Напевно, кожному неодноразово траплялися статті із гучними заголовками, де читача лякають найсуворішою зимою за останні сто років”. Якщо Ви звертали увагу на такі публікації, то мали б звернути увагу і на те, що вони поширюються з року в рік напередодні опалювального сезону в Україні. Проте, кожного року зими так і не були особливо “суворими”.

Бути чи не бути “страшній суворій зимі”? Гідрометцентр дав остаточну відповідь

Щоб уникнути спекуляцій на подібну тему у час, коли для українців опалювальний сезон і без того буде випробуванням, в Гідрометеорологічному центрі України вирішили розставити всі крапки над “і”.

За словами синоптиків, останній час у засобах масової інформації, соціальних мережах поширюються повідомлення про надзвичайно сувору зиму 2022-2023 років.

Подібна інформація не має під собою наукового підґрунтя та науково обґрунтованих методичних розрахунків.

Сучасний розвиток метеорологічної науки у всьому світі не дозволяє складати прогнози розвитку атмосферних процесів з такою великою завчасністю. Разом з тим, завдяки метеорологічним спостереженням, які нараховують у більшості областей України 80-100 і більше років, створення відповідних баз даних в українських метеорологів є можливість аналізу таких великих масивів інформації та визначення трендів (напрямків) у температурному режимі в Україні.

Саме такий підхід дозволяє оцінити ймовірність різних сценаріїв розвитку синоптичної ситуації, надавати рекомендації щодо очікуваного температурного режиму в різні сезони року та враховувати ці рекомендації при прийнятті управлінських рішень.

Результати аналізу температурних показників в Україні за останні 30 років свідчать про наступне:

  • перехід середньої добової температури через +8 градусів у бік зниження (початок опалювального періоду) навіть у північних регіонах України здійснюється в третій декаді жовтня, в інших регіонах України на початку листопада та пізніше;
  • середня мiсячна температура зимового періоду (особливо січня та лютого) підвищилась на 2,0-2,5 градуса;
  • суттєво скоротилась тривалість зимового періоду з температурними показниками нижче нуля градусів;
  • сума від’ємних температур протягом зимового періоду скоротилась у 2 рази;
  • кожної зими фіксується велика кількість температурних рекордів щодо найвищих температур за весь період метеорологічних спостережень;
  • перехід середньої добової температури весною через +8 градусів у бік підвищення здійснюється у першій декаді квітня та раніше (закінчення опалювального періоду).

За результатами аналізу температурних показників за останні десятиліття можна зробити наступні висновки:

  • середня температура зимового періоду за період грудень-лютий очікується на 1-2 градуса вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020рр.
  • ймовірність тривалих холодiв в зимовий період в Україні є мінімальною;
  • цілком ймовiрнi короткочаснi суттєві похолодання тривалістю 1-5 діб;
  • перенесення початку опалювального періоду на пізніші строки та його закінчення на більш ранні строки є обґрунтованим та підтверджується метеорологічними розрахунками.

Тож як бачимо із роз’яснення українцям не варто боятися наближення опалювального сезону, який цього року хоч і буде напруженим для нашої країни через війну, проте ситуація не настільки критична, як про неї “кричать” у ряді ЗМІ.

Джерело