Андрій Понар з позивним “Дюк” – військовий полку “Азов”. В травні разом з усіма військовими з “Азовсталі” потрапив у полон до росіян, а в вересні його і ще понад 200 товаришів по службі обміняли. 

Що було на заводі, як росія нищила Маріуполь – про це Андрій розказав в інтерв’ю РБК-Україна, інформує «Галка».

Андрій Понар пішов на війну в 19 років. Після Майдану, окупації Криму і частини Донбасу вирішив, що не може залишатись осторонь. “Азов” вибрав після Іловайського котла, а ще тому що там був його брат. Повномасштабну війну Дюк зустрів недалеко від Маріуполя. Потім були важкі місяці на “Азовсталі” і не менш важкі – у російському полоні.

Боєць з Прикрапаття розповів, як з побратимами до останнього захищав Маріуполь, який росіяни методично рівняли з землею, як пройшло “інтерв’ю” з пропагандистами, поки він знаходився в полоні, і коли він зрозумів, що його везуть на обмін.

– Наскільки я знаю, ваш позивний “Дюк”.

– Так.

– Чому?

– Мені сподобався позивной “Дюк”. Англійською перекладається як граф. Просто сподобалось. Так вийшло в житті.

– Чому ви вирішили обрати шлях військового і коли?

– Взагалі в 2014 році з початком війни в Україні для себе вирішив, що настав час захищати державу.

– Скільки вам було років?

– 19. З початком війни, після Майдану, після всіх подій на Майдані, після захоплення Криму і початку АТО я вже вирішив покинути роботу, я займався бухгалтерією і прийняв рішення попасти на війну.

– Прийняли рішення поїхати на Донбас?

– Звичайно.

– А чому в складі “Азову”?

– Я хотів спочатку потрапити в “Правий сектор”, мене в “Правий сектор” не взяли, тому що у них було дуже багато народу, не було озброєння і вони не могли собі дозволити ще когось набирати. Хотів потрапити в ЗСУ, в ЗСУ не брали, тому що на той час я був комісований. Строкову службу я не служив і тому ніхто навіть не розглядав молодих пацанів брати. Було прийнято рішення, а на той період часу у мене вже в “Азові” знаходився брат з позивним “Мілан” і я прийняв рішення прийти до нього в “Азов”, тому що спочатку ми думали, що необхідно буде знаходитись в різних підрозділах, щоб у разі чого обидва одночасно не загинули. Різні ситуації бувають.

Після Іловайського котлу було прийняте рішення, що я також переходжу в “Азов”, вже повністю я потрапив у полк в вересні 2014 року.

– Вам не страшно було? 19 років і ви приймаєте для себе таке важке рішення йти на війну.

– Та я думаю, всім страшно, але все полягало в тому, що я про себе думав, напевно, в останню чергу. Тобто питання так не стояло – страшно чи не страшно. Склалась така ситуація – у державі війна. І 21 століття, Україні необхідно було тоді і необхідно зараз відстоювати свою незалежність. Ми потрапили в такий прекрасний період часу, історичний період, коли нам пощастило захищати свою державу і свою незалежність, тобто відстоювати і доводити її власними силами.

“Що відбувся обмін, я вже зрозумів на кордоні”: прикарпатець розповів про оборону “Азовсталі” та російський полон. ВІДЕО

Фото: РБК-Україна

– Як ви зустріли перший день війни? Взагалі чи знали ви, що 24 лютого на нас нападуть? Бо для багатьох мирних це була несподіванка. А для військових як?

– Особисто для мене певні передумови того, що війна почнеться, вони були. Щоб сказати, що всі були впевнені в тому, що 24 почнеться війна, думаю, про це не знав, напевно, ніхто. Ми очікували війни. Ми намагалися максимально, як ми могли, підготуватись, ми максимально готувались. Ми, так би мовити, перестраховувались, щоб це не стало для нас неочікуваним. І 24 числа з самого ранку, о 4 ранку мене будить командир зі словами: “Летять ракети”.

– А ви де були?

– В Юр’ївці, база “Азова” в селі Юр’ївка Донецької області, неподалік Маріуполя. Я собі думаю, які ракети, він каже: “Ракети летять по Києву, по Одесі”. Я думаю: “Та ні, щось не те”. Через хвилин 15, я сам з Франківської області, з дому телефонують, що по аеродрому в Коломиї ракети влучили. Тобто, Франківська область, де Франківськ, а де АТО, прилітають ракети. Тут вже все зрозуміло, що почалась війна.

– Ви в перших числах повномасштабного наступу поїхали в Маріуполь? Яка там була обстановка?

– На початку війни в Маріуполь також прилетіла ракета. Маріуполь почали бомбити літаками з першого ж дня, артилерією і “Градами” далекобійними обстрілювали. Мікрорайон Східний, який ближче до східної сторони, туди, в напрямку Широкіно. Почались у місті вибухи, почалась у людей масова паніка, не розуміли, що відбувається. І було прийнято рішення обороняти Маріуполь, захищати його від можливого наступу в Маріуполь росіян.

– Я чого питаю, Маріуполь був такою гарячою точкою дійсно з перших днів війни, на нього було одразу кинуто дуже багато сил.

– Ну, звичайно, тому що вийшло так, що росіяни з Криму, пройшовши все, що тільки можна, буквально у похідному порядку доїжджають колонами 800 машин з Бердянська до Маріуполя, з Широкіно виходять воїни “ДНРії”, з півночі росіяни пройшли через Волноваху, з усіх сторін до нас ідуть. Ну… Приймали бій.

– Як ви думаєте, чому росіяни так зачепилися за цей Маріуполь? Вони ж його не відпускали доти, доки вам не дали наказ вийти з “Азовсталі”.

– Я думаю, це все пов’язано з полком “Азов”, тому що всі розуміли, що “Азов” в Маріуполі…

– Колиска “Азову”.

– Так, звичайно, “Азов” і Маріуполь – це речі сумісні, це одне єдине. Я думаю, вони почали свою тематику денацифікації, їм був конкретно цікавий “Азов”. Як символ, я думаю, якийсь символізм вони в цьому закладали, можливо.

– Що, якщо поборять “Азов”, то поборять нацизм в Україні?

– Цілком можливо.

– Як ви опинились на “Азовсталі”? Я так розумію, що росіяни піджимали, брали у якесь кільце чи як це відбувалося?

– 24 лютого прийшов наказ. Я розгортав командний пункт на “Азовсталі”. Я з підрозділу одного, ми займалися певною діяльністю, нам був відданий наказ потрапити на “Азовсталь” і там певною діяльністю займатися.

– А потім, коли всі були на “Азовсталі”, ми це чули, і це питання було постійно на порядку денному, що “Азовсталь” регулярно бомбили. І там опинилися також і мирні жителі. Як це було зсередини?

-Ну, тут треба розуміти, що на “Азовсталі” всі, хто був, вони там були з середини квітня і в подальшому. Ще до війни на “Азовсталі” були бункери, це, якщо я не помиляюсь, 34 бункера. Бункери були налаштовані проти повітряних ударів, вони не були готові до таких масованих авіаударів. Це старий завод, старі бункери, цивільних пускали у ті бункери, тому що цивільні шукали прихистку. Бомбили не тільки “Азовсталь”. Бомбили з початку лютого весь Маріуполь. Літаки літали через 15 хвилин, через кожні 15 хвилин літаки літали і скидали ФАБи по всьому Маріуполю. ФАБи складали дев’ятиповерхівки повністю.

– ФАБ-500?

–Спочатку там були не тільки ФАБ-500, там спочатку були килимові бомбардування меншими бомбами. Я навіть не розумію, як вони вибирали цілі. Літаками вони рівняли повністю все місто, тобто я б ще зрозумів, якби там були якісь військові, чи ще щось. Просто знищували всю інфраструктуру, всі будинки. От просто все. Літаки літали цілодобово, вони просто цілодобово скидали бомби на місто. По всіх районах міста. Не було такого місця, де літак в день не скинув би бомбу.

– Це тому що вони таким чином хотіли взяти місто, неважливо, скільки буде втрат? Ні, ну, звичайно, зараз, на 8 місяць війни це говорити не приходиться, ми всі розуміємо, як воюють росіяни, але сам факт – ви берете місто і ви його просто під нуль знищуєте.

– Виходить, що з самого початку літаки бомблять з неба, танки під’їжджають, так само знищують житлові будинки, приватні будинки танки просто виносять, там один постріл танку і все, будинку немає. “Гради” цілодобово стріляють з моря, тобто кораблі – ВДК (великий десантний корабель – ред.) виходили з Бердянська, підходили до Маріуополя і цілодобово “Гради” падали по Маріуполю. Вони розвертались, пливли назад в Бердянськ, перезаряжались і так само цілодобово з моря стріляли “Градами”. Спочатку оборона була більш ширша, по факту, можна сказати, на околицях Маріуполя. І з кожним днем все це зменшувалось, тобто натиск був дуже великий, все зменшувалось і дійшло до оборони на “Азовсталі”.

– Ви сказали, що на “Азовсталь” прийшли мирні шукати прихистку. Як ви з ними співіснували? Є військові, є мирні жителі. У вас свої задачі, а мирні жителі бояться, їм потрібна їжа, їм потрібен хоч якийсь комфорт. Як це було?

– У нас були запаси їжі і ми постійно, поки вони були, заносили в їхні бункери також

Джерело