4 жовтня — 223-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час Українські військові звільнили селище Миролюбівка на Херсонщині, а також увійшли в смт Борова на Харківщині. П'ятеро звільнених з російського полону командирів з "Азовсталі", які зараз перебувають у Туреччині, зустрілись зі своїми рідними. Генеральний директор SpaceX Ілон Маск опублікував у Twitter "план" припинення російської агресії проти України, який передбачає відмову від Криму на користь Росії та проведення референдуму на територіях, окупованих російськими військами. Йому відповіли в ОП і зокрема Зеленський. Росіяни повернули з полону викраденого 30 вересня генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. ЄС підписав Меморандум про виділення Україні 5 мільярдів доларів макрофінансової допомоги. ​У Бучі на Київщині попрощались з військовим льотчиком Михайлом Матющенком з позивним "Дід". Він очолював 40-ву бригаду тактичної авіації "Привидів Києва".

Лікування й подальша медична реабілітація українських захисників та цивільних, які постраждали внаслідок повномасштабної агресії Росії, є безкоштовними, повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

Командири

"Усі медичні огляди, лікування та подальша реабілітація звільнених із полону пацієнтів є безоплатними і забезпечується коштом державного бюджету у визначених медичних закладах", — сказала заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак.

Вона зазначила, що з перших днів війни в Україні працює повноцінний єдиний медичний простір. Військові та цивільні, звільнені з полону, проходять спеціалізовані медичні огляди, де фахівці визначають, чи є потреба в амбулаторному або спеціалізованому лікуванні, чи є потреба продовжити лікування за межами України, в європейських клініках.

Приймають українських пацієнтів такі країни-партнери: Німеччина, Франція, Ірландія, Італія, Данія, Швеція, Румунія, Люксембург, Бельгія, Іспанія, Португалія, Нідерланди, Австрія, Норвегія, Литва, Фінляндія, Польща, Чехія та Норвегія.

Ці країни приймають як військових, так і цивільних, з комбінованими важкими мінно-вибуховими травмами, опіками, онкохворих пацієнтів та пацієнтів із захворюваннями, які потребують спеціалізованого лікування.

Протягом минулого тижня вдалося евакуювати та доправити на спеціалізоване лікування 45 українських пацієнтів. За інформацією МОЗ, ще шість звільнених із полону захисників України пройдуть лікування у клініках ЄС, скориставшись механізмом медичної евакуації.

Пес Крим, який вижив після ракетного удару по Дніпру 29 вересня, перебуває на лікуванні. Тварина в стресі, але вже оговтується. Про це кореспондентам Суспільного розповіли у комунальному підприємстві "Зооконтроль", де собака перебуває нині.

Крима на руїнах будинку, куди влучила ракета і де загинула родина з бабусі, матері та двох дітей, знайшли рятувальники. Відео з собакою, яка сиділа і плакала на місці "прильоту", миттю розлетілося мережею.

"Собаку відвезли глуху, сліпу та контужену. Міські ветеринари колять їй препарати для серця, аби нормалізувати стан", – писав на своїй сторінці у телеграм міський голова Борис Філатов.

У перші дні після удару Крим нічого не їв. Через стрес він нікого до себе не підпускав.

"Перші дні не їв, пручався і поводив себе агресивно", – розповіла начальниця відділу реєстрації тварин "Зооконтролю" Ірина Пономаренко.

Така поведінка тварини цілком нормальна, каже вона. Згодом собака довірився одному зі співробітників. З ним і вийшов на першу прогулянку після "прильоту".

"Насправді у нього тяжка доля, малим цуценям його перевезли з Криму. Тепер він потрапив в епіцентр ракетного удару. Наразі робиться все необхідне, аби нормалізувати його стан. Він починає жити заново", — сказав депутат міськради Антон Андрієнко.

"Сьогодні продовжився наступальний рух нашої армії, усіх наших захисників. Є нові звільнені населені пункти в кількох областях", — повідомив президент України Володимир Зеленський за підсумками 222 дня війни.

Водночас тривають жорсткі бойові дії на багатьох ділянках фронту.

"Але перспектива цих бойових дій залишається очевидною – дедалі більше окупантів намагаються втекти, дедалі більше втрат зазнає ворожа армія, дедалі більше розуміння того, що Росія зробила помилку, пішовши війною проти України", — додав Зеленський.

За словами Зеленського, вже зараз серед загиблих окупантів РФ і тих, хто був забраний за мобілізацією "просто тиждень чи два тому".

"Людей не готували до бойових дій, у них немає жодного досвіду, щоб воювати на такій війні. Але російському командуванню просто потрібні якісь люди – і будь-які, щоб поставити їх на місце загиблих. А коли й ці нові загинуть, відправлять іще людей. Так воює Росія. Так вона і прогр ає", — додав Зеленський.

Окупаційна влада Херсонщини оголосила, що до 31 грудня поточного року припинить обіг гривні. Потім — лише рубль. Зараз розрахуватися за товар в магазині карткою українського банку ще можливо, але з кожним днем таких магазинів стає менше, пише Суспільне Херсон. Обміняти гроші з картки на готівку майже неможливо.

12 вересня українська армія повернула Святогірськ. Вдосвіта бійці батальйону імені Кульчицького на човнах переплили Сіверський Донець та закріпились у місті. Росіяни швидко втікали. Тепер Святогірськ — це глибокий тил. Тут в окупації впродовж трьох місяців жило кілька сотень людей. Без води, світла та газу, але з однією працюючою аптекою. Зараз вони найбільше турбуються через майбутню зиму і хочуть, щоб лінія фронту більше не наближалась: "Як ви думаєте, нас ще бомбити будуть? Лиш би не бомбили, будь-що, аби не бомбили". Наш репортаж зі Святогірська.

У Харкові лунають вибухи, повідомляють кореспонденти Cуспільного.

Україна намагається переконати адміністрацію президента США Джо Байдена передати далекобійні ракети ATACMS, обіцяючи узгоджувати цілі та не бити по території Російської Федерації. Український уряд пропонує повну та постійну прозорість щодо переліку визначених російських цілей.

Українська сторона запевняє, що ризику ескалації або прямої конфронтації РФ та Сполучених Штатів немає, адже США вже передавала Україні HIMARS, і ці артилерійські системи не застосовувалися для завдання ударів по території Росії, хоча така можливість була.

Водночас американський посадовець сказав CNN, що хоча адміністрація Байдена не виключає передання ATACMS, наразі це несе "високий ризик за малу вигоду".

Джерело