результаті обстеження патологій не виявляється, то всім контактним призначається хімієпрофілактика, тобто призначається профілактичне лікування. Якщо у разі пацієнт інфікований, але не виявлено клінічних проявів, то це розглядається як латентна форма туберкульозу. Так, як людина була в контакті з хворим і ризик захворіти був великим.

Нині рентгенологічні апарати шкоди не несуть. Маски мокротиння, скринінг та молекулярно-генетичне дослідження мокротиння за допомогою системи GeneXpert. Ця система встановлена на базі бактеріологічної лабораторії, в Чернігівській міській лікарні №2, а також Прилуцькій, Ніжинській та Корюківській міських лікарнях.

Групи ризику людей

Група ризику доволі широка:

особи які живуть в ВІЛ інфекцією, як діти, так і дорослі; люди які хворіють на онкологічні хвороби, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку; медичні працівники, робітники пенітенціарних служб; курці; люди, які звільнилися з місць позбавлення волі; ті хто зловживає алкоголем; за статистикою частіше хворіють чоловіки. Чи супроводжується туберкульоз кашлем з кров’ю

Не можу сказати, що існує багато форм туберкульозу, що супроводжуються кров’ю, але тим паче так. Грубо кажучи "люди випльовують свої легені". Це вже надто запущений процес.

При туберкульозі можуть проводити операції легень. Існує формова – туберкулома, це вогнище туберкульозної інфекції, яке пропитано солями кальцію, що локалізувалося від здорової тканини. Це прямий показник до хірургічного втручання.

Інші показання — це деструктивні форми туберкульозу, які самі не зможуть загоюватися та кровохаркання. Хірургічна допомога є невід’ємною частиною в лікування хворих на туберкульоз.

Пацієнти, які хворіють на латентну туберкульозну інфекцію не можуть заразити інших людей. Це мікобактерії, які не розмножуються. Але, якщо людина пережила сильний стрес, недоїдала, могла отримати переохолодження або перегрівання хвороба може перейти в активну фазу.

Помирає людина від хвороби доволі тяжко. Відбувається дихальна недостатність. Пацієнт у свідомості, але дихати йому нічим. Якщо в організмі не відбувається насичення киснем, починають поступово вимикатися всі системи.

На скільки тривалим є лікування

Якщо мікобактерія чутлива до препаратів першого ряду, це – ізоніазид, піразінамід та інші, таке лікування триває шість місяців. Якщо у пацієнта наявна резистентність до цих препаратів, то лікування триває від дев’яти до двадцяти місяців. В залежності від загального стану пацієнта та схеми лікування.

Тепер пріоритетом є амбулаторні моделі лікування, тобто вдома.

Туберкульоз можна вилікувати остаточно. Але потрібна правильна схема лікування і щоб пацієнт дотримувався цього лікування. Але потрібно пам’ятати, що довготривалого та специфічного імунітету немає і людина може захворіти знову.

Усі препарати для лікування хвороби закуповуються за кошти державного бюджету, тому для людей вони безкоштовні.

Чи існує щеплення від туберкульозу

Так. Це вакцинація БЦЖ, яка проводиться в пологовому будинку дітям. Вона не захищає від захворювання, але захищає від розповсюджених форм туберкульозу.

Читайте також

Глаукома: види, групи ризику та чому не завжди проводять операцію. Пояснює лікар

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело