Україна наразі має два основних способи вилучення російської та білоруської власності на своїй території.

Перший – у відповідності до закону щодо примусового вилучення в Україні об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Кабінет міністрів і Рада національної безпеки і оборони (РНБО) готують документи на вилучення майна і активів, а президент затверджує це своїм указом. Таким чином вилучено поки тільки два російських банки.

Другий шлях – через кримінальні провадження. Слідчі органи виявляють російські та білоруські компанії, діяльність яких нашкодила Україні. Далі майно цих компаній арештовується і передається в АРМА (управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та менеджменту активів) до рішення суду про вилучення.

Власність росіян і білорусів, яку конфіскувала Україна. Список публікується вперше

З 24 лютого в АРМА передано понад 1200 арештованих об’єктів нерухомості, у тому числі два єдиних майнових комплекси. Більшість із зазначених активів є власністю осіб, причетних до агресії РФ та Білорусі. Загальна вартість арештованого майна сягає десятків мільярдів гривень.

Як працює закон про примусове вилучення майна

25 лютого 2022 року Національний банк України відкликав банківську ліцензію та ліквідував два російських банки: «Промінвестбанк» і «Міжнародний резервний банк». Глава НБУ Кирило Шевченко спрогнозував, що у дохід держави може бути направлено близько 26 млрд грн, якими володіли ці фінансові установи.

Далі Кабмін ухвалив рішення, що керуватиме примусово вилученими активами, «Національний фонд інвестицій України». Це державне підприємство, яке у травні 2021 року створив уряд Шмигаля. У крісло керівника посадили колишнього міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, позаштатного радника керівника Офісу президента Тимофія Милованова.

І от у травні відбулося перше вилучення російського майна відповідно до нового закону. Президент Зеленський видав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про примусове вилучення  99,7% акцій «Промінвестбанку» (належать держкорпорації розвитку «ВЕБ.РФ») і 100% акцій «Міжнародного резервного банку» (контролюється «Сбербанком Росії»).

Власність росіян і білорусів, яку конфіскувала Україна. Список публікується вперше

13 вересня Кабмін передав Нацфонду інвестицій акції «Промінвестбанку» і «Міжнародного резервного банку» на праві господарського відання. Далі, щоби зарахувати кошти двох російських банків до спеціального фонду державного бюджету, народні депутати повинні внести зміни до кошторису країни на 2022 рік. Наразі відповідний законопроєкт зареєстровано у Раді. Він передбачає створення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Джерелами його наповнення мають бути кошти від примусового вилучення майна РФ та її резидентів в Україні.

Планується за рахунок Фонду (фактично за гроші росіян) фінансувати:

  • нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт громадських будівель, захисних споруд цивільного захисту;
  • реконструкцію і капітальний ремонт об’єктів критичної інфраструктури, а також житла внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили його внаслідок російської агресії;
  • розроблення проєктно-кошторисної документації для об’єктів, які були зруйновані під час війни;
  • закупівлю шкільних автобусів, спеціального транспорту для закладів охорони здоров’я та комунальних підприємств з благоустрою територій.

За оцінкою KSE Institute та урядових інституцій, на 5 вересня 2022 року загальна сума прямих збитків інфраструктури, завданих російською агресією, сягала $114,5 млрд. Пошкоджено та зруйновано 412 промислових підприємств; зруйновано або захоплено щонайменше 15,3 тис. багатоповерхівок, 115,9 тис. приватних будинків, 44 соціальні центри, 1118 закладів середньої освіти, 1991 магазин, 593 аптеки, 188,1 тис. приватних автомобілів, 9,5 тис. автобусів, 492 трамваї та тролейбуси, 978 медзакладів, 511 адмінбудівель.

Водночас, за даними уряду, загальна потреба у фінансуванні для відновлення і модернізації економіки становить $750 млрд.

У коментарі «Главкому» адвокат Дмитро Бузанов зазначив, що Україні правильніше було б дочекатися остаточного рішення Міжнародного кримінального суду, перш ніж ухвалювати закон про примусове вилучення об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів. Адже Міжнародний кримінальний суд – постійно діючий правовий інститут, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності.

Путін загнав у пастку російський бізнес, який працює в Україні

«Законодавець так виписав закон про примусове вилучення, що українські суди не зможуть на проміжному етапі розгляду забезпечувати позови резидентів, які судитимуться з Україною. Ймовірніше за все, росіяни нічого не зможуть довести. Куди їм далі звертатися? Дорога до Європейського суду з прав людини їм закрита з 16 вересня 2022 року, коли 46 країн Європи виключили Росію з Ради Європи через війну в Україні. Звернення росіян, які втратять майно в Україні, може розглянути Комітет з прав людини ООН. Проте його рішення мають більш рекомендаційний характер, на відміну від Європейського суду з прав людини. Загалом вимальовується картина, що Путін загнав у пастку російський бізнес, який працює в Україні», – зазначив правник.

Станом на середину вересня було примусово вилучено лише два вище зазначених російських банки.

Слідство, АРМА, рішення про вилучення

Інший спосіб конфіскації майна з російським корінням – триваліший, оскільки потрібно чекати на судові вироки. Йдеться про кримінальні провадження, які ведуть українські правоохоронці.

Як свідчать відомості судового реєстру, з початку повномасштабної війни в Україні розслідується більше десяти проваджень за фактами підготовки, планування та ведення агресивної війни проти України і фінансування дій, направлених на захоплення державної влади. Поки триває збір доказів правоохоронці йдуть у суди і добиваються накладення арештів на майно і активи підприємств громадян Росії.

Далі це майно, за рішенням судів, тимчасово переходить до АРМА, яке шукає управителів, а дещо й продає на аукціонах (вже за рішенням суду), як це було з 7 тис. тонн рідкого технічного аміаку, що належав російським компаніям і був арештований у справі про посягання на функціонування економіки держави. На початку вересня АРМА виручило понад 238 млн грн від продажу, а гроші направило на потреби Міністерства оборони.

Пресслужба АРМА повідомила «Главкому», що з початку повномасштабного нападу Росії на Україну в управління агентства передано понад 1200 арештованих об’єктів нерухомості. Більшість із зазначених активів є власністю осіб, причетних до агресії РФ та Білорусі. Загальна вартість арештованого майна сягає десятків мільярдів гривень.

На підставі рішень судів надійшли корпоративні права понад 50 юридичних осіб, зокрема, операторів газорозподільних систем, компаній мережі «Глуско», ТОВ «Аерок», Ocean Plaza, ПрАТ «Вінницяпобутхім» тощо.

Крім цього, починаючи з 24 лютого 2022 року, в управління АРМА передано понад 200 млн грн, $957 тис. та 1,2 млн євро.

З початку війни в АРМА передано понад 1200 арештованих об’єктів нерухомості

Власність росіян і білорусів, яку конфіскувала Україна. Список публікується вперше
(для перегляду – натисніть на документ)

Обладнання спецслужб РФ на Печерську

«Главком» ознайомився з переліком фірм російських власників, майно яких арештовано і тимчасово передано АРМА. Окремі історії арештів справді вражають. Наприклад, Нацполіцію зацікавила офшорна компанія Grande Invest & Finance INC з пропискою на Британських Віргінських Остро

Джерело