Не визнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко 26 вересня прибув у Сочі, де зустрівся із президентом Росії Володимиром Путіним. Зокрема, лідери країн обговорили співпрацю в економічній сфері. При цьому обидва президенти відзначилися низкою політичних заяв.

Зокрема, фрагменти промов Лукашенка та Путіна оприлюднив Telegram-канал "Пул Першого" та російські ЗМІ.

Про економіку

За даними ЗМІ, Путін особисто зустрів Лукашенка на сходах своєї резиденції у Сочі.

"У нас є конкретні плани щодо низки напрямків. Уряд підготував ці проєкти", — заявив на початку зустрічі Володимир Путін.

У відповідь Лукашенко сказав, що проаналізував досягнуті домовленості, підкресливши, що зриви в них практично відсутні.

"Нам передбачили крах, загибель тощо. Ми не раз говорили: життя різноманітне, ми потрібні комусь, нам хтось потрібен і ми знайшли партнерів! І людям треба висловити подяку за розуміння. Непростий період! Люди розуміють", — зауважив Лукашенко.

Він розповів, що Білорусь та Росія планують розвивати промислову кооперацію, пообіцявши спільне виробництво автомобілів, а також цивільної та військової авіації.

Про мобілізацію в РФ

Лукашенко заявив, що в Білорусі не планується мобілізація за російським зразком. Водночас він прокоментував масовий виїзд громадян Росії за кордон на тлі часткової мобілізації, оголошеної в РФ.

"У нас мобілізацією лякають, тут хтось побіг за кордон. Слухайте, у Росії 25 мільйонів мобілізаційний ресурс. Добре, нехай втекли 30 тисяч, ну, 50 тисяч. А якби вони тут залишилися, вони що, нашими людьми були б?" Нехай тікають. Я не знаю, як ви до цього ставитеся, а я особливо не переживав, коли у 2020 році ( на тлі протестів проти перебігу виборів президента Білорусі — ред.) кілька тисяч виїхали", — зазначив Лукашенко.

За його словами, мобілізація дозволила показати, "хто є хто".

"Є різні люди. І тут, і там вистачає їх, ми їх бачимо, і слава богу, можливо. Є якийсь вододіл і критерій, у нас — у 2020 році, в Росії — зараз, який показує, хто є хто. У цьому нічого поганого немає", — вважає білоруський президент.

Лукашенко стверджує, що більшість тих, хто залишив Білорусь, прагнуть потрапити назад.

"Більшість просять забрати назад. І ці приїдуть, тільки треба ухвалити рішення, що з ними робити: або нехай їдуть сюди, або нехай годуються там, на вільних хлібах. Вибачте, що я відкрито це кажу. Так чинити не можна. Можна, в зрештою, домовитися тут і не бігати Європою і Америкою, як це було з більшовицькою революцією і після неї, адже ситуація не та», – вважає Лукашенко.

Про відносини з Європою

Російський президент зауважив, що Росія вимагає поваги з боку країн Європи.

"Європа має ставитись до Росії з повагою", — заявив Путін.

Водночас Лукашенко сказав, що Європа має змінити свою поведінку.

"Ми змінилися за ці три місяці значно. Побачили, що можемо жити нормально. Жодного страху немає. Ну, а Європа якщо отямилася, нехай вони думають", — наголосив білоруський президент.

Він зазначив, що Білорусь "не терпітиме принижень" від Європи.

"Хто хоче з нами у світі жити і поважати нас — ми відкриті, і ви теж. Ви — тим більше. Ви про це постійно говорите. Ми готові до цього. Але приниження ніхто не терпітиме. У російських людей ніколи цього не було. І ніхто не дозволить, жодна російська людина, жодному президенту, у тому числі й президенту Путіну, не дотримуватися цієї лінії", — підкреслив Лукашенко.

За його словами, у європейських країнах є те, що Росія та Білорусь можуть купувати. Але для цього західні країни мають "ухвалювати відповідальні рішення".

"Не хочуть — не треба", — зазначив білоруський президент.

Глава Білорусії сподівається, що влада європейських країн почує своїх громадян, які виходитимуть на акції протесту.

Що відомо Президент РФ Володимир Путін 21 вересня підписав указ про проведення часткової мобілізації у Росії. У зверненні до росіян він зазначив, що лінія зіткнення в зоні "спеціальної військової операції" перевищує тисячу кілометрів, при цьому союзні сили протистоять "не тільки неонацистським формуванням, а фактично всій військовій машині колективного Заходу", що загрожує існуванню РФ. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що в ході мобілізації буде призвано 300 тисяч резервістів, які пройдуть підготовку перед відправкою в зону "СВО". Заклик не торкнеться студентів та військовослужбовців-строковиків, мобілізації підлягають лише громадяни, які пройшли військову службу та мають військово-облікову спеціальність. Мобілізація проводиться "насамперед для контролю над звільненими під час "спецоперації" територіями". На тлі оголошення мобілізації по усій Росії пройшли акції протесту. Станом на ранок 22 вересня у РФ затримано 1320 людей з 39 міст. Також в Росії почалися підпали адміністрацій і військкоматів. За даними ЗМІ, президент Чечні Рамзан Кадиров 22 вересня заявив, що у республіці не буде виконуватися рішення президента РФ Володимира Путіна про часткову мобілізацію, адже в регіоні "план вже перевиконано". Читайте також

Російська влада позбавляє своїх громадян права на життя — Зеленський про мобілізацію

Росіяни масово телефонують на "гарячу лінію" щодо здачі в полон — ГУР

Джерело