Закон США про ленд-ліз для України набув чинності. Про це повідомив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

"А значить — більше зброї різної та якісної. Україна неодмінно поверне собі всі свої території", — написав Стефанчук.

9 травня президент США Джо Байден підписав ленд-ліз для України. Цей законодавчий акт має спростити надання великих обсягів зброї Україні.

Закон США про ленд-ліз для України набув чинності — Стефанчук Що таке ленд-ліз

“Акт про ленд-ліз для захисту української демократії від 2022 року” (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) посилається на інший закон про ленд-ліз від 1941 року. Його під час Другої світової запропонував тодішній президент США Франклін Д. Рузвельт. Така зміна до законодавства дозволила адміністрації президента здавати в оренду або позичати військове обладнання будь-якому іноземному уряду за умови, що його безпека є “життєво важливою для оборони Сполучених Штатів”. І робити це без зайвої бюрократії, голосувань по кожному пакету допомоги в Конгресі й Сенаті.

Вперше питання ленд-лізу для України з’явилося більше ніж як за місяць до початку повномасштабної війни. 20 січня його запропонувала Конгресу американська сенаторка Джин Шахін.

Наголошував на його важливості й президент України Володимир Зеленський. Під час виступу на Мюнхенській безпекової конференції 19 лютого 2022 року він закликав західних партнерів “створити для України Фонд стійкості й відновлення, програму ленд-лізу, постачання новітніх озброєнь, техніки й обладнання для нашої армії. Армії, яка захищає усю Європу".

28 квітня за закон проголосувала більшість членів Конгресу США — 447 проти 10. Після, в Сенаті відбулося анонімне голосування, яке теж було на користь України. У травні документ підписав Джо Байден.

Як буде працювати ленд-ліз

Він буде діяти впродовж 2022-2023 років та може бути використаний і для допомоги іншим союзникам Америки в регіоні.

“Відповідно до параграфа (2), на 2022 та 2023 фінансові роки Президент може уповноважити уряд Сполучених Штатів надавати або передавати в оренду оборонні вироби уряду України або урядам країн Східної Європи, які постраждали від вторгнення Російської Федерації в Україну, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн”, — йдеться в документі.

"Цей закон відродить ту ж програму часів Другої світової війни, яка уповноважує Пентагон та президента більш ефективно постачати військову допомогу"

Як зазначають у New York Times, акт про ленд-ліз ”насамперед спрощує бюрократичну процедуру надання будь-якого озброєння для союзників у війні. Це дозволило б Сполученим Штатам швидше постачати зброю Україні, “усунувши різноманітні процедурні перешкоди” та дозволивши “адміністрації Байдена передати Києву величезні транші зброї”.

Чи зброю нам будуть надавати безплатно

Ні. Джо Байден запросив у Конгресу додаткові кошти на підтримку України.

“Наскільки я розумію, передбачаються доволі м’які та ліберальні форми фінансування. Тобто можливості співфінансування — Україна та США разом. Вони передбачають видання позик на надзвичайно комфортних пільгових умовах. Також передбачають зручні умови лізингу — довгострокової оренди з правом викупу. І ми матимемо зброю для використання, яка у подальшому може стати нашою”, — пояснив військовий експерт Олександр Мусієнко.

Читайте також

Лиман, Україна і НАТО, світ не визнає "приєднання" українських територій до РФ. 220-й день війни. Онлайн

Ленд-ліз: як США допомагатимуть Україні перемогти у війні

У пріоритеті безпекова допомога, за яку Україні не треба повертати кошти — Білий дім

Джерело