Дитячу Біблію з покинутої хати у Бучі везе в Едмонтон, що у провінції Альберта, канадець українського походження Іван Дацько. Її він взяв у розбомбленій домівці на Київщині, як символ зруйнованого життя, й через неї планує розповідати про побачене в Україні. Чоловік із середини жовтня їздить деокупованими територіями та спілкується з місцевими жителями про жахіття війни. У подорожі з півночі на захід країни він також відвідав знакові міста та села, не оминув й Івано-Франківськ. Суспільному Іван Дацько розповів свої враження від побаченого.

Іван Дацько проживає в Канаді 40 років та каже: "Хоч народився у Польщі, живу у Канаді, є на 120% українцем". Адже чоловік народився в українській сім'ї у Польщі, у Бартошиці, поблизу кордону з Росією. На північ Польщі його батьків переселили під час операції "Вісла". У Канаді усіх своїх чотирьох дітей чоловік навчив української мови. А з початку повномасштабної російсько-української війни Іван Дацько із сім’єю ще активніше почав підтримувати Україну.

"До військових — великий респект"

Поїздка в Україну, зізнається 65-річний Іван Дацько, розпочалася випадково. Під час візиту у Польщу він зголосився відвезти на Рівненщину військового тренера. У подяку за це бійці подарували йому військову куртку. Завдяки їй, каже, він побачив, як в Україні цінують захисників.

Канадець українського походження Іван Дацько їздить Україною та розповідає світу про злочини Росії

"Коли я одягав "фліску", то мене всі трактували, як військового, хоч я на кожному кроці пояснював, що не є військовим, хотів би ним бути, але не є, — розповідає Іван Дацько. — Я побачив у людей дуже великий респект до захисників. Їм всюди хочуть допомогти".

Історії людей з деокупованих міст

З Рівненщини Іван Дацько вирушив на Київщину. Крім столиці, побував в Ірпені, Бучі, Бахмачі Чернігівської області.

"В Ірпені підвозив хлопця. Його бабця жила з братом. Коли росіяни були на тій території, брат вийшов до лікаря, щоб привести його до хворенької бабці. І його російські снайпери вбили. Той хлопець за два дні брата знайшов, майже за 100 м від хати, і похоронив його на своєму городі. Коли росіяни пішли, то його перепоховали на кладовищі", — розповідає Іван Дацько.

Попри руйнування, погорілу техніку та нові кладовища, Іван побачив людей, силою яких захоплюється.

"Зараз страшно, але як там було? Я зустрів випадково там, де були російські військові формування, жінку. Каже, має пса, який є глухий, і всі пси у селі оглухли через обстріли. Вона мені пішла набрати картоплю, а я кажу: "Мені не потрібно, дякую. Але дві візьму. Так, на пам’ять, в Канаді посаджу, то буде від вас". І ми пішли до погреба. Жінка каже, там були 20 людей, коли бомбили село. А я відповідаю: тут і п’ятеро не вистояло б", — пригадує Іван Дацько.

"Біблія з розбомбленого дому"

"У Бучі, де ракети розбили хату, — каже чоловік, — ходив ніби по апокаліпсису. На ліжку була маска ведмедика, чоботи дитини, подушка і Біблія для дітей. Вона була вся мокра. Я її взяв, бо вона б зігнила. Я цілу ніч з емоціями перегортав сторінки, щоб вони трошки висохли. Це — символ тієї родини, майбутнє якої обірвав той ідіот. Вони сиділи на ліжку, читали Біблію, мали надію. Раптом бомба ідіота знищила їхнє життя і їхні мрії".

"На розмову до Шевченка"

Також Іван Дацько навідався у Канів, щоб поклонитися пам'ятнику Шевченка. Чоловік каже, що востаннє був тут у 80-х роках минулого століття. Тоді студентом приїхав в Україну. З тих часів, вважає, країна дуже змінилася. Особливо, відзначає, позитивні зміни у мовному питанні.

"Я задоволений, що є великий респект до української мови. Я зустрічав десь 30% людей, які спілкувалися спочатку російською мовою, але до мене — українською", — зізнається чоловік.

"Канада з Україною"

У Канаді Іван Дацько разом з дружиною та чотирма дітьми підтримують Україну. Також чоловік возить на автівці "ракету", на якій написав, що "Russia is a terrorist state".

"Ми організовуємо мітинги, протести й так кажемо світові, яка це є трагедія. Коли я побачив мою наймолодшу доню, яка має надпис про Ірпінь і Бучу, і зі сльозами стоїть, то вже є велике для мене, що вона, хоч народжена в Канаді, але її душа є з Україною", — розповідає Іван Дацько.

Чоловік продовжує придумувати нові перформанси для підтримки України. Взимку 2022 року він змагався у конкурсі сноубордистів "Banff Sunshine Village Slush Cup" з іменем "Standing with the Ukraine" та прапором України.

Читайте також "Війна — це страшно". Як українська діаспора в Канаді підтримує Україну "Хочу допомогти вашому народу і солдатам". Німець Герман Вейх переказав коломийському фонду 30 тис. грн Від їжі до патріотичних татуювань. Як у Фінляндії підтримують українців "Стали одним великим кулаком". Як діаспора і громадяни Франції допомагають Україні у час війни

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело