У разі, якщо окупанти змусили людину брати участь у "референдумі" або долучитися до його проведення погрозами, вона може уникнути кримінальної відповідальності за такі дії, але всі, хто свідомо підтримав наміри Кремля, будуть покарані.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному заявив член комітету з питань національної безпеки та оборони Федір Веніславський.

"Про відповідальність за участь у псевдореферендумах — в кожному конкретному випадку треба підходити шляхом оцінки всієї сукупності обставин. Якщо людині погрожували, шантажували, погрожували рідним, загрожувала реальна небезпека, то будь-які дії такої особи будуть вважатися, що вони вчинені в умовах крайньої необхідності, і виключають будь-яку юридичну відповідальність", — пояснив нардеп.

Чи завжди за участь у

За його словами, у разі добровільної участі в "референдумах" може загрожувати кримінальна відповідальність.

"Якщо ж людина добровільно проголосувала, ще й вихваляла окупацію, спробу анексії окремих районів, то як один з варіантів, цю особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність. Якщо була свідома та виважена позиція щодо анексії території України, то це може бути посягання на територіальну цілісність України та інші тяжкі злочини", — зауважив Веніславський.

Депутат підкреслив, що частина адміністративно-територіальної одиниці не може реалізувати право на самовизначення.

"Немає юридичних підстав з точки зору суб’єктності, тобто, хто є суб’єктом реалізації якогось права. Ні за російським законодавством, ні за міжнародним правом такого суб’єкта немає і бути не може. Росіяни скоро дійдуть, що села будуть проголошувати свою самостійність і приєднуватися до якихось державних утворень", — сказав він.

Відтак жодних юридичних наслідків такі "референдуми" не матимуть.

"Це не референдуми, це не жодна інша відома форма демократії. Це — вистава, яка зрежисована кремлівськими блазнями для подальшого виправдовування агресії РФ", — пояснив Веніславський.

За його словами, всі, хто свідомо підтримав окупацію українських територій, будуть покарні.

"Наші служби безпеки мають достатньо інформації, щоб чітко визначити, які особи свідомо і активно проявляли свою позицію щодо квазілегітимізації спроб анексії тимчасово окупованих територій України. Тому жодна особа, яка вчиняє дії на шкоду державному суверенітету та територіальній цілісності України, не уникне покарання", — наголосив нардеп.

Він нагадав про позицію партнерів України та всіх цивілізованих країн у 2014 році, коли Росія провела "референдум" у Криму.

"Ці результати за вісім років ніхто не визнав і ніколи не визнає. Територія України є цілісною і недоторканною в межах визначених кордонів — про це повторюють лідери всіх західних країн, Великої сімки, Великої двадцятки. Тому позиція буде незмінна. Ніхто результати не визнає", — зауважив посадовець.

Депутат додав, що Україна має всі правові підстави для звільнення тимчасово окупованих територій Донбасу, Криму та інших земель, які поки що підконтрольні РФ.

"З боку партнерів очікуємо істотного посилення санкційного тиску. І думаю, що треба більш рішуче підходити до тих громадян РФ, які зараз тікають з країни, хоч недавно вихваляли агресію РФ проти України", — підсумував Федір Веніславський.

Що відомо На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня розпочались псевдореферендуми про приєднання до РФ. Окупаційна влада пропонує українцям голосувати вдома, на вулиці, на новостворених виборчих дільницях. Разом з так званими членами виборчих комісій до місцевих приходять озброєні люди. На Запоріжжі людей змушують брати участь у псевдореферендумі шантажем та погрозами. В українському МЗС заявили, що фейкові "референдуми" та гібридна мобілізація нічого не змінять для РФ. Читайте також

У Маріуполі озброєні люди збирають голоси на "референдумі"

Незаконний, нелегітимний, фейковий: що херсонці кажуть про псевдореферендум

"Так" або "ні" — в дуло автомату. Розповіді місцевих про "референдум" на окупованих територіях

Узаконене насильство та воєнний злочин: Офіс президента прокоментував "референдуми" на окупованих територіях

Джерело