Фахівці радять на мапі пунктів незламності знайти найближчий до дому

На центральній площі Луцька – черга біля "пункту незламності". Місто, як і майже вся країна, вже другу добу без електрики, води та опалення. Але більшість прийшли сюди не по гарячий чай – шукають вільну розетку.

"Поки дитина заснула, думаю, підзаряджусь. То тут телефон хлопці зарядили, тут – павербанк трошки. Все, їдемо додому, бо вже замерзли", – каже жителька Луцька Тетяна Лажневська.

Підзарядка для незламних: у регіонах розгорнули десятки пунктів допомоги українцям – як це працює (Відео)

Енергетики та комунальні служби працюють на пошкоджених об'єктах інфраструктури майже добу. Частково електрику вдалося відновити, але більша частина України досі в темряві.

"Не зламають. Ні світла, без газу, без нічого ми виживемо і все буде добре. Це ж війна не один рік, не 9 років і не 50. Значно довше ми боремося, просто зараз ми мусимо цю імперію подолати. Тому не зламаємося", – переконана жителька Луцька Ірина Бирук.

Чотири тисячі пунктів незламності у середу екстрено розгорнули в усіх Областях України. На Одещині їх 55, але щоб туди потрапити, треба вистояти довгу чергу. Щоб зарядити гаджети – люди готові мерзнути.

"Ми приїхали тому, що дитина навчається і побачити хоча б завдання в Гугл класі, вчора син подзвонив, сказав, що тут є машина і можна зарядити телефони, тому приїхали сюди. Нема ні водопостачання, ні опалення, ні зв'язку, інтернет він то з'являється, то пропадає", – розповідає жителька Одеси Анжела.

В Одесі пункти незламності планували запустити 28 листопада, відколи похолодає. Але ворожі обстріли прискорили процес. Нині одну точку екстрено відкрили в ліцеї. Вона розрахована на півтори тисячі людей. Тут встановили п'ять пічок, генератори та безліч розеток.

"У нас працює 2 генератори по 7кВт, поки що вистачає, ви бачите, завелика кількість людей, зараз ще збільшилася, у нас облаштована кімната матері та дитини, там багато малючків в кімнаті, також є ізолятор для людей, які погано себе почувають, окрема ігрова кімната", – зазначає директорка Одеського європейського ліцею Юлія Бардук.

Черкасці другу добу теж обживають мобільні пункти незламності від рятувальників. Заряджають телефони, п'ють чай та працюють в інтернеті. Цей – один із двох у Черкасах, де працює старлінк, тож тут аншлаг.

"У цьому пункті незламності є все, що треба, що б перечекати декілька годин, можна підзарядити свої мобільні девайси, можна випити гарячий чай або каву, тут тепло, тут є інтернет, є дитяча зона, містяни приходять із дітками і тут можна почекати декілька годин, відпочити", – зауважує речниця ГУ ДСНС у Черкаській області Юлія Норовкова.

Стаціонарні приміщення розгорнули у школах та держзакладах. Тут є медпункт, дитяча кімната, приміщення матері та дитини, пункти обігріву з генератором, а от інтернету немає. Тож і людей – не так багато.

"Школа у нас доволі велика за об’ємом, має сховище, приміщення доволі велике і там можна розмістити велику кількість відвідувачів", – переконує директорка школи Ірина Овчаренко.

Пункти незламності в усій Україні нині проходять екстрений тест-драйв на витривалість. Чиновники обіцяють: надалі їх кількість та комфорт зростатимуть.

"Наразі нами і всіма громадами здійснені заходи щодо оплати необхідної кількості генераторів, дизельних генераторів, бензинових, бо це є основною для роботи пунктів, ми з кожним днем будемо нарощувати цю систему, маємо бути готовими до будь–якого розвитку подій", – наголосив голова Черкаської ОВА Ігор Табурець.

Фахівці радять на мапі пунктів незламності знайти найближчий до дому, адже зима тільки починається і її вже спрогнозували енергетично важкою.

Яна Лимаренко, Ольга Дунська, Луцьк, Черкаси та Одеса. "5 канал"

Нагадаємо, на випадок зникнення зв'язку, інтернету та електроенергії в Україні почали організовувати "Пункти незламності".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою: Вижити в екстремальних умовах – без світла, води, опалення: поради фахівців

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело