У дні проведення окупаційною владою псевдореферендуму в Херсоні було ще більш безлюдно ніж зазвичай. Навіть на базарі було більше продавців, ніж покупців. Як реагують херсонці на п’ятий день псевдореферендуму, дізнавалось Суспільне.

У перший день, каже херсонка Юлія, по вулиці ходили чотири автоматники і жінка ніби із виборчої комісії. Вони стукали в ворота, але їм ніхто не відкривав.

За словами дівчини, її сусідці пощастило менше. Вона поверталась з магазину, коли її оточили люди в масках і начебто увічливо попросили проголосувати. При цьому постійно повторювали - не нервуйте.

"На її питання, чи буде дотримана процедура таємного голосування, сказали, що відвернуться. Паспорт при цьому не потрібний, списки виборців у них є, але дані застарілі – в них ще значаться родичі, яких вже немає на цьому світі і ті, хто давно змінив місце реєстрації", - каже херсонка.

Житель Херсонщини Сергій говорить, що до так званого референдуму окупаційна влада готувалася заздалегідь. В школі знімали агітаційне кіно, в лікарні поставили колонку з якої лунали агітаційні заклики та пропагандистські меседжі. А також привезли людей чи то з Криму, чи то з Росії. Адже знайомих облич зовсім не було.

"В ці дні люди з проукраїнською позицією, а таких тут більшість, намагалися не брати участь у цьому псевдо референдумі. Вони зачинилися в домівках і намагалися не відкривати нікому двері. Людей на вулиці було дуже мало. Я дивився у вікно і навіть сусідів не бачив", - розповів чоловік.

Перший заступник голови херсонської обласної ради називає фейковий референдум театром абсурду. Окупаційна влада, на його думку, не була готова його провести. За ці дні вони не змогли відкрити потрібної кількості дільниць. Абсолютна більшість херсонців негативно віднеслася до проведення референдуму, люди уникали голосування усіма можливими способами.

"Вони людей ловили фактично на вулицях, в під'їздах, ходили по хатах та квартирах, ломилися для того, щоб вони відкривали двері та взяли участь у цьому фарсі. Ми всі розуміємо, що окупанти намалюють явку біля 70 – 75 %. Я думаю, що саме таким буде і результат голосування", - каже Соболевський.

З правової точки зору те, що відбувається на окупованих територіях протягом 5 днів, юрист Костянтин Капошилін пропонує не називати референдумом. В юридичній площині на процеси, які відбулися на окупованій території може вплинути лише реакція світу та міжнародні трибунали, де судитимуть росіян та колаборантів

"Потрібно завершувати з цим страхом і стурбованістю і за результатами проведеної клоунади на наших територіях оголошувати в міжнародний розшук всіх людей, які мали до цього відношення по перше. А по другу уже почати проводити ці військові трибунали і судити злочинців всіх за кримінальним міжнародним правом", - говорить юрист.

Люди, які причетні до воєнних злочинів в Україні, в тому числі і проведення так званих референдумів мають бути визнані в усьому світі як злочинці та ізольовані в Росії.

Що відомо: З 23 по 27 вересня окупанти проводять псевдореферендум на Херсонщині. Окупаційна влада не була готова до його проведення, але наказ Кремля змусив метушитись. Херсонська міська рада звернулася до херсонців з проханням бути обережними і залишатися вдома під час проведення псевдореферендуму та оприлюднила номери гарячих ліній для звернень громадян у випадку небезпеки. Вранці 27 вересня на Херсонщині відкрились так звані “стаціонарні дільниці для голосування”. Окупаційна влада заявила про високу явку та підтримку населення. Насправді ж, на вулицях було порожньо, як і у попередні дні так званого “референдуму”. У Каховці представники окупаційної влади обходять домівки та наполегливо пропонують жителям проголосувати, а за "потрібну" позначку в бюлетені дають грошову винагороду.

Читайте також: "Легітимізація" результатів псевдореферендуму у Херсонській області: ризики і загрози Пусті вулиці, поодинокі білборди та голосування на ринках: херсонці розповіли як проходить псевдореферендум "Виглядає, як сюр - нічого спільного з демократією": другий день псевдореферендуму на Херсонщині У Франківську переселенці з Херсонщини виступили проти так званого "псевдореферендуму" На Херсонщині так званий "сільський голова" змушує селян голосувати на псевдореферендумі "Референдум" про приєднання до РФ: чому переносили дати та кому потрібно його проведення на Херсонщині Тиск на людей, погрози і викрадення за відмову голосувати. "Жодна країна світу не визнає такого дійства" - голова ОВА "Так" або "ні" — в дуло автомату. Розповіді місцевих про "референдум" на окупованих територіях. Сприяли проведенню псевдореферендуму: на Херсонщині поліція встановила особи понад 150 колаборантів

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело