Російські військові під час окупації Харківської області нищили все українське, зокрема і сферу освіти. Вчителів катували та змушували русифікувати дітей.

Про це пише BBC Україна.

Після звільнення з’ясувалися факти знущань з вчителів та нищення української освіти. Також в області знайшли масові могили й катівні.

Вчителі розповіли, як росіяни знищували українську освіту у Харківській області

Під час окупації російські військові разом з колаборантами масово нищили підручники й українську символіку. Місцеві вчителі змогли частину книг сховати й таким чином урятувати.

У серпні представники російської окупаційної влади розшукали Лілію Сіроус, адміністраторку школи № 3 у Балаклії, і вручили їй список із понад 2200 підручників, художніх книжок, шкільних методичок, що підлягали конфіскації й подальшій утилізації. Зокрема, це усі книги, які були пов’язані з Україною.

Також росіяни переслідували вчителів та кидали їх до в’язниці “найактивніших”.

Директорку Іванівського ліцею Лідію Тільну вивезли й катували, змушували ставати на коліна. Жінку 5 діб тримали у катівні без їжі й води.

Загарбники понад усе хотіли розпочали навчальний рік в окупованих містах і селах області за російськими програмами. Вони обіцяли педагогам посади та високі зарплати (70-80 тисяч російських рублів на місяць (понад 1100 доларів) за русифікацію українських дітей.

Однак, ті, що погодились, згодом працювали за їжу. Інші вчителі кажуть, що вони українці й знали, що їх звільнять.

Дехто з батьків під тиском окупантів таки погодився віддати дітей до російської школи.

На початку вересня ЗСУ звільнили Харківську область. Зараз вчителі зі сльозами на очах показують врятовані ними книжки й прапори. Педагоги кажуть, що Росія готує такий самий сценарій для тих територій, де відбуваються так звані референдуми.

До того ж жінка тепер з гордістю показує врятовані нею два українських стяги: менший – з власного кабінету, більший – з флагштока школи.

Джерело