Протягом останнього десятиліття Росія систематично розширювала та зміцнювала свої позиції в Арктиці. Робила це вона за допомогою баз, аеродромів, облаштування широкомасштабних радіолокаційних установок, а також примноження систем оборонної та наступальної зброї. Як війна в Україні вплине на можливості Росії у північному регіоні і з якими викликами Норвегія та її союзники нині стикаються в Арктиці?

Будівництво Арктичного щита

Уздовж понад 6 тис. км узбережжя Арктики Росія модернізувала та розширила існуючі військові об’єкти, а також побудувала численні нові. Російські арктичні військові бази, аеродроми та радіолокаційні установки найщільніше зосереджені вздовж західних ділянок Північного морського шляху, включно з Баренцевим і Карським морями, неподалік штабу Північного флоту Росії у Сєвєроморську на Кольському півострові.

Саме у цьому субрегіоні Арктики Росія досі має військову перевагу.

Хто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком Північний морський шлях – головна судноплавна магістраль Росії в Арктиці, іноді розглядається як міжнародний морський шлях від Норвегії до Японії. Проходить по морях Північного Льодовитого океану, поєднуючи порти європейських та азійських російських берегів. Довжина від Карських Воріт до бухти Провидіння – 5600 кмХто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком

Минулого місяця РФ оголосила про нову військово-морську доктрину, у якій приділила велику увагу Арктиці. «Значна частина стратегічних ядерних активів Росії зосереджена на Кольському півострові, в Арктиці», – пояснює Вільям Померанц, експерт з політичних та економічних трендів Росії, директор Інституту Кеннана.

Військовий аналітик Шведського науково-дослідного інституту оборони Йонас К'єллен у свою чергу зазначає, що Західна Арктика, включно із Баренцевим морем, служить проходом, через який найбільший російський флот отримує доступ до світового океану.

«Таким чином, охорона Баренцевого моря полягає як у забезпеченні безпечного входу/виходу суден Північного флоту, так і у блокуванні суден, які заходять на Північний морський шлях», – сказав К’єллен.

Хто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком

Економічні інтереси

Росія виділила значні ресурси для розвитку своєї арктичної бази вздовж Північного морського шляху. Таким чином, окрім захисту позицій свого Північного флоту, Росія також прагне захистити свої інвестиції вздовж стратегічного морського шляху. «Російське керівництво передбачає, що як економічна, так і військова інфраструктури стануть ціллю у разі конфлікту, і тому взяло її під захист», – пояснює Померанц.

Москва створила багаторівневий захисний щит із можливостями блокування доступу по всьому маршруту. «Північний морський шлях є пріоритетом національної безпеки для Москви», – стверджує Трой Буффард, директор Центру арктичної безпеки та стійкості Університету Аляски у Фербенксі.

Хто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком

Цей пріоритет не є дивним, враховуючи той факт, що російські енергетичні компанії, як-от «Новатек», «Газпром» і «Роснефть», інвестували величезні кошти у видобування та розробку покладів нафти та природного газу  уздовж і поблизу Північного морського шляху.

Термінал «Ямал СПГ (скраплений природній газ)» компанії «Новатек» виробляє близько 18 млн тонн зрідженого природного газу на рік, а інший проєкт  «Арктичний СПГ 2» вироблятиме ще більші обсяги.

Нафтова платформа «Газпрому» «Пріразломноє» і нафтовий термінал Arctic Gate також розташовані вздовж західної частини маршруту. Минулого місяця «Роснефть» оголосила, що почне розробку великого арктичного нафтового терміналу у Бухті Сєвєр.

Чия Арктика?

Арктикапівнічний полярний регіон Землі, що охоплює околиці материків Євразії та Північної Америки, майже весь Північний Льодовитий океан з островами (окрім прибережних островів Норвегії), а також прилеглі частини Атлантичного і Тихого океанів.

Згідно з міжнародним правом, Північний полюс і прилеглий до нього регіон Північного Льодовитого океану зараз не належить жодній країні. П'ять країн оточують цей регіон: Росія, Канада, Норвегія, Данія (через Гренландію) і США володіють правами на 370-кілометрову зону біля своїх берегів, а територія за нею знаходиться у віданні агентства ООН International Seabed Authority.

В Арктиці є значні запаси вугілля, нафти, природного газу, золота, срібла, міді, урану, свинцю, цинку, нікелю і бокситів. На дні Північного Льодовитого океану знайдені величезні поклади газогідратів.

Росія не проти загарбати усю Арктику. У 2007 році розгорівся скандал, після того, як два російських батискафи занурились на дно океану в районі Північного полюса і встановили там російський триколор з нержавіючого титанового сплаву. Після повернення до Москви керівник експедиції Артур Чилінгаров заявив, що Арктика є російською і треба довести, що Північний полюс є продовженням російської суші. Ці слова викликали критику з боку США й Канади, а у Росії Чилінгарову присвоїли звання героя РФ.

Розширення арктичних військових баз

За останнє десятиліття Росія розширила та модернізувала близько дюжини  військових баз і аеродромів в Арктиці, включно з базою «Рогачове» на Новій Землі.

Крім того, РФ також побудувала щонайменше три бази з нуля у нових місцях або поруч зі старими об’єктами часів холодної війни. Усі три бази мають подібний дизайн, який зазвичай називають «Арктичний трилисник», що складається з центральної житлової та адміністративної будівлі трикутної форми. Бази розташовані у західній, центральній і східній частині російської Арктики і були відкриті у 2015-2017 роках.

Авіабаза «Нагурське» розташована на Землі Олександри, що є островом архіпелага Землі Франца-Йосифа, приблизно за 350 км на схід від Шпіцбергена. Авіабаза «Темп» розташована у центрі російських арктичних вод на острові Котельний, що є частиною Новосибірських островів.

На Далекому Сході на острові Врангеля розташована трохи менша база «Ушаковське». Росія обладнала низку баз зенітними ракетами С-300 і С-400.

Хто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком

Ряд арктичних баз, у тому числі авіабази «Нагурське» і «Темп», розташовані поруч із сезонними або цілорічними аеродромами. Злітно-посадкові смуги у «Нагурському» і «Темпі» були модернізовані: з гравійних і льодових поверхонь – до бетонних.

Обидві злітно-посадкові смуги також були збільшені у довжину для розміщення сучасних винищувачів, бомбардувальників і патрульних літаків дальньої дії. Ці злітно-посадкові смуги дають Росії можливість обслуговувати, заправляти або зупиняти літаки в Арктиці. Ескадрильї винищувачів-перехоплювачів МіГ-31 дислокуються у «Рогачове» на Новій Землі, а також перекинуті у «Нагурське».

Крім того, Росія експлуатує сезонні льодові злітно-посадкові смуги, у тому числі на Північній Землі, які у майбутньому планує розширити до цілорічних авіабаз.

Хто контролює Арктику? Війна в Україні вилізе Росії несподіваним боком

Нашпигована радарами Арктика

Зараз у Росії є три радіолокаційні комплекси «Резонанс-Н», до кінця року очікується введення в озброєння ще двох. Об’єкти призначені для виявлення ворожої авіації, ракет, у тому числі нових гіперзвукових, і безпілотних літальних апаратів. На відміну від звичайного радара, ефективна дальні

Джерело