Попри ризики і фільтраційні перевірки, Олена з дітьми наважилася вибиратися з окупації

Ліана з дітьми евакуйовувалася з Херсонщини двічі. Вперше тікала від окупантів, які зробили життя в її рідному Каланчаку нестерпним.

"Вони там лазили п'яні, могли чіплятися, один там скаржився мені: "Я не хочу воювать, покажіть хоч одну країну, з якою росія не воювала", я кажу: "А що ти робиш", він "прийшов заробляти гроші, хочу, щоб моя родина надалі жила зажиточно", – розповідає переселенка з Херсонщини Ліана Куюн.

Харчі до Каланчака не завозили, тож по них доводилося їздити до окупованого Криму. На очі загарбникам намагалися не потрапляти, адже могли схопити з будь-якої причини.

"Забирали хлопців в поліцію, закривали, били, роздягали до гола, били, люди, які живуть на вулиці, забрали, били, вранці погодують і потім давай знов проводить над ними "ученія", – каже переселенка.

Попри ризики і фільтраційні перевірки, Олена з дітьми наважилася вибиратися з окупації. Кілька місяців мешкали в Києві. Але тільки-но Збройні сили визволили лівобережжя Херсонщини, перебралися ближче до дому – у Херсон. Проте жити довелось у спартанських умовах: у бомбосховищі, без світла та опалення. А за водою вистоювали у кількагодинних чергах.

"І дощову воду, дощ йшов, у відра, миски, набирали, щоб технічна вода хоча б була. Світла нема, генератори стоять і заряджаєш телефон, стоїш, поки зарядиться. Страшно там взагалі, обстрілюють дуже сильно", – пояснює Ліана Куюн.

Довелось евакуюватися вдруге. Допомогли волонтери. Олену з дітьми тимчасово поселили у готелі.

"Викупалися в першу чергу, ні їсти, нічого, всі пішли купатися, потім нас покормили, 10 днів ми тут, а потім, може, якось допоможуть із житлом", – сподівається жінка.

За час війни одеські волонтери вивезли з окупованої Херсонщини понад 4 тисячі людей. Грошей за евакуацію не беруть, ба більше – планують запустити регулярні рейси. Адже вважають, що вижити навіть у деокупованих районах буде вкрай складно, адже регіон на межі гуманітарної катастрофи.

"Вивезли все. Починаючи з рентген-апаратів, УЗД, кухонного обладнання з барів, ресторанів, закінчуючи спустошеними госпіталями, лікарнями, водоканалами, знищено все. Тому, думаю, це буде велике питання і пройде дуже багато часу, коли зможуть розв'язати питання водопостачання", – наголошує волонтер Олег Михайлик.

Нині родина Олени, яка пережила окупацію, тепер знову звикає до нового статусу – переселенців.

"Мріємо додому попасти, ну а так освоїться, знайти якусь роботу, щоб дітей можна було відправити в дитсадок і школу, якусь роботу, щоб можна було заробляти собі на життя", – каже Олена Куюн.

За час повномасштабного вторгнення в Одесу переїхали майже пів сотні тисяч переселенців із небезпечних регіонів.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Кінні прогулянки та іпотерапія на Вінниччині – для дітей військових і переселенців

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело