Наскільки готові у Хмельницькій громаді до початку опалювального сезону, яким він буде в умовах воєнного стану та чи готові комунальники до ймовірних форс-мажорів? Про це спілкувалася із заступником Хмельницького міського голови Василем Новачком.

Наближається опалювальний сезон в умовах воєнного стану. Наскільки готові комунальники міста до цьогорічного опалювального сезону?

Готові настільки, наскільки можна бути готовими під час війни. Власне, два місяці минулого опалювального сезону закінчувалися у війні. Були певні складнощі, та ми допрацювали його нормально. Незабаром стартує новий, і я вважаю, що наші комунальні підприємства підготувалися непогано. Теплопостачальне підприємство в місті у нас тепер одне. Вони замінили вже 4 кілометра мереж, деякі роботи ще тривають, але вже на стадії завершення. 69 котелень із 71 готові до старту. Ще на двох роботи тривають. На одній з них ми доставляємо два твердопаливних котли по одному мегавату потужності кожен. Ця котельня зможе опалювати пологовий будинок і дитячу лікарню без газу в разі перебоїв з його постачанням. Також обласна лікарня, онкодиспансер, військовий госпіталь можуть опалюватися без газу. Ведемо активні перемовини з міжнародною грантовою організацією щодо поставки великої мобільної котельні потужністю 1,5 мегавата для обігріву міської лікарні.

Договір на постачання газу у нас заключений, ціни і обсяги визначені. Думаю, що особливих проблем не повинно бути, технічно все готово.

Коли, власне, він розпочнеться і чи встигаєте повністю підготуватися?

Технічно підприємство готове повністю.

Сезон розпочнемо тоді, коли буде відповідна температура. Тобто, впродовж трьох діб середньодобова температура буде +8, тоді буде розпорядження міського голови щодо запуску котелень. До конкретної дати нема прив’язки.

Газу в держави не надто багато, тому чим пізніше почнемо – тим більше зекономимо газу для держави.

Наскільки заклади освіти та охорони здоров’я готові до старту опалювального сезону? Чи не буде форс-мажорів?

Ми маємо розуміти, що держава у стані війни, і без форс-мажорів не буває. У кожного міста різні виклики. Але, разом з тим, ракети ворога стріляють далеко і, навіть дивлячись на останні події у Харківській, Полтавській області, особливо взимку ворог буде цілити по критичній інфраструктурі. Тому медзаклади повністю доукомплектовані дизель-генераторами, і якщо не буде світла, вони зможуть автономно працювати і забезпечити енергопостачання. По теплопостачанню, як вже сказав, забезпечуємося.

Щось нове впроваджуєте?

Якщо говорити про виробництво теплоносія у нашому місті, то 94% виробляється з газу. Найближчим часом перейти на інше джерело енергії не є можливим, адже багато котелень і вони розкидані по всьому місту, близько до забудов, з малими ділянками самих котелень, де нема змоги зберігати тверде паливо.

Цьогоріч завдання номер один – забезпечити альтернативою заклади охорони здоров’я.

Яка ситуація може стати неочікуваною для комунальників?

Намагаємося готуватися до будь-яких сценаріїв, аби зменшити оті всі негативні наслідки і тенденції, які траплялися в інших областях. Їх повністю уникнути не вдасться, на жаль, бо це війна.

Якщо, не дай Бог, влучає ракета в об’єкт критичної інфраструктури, який алгоритм дій?

Алгоритми різні, оскільки різні об’єкти критичної інфраструктури, і терміни усування різних наслідків різні. Необхідні дії будуть вжиті за можливості.

Ми активно закуповуємо дизель-генератори, аби котельні працювали автономно в разі знеструмлення.

У нас 13 котелень мають когенераційні установки – потужні генератори, які з газу виготовляють тепло і електрику, тому наше електропостачальне підприємство електроенергії не закуповує, навіть деколи продає на енергоринку, при цьому виробляючи тепло. Ці 13 котелень точно матимуть світло. Інші маємо оснастити дизель-генераторами, частково ми їх закупили. Одну велику станцію 130 кВт «Теплоенерго» навіть облаштувало на шасі авто, вона буде мобільна для того, щоб можна було в будь-який момент запустити ту чи іншу котельню.

На 8 мільйонів гривень оголосили тендер для закупівлі 133 генераторів різної потужності. Будемо їх розміщати в житлових масивах для того, щоб в разі потреби зарядити телефони, павербанки чи ліхтарики, а потужніші – для котелень.

Завдання стоятиме – нагріти воду, прокачати системи, щоб не допустити її замерзання. Якщо тендер відбудеться, ми з усім впораємося. Але, сподіваюся, вони не знадобляться.

Хмельничани можуть розраховувати на постійне теплопостачання та гарячу воду? Тарифи зміняться?

З 2018 року ми тарифи на тепло не переглядали, тариф найдешевший серед усіх обласних центрів - 1480 гривень за гігакалорію.

У нас є домовленність з урядом: місто цього сезону залишить такі ж тарифи, уряд гарантує постачання газу, муніципалітет гарантує не підвищення цін.

Це буде коштувати бюджету коштів. Коштів немалих. На останньому виконкомі ми виділили 54 мільйона гривень з міського бюджету для закупівлі газу для початку опалювального періоду, аби підтримати теплоенерго.

Чи будуть нові норми в умовах воєнного стану щодо температурного режиму у житлових приміщеннях?

Жодних змін до закону про теплопостачання не було. Температура у приміщенні не може бути меншою, ніж +18. Таких стандартів наші тепловики будуть дотримуватися. Проте, маємо заощаджувати на теплі, де б не жили – у багатоповерхівці чи приватному будинку, адже газ – один з найцінніших ресурсів у Європі.

Люди можуть перейти на автономне опалення?

Так, є постанова, де чітко про це написано. Перше - у будинку має бути понад 50% абонентів автономного теплопостачання, друге - будинок вимикається від централізованого теплопостачання повністю. Проте економії від того не буде, це теж на газу.

А якщо перейти на електричне?

Дуже мало будинків у місті зможуть витримати перехід будинку на електричне теплопостачання, оскільки не витримає проводка.

Ваші дії в разі, якщо певний мікрорайон міста залишається без тепла? Як зігрітися людям?

Комунальники зараз зварюють металеві пічки-«буржуйки», які будуть на складі у кожного підприємства. В разі необхідності їх привезуть куди треба.

Маємо великі намети для обігріву, є теплогенератори і дизель-генератори. У співпраці з грантовою організацією плануємо закупити 10 великих надувних наметів з теплогенераторами і електрогенераторами для того, щоб в ті райони, де виникне така потреба, доставити ці пункти обігріву.

Порадьте, як заощадити на теплі?

Не варто гріти вулицю, тобто багато провітрювати. Робіть це в міру. Доцільно було б утеплити приміщення.

Хто живе у приватному секторі – подумайте про альтернативу газу, навіть якщо це не швидко окупить себе.

Ця економія потрібна, можливо, не стільки вам, стільки державі.

Авторка: Леся Боровець. Читайте також "В умовах навчання під час війни головне — безпека для життя школярів", — інтерв’ю із Михайлом Криваком "У мене є велике бажання — зменшити ціну перемоги". Інтерв'ю з виробником військового спорядження Міняйлуком Читайте нас у Telegram Viber та Instagram

Джерело