Засудження дій росії, обурення агресією та підтримка нашої держави, це звучить у більшості виступів

Традиційно зелена гранітна зала Нью-Йорка зустрічає лідерів майже пів сотні країн. У штаб-квартирі ООН - 77-ма сесія Генеральної Асамблеї. На дискусійному майданчику глави держав та урядів діляться проблемами своїх країн та обговорюють спільні - світові.

Топ-тема цьогорічної зустрічі - безпрецедентна. 21 століття і війна у серці Європи - в Україні. Засудження дій росії, обурення агресією та підтримка нашої держави. Це звучить у більшості виступів на Генеральній асамблеї ООН. Офіційна тема цьогорічної: "Переломний момент: трансформаційні рішення для взаємопов'язаних викликів". Повномасштабне вторгнення в Україну називають кричущим порушенням міжнародного права. І закликають негайно припинити агресію. Чи не найбільшу підтримку висловив уже традиційно, один із найбільших українських друзів - польський президент Анджей Дуда. Каже, росія вже програла війну з Україною, адже та не здалася і підкорила весь світ своєю незламністю. Заявив, що кремль має виплатити нашій державі репарації. А також звинуватив росію в імперському мисленні та відмові своїм сусідам у праві на самовизначення.

"Агресор, росія – вже програла. Програла, бо не змогла підкорити жодну націю. Не змогла зламати дух українців і знищити українську армію. Зараз Росія воює не лише проти України, як держави, а й проти нації мільйонів людей, які не хочуть перемовин із загарбником, допоки він не виведе свої війська з окупованих територій. Я переконаний, що українці переможуть, усі біженці повернуться до своїх домівок, а сама Україна буде відбудована у межах міжнародно визнаних кордонів. Польща докладе до цього всі зусилля", - переконує президент Польщі Анджей Дуда.

Демократичний світ ніколи не погодиться на продиктований росією мир, а Україні треба допомогти відбити напад. Тому ООН повинна захистити світ від тих, хто вважає, що сильні мають керувати слабкими.

"Якщо ми хочемо закінчити війну, ми не можемо бути байдужими до того, як це закінчиться. путін відмовиться від агресії та своїх імперіалістичних амбіцій лише тоді, коли він зрозуміє, що не може виграти цю війну. Він не лише руйнує Україну, а й знищує свою країну. Тому ми не приймемо будь-який мир на умовах Росії, і ось чому Україна має відбити цей напад. Немає виправдання окупаційній війні росії проти України. путін веде її з єдиною метою: захопити Україну. Це імперіалізм. І його повернення катастрофа не лише для Європи, а й для нашого глобального устрою, який є антитезою імперіалізму та неоколоніалізму", - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Настав час обмежити використання права вето у Радбезі ООН, адже ним активно зловживає росія. Завдяки цьому протидіє покаранню за свої ж злочини й блокує засудження кривавих дій в Україні. Також вона не дає розслідувати злочини своєї армії на рівні ООН. Тому треба діяти, щоби москва відмовилась від ведення війни в Україні, наголошує французький лідер.

"24 лютого ми повернулися в імперіалізм та колоніалізм. А Франція не приймає такого. Нам потрібно зробити простий вибір - війна чи мир. росія, постійний член Ради безпеки, актом агресії, вторгненням, анексією порушила нашу колективну безпеку, Статут ООН і принципи суверенної рівності держав. Мені хотілося б, щоб ми нарешті взялися за реформу Ради безпеки, щоби вона була більш представницькою, щоби працювали нові постійні члени. І щоб вона справді могла відігравати свою роль, обмежуючи використання права вето у разі масових злочинів", - наголошує президент Франції Еммануель Макрон.

У перший день Генеральної асамблеї не оминули увагою і так звані референдуми, які росія планує провести на окупованих територіях вже цього тижня. Демократичні лідери назвали їх глузуванням.

"Вони нічого не вартують. Правда така: їх результат визначають у кремлі, а не під час голосування. І те, як проголосують особи, які взагалі візьмуть участь у цьому "референдумі", фактично не важливо. Результат буде такий, як запланують у кремлі. Ми це сприймаємо як глузування. Сподіваюся, що в міжнародному просторі ніхто не надаватиме цьому значення, оскільки довіра до цих дій і результатів є нульовою", - сказав Дуда.

"росія тепер повинна зрозуміти, що вона не може нав’язати свою волю військовим шляхом, навіть якщо будуть фальшиві референдуми на територіях, які зазнали бомбардувань і нині окуповані", - запевняє Макрон.

Через війну на батьківщині український гарант на сесію Генасамблеї не приїхав. Але має виступити онлайн. Українську делегацію очолює міністр закордонних справ країни. За словами Дмитра Кулеби, Україна планує обговорити на Генасамблеї створення спеціального трибуналу. Він має притягнути Росію до відповідальності за скоєні злочини. Ще одна тема - механізм відшкодування збитків, яких зазнала Україна через російську війну. Триватимуть засідання тиждень. Однак насправді покладати великі сподівання на виступи під час Генасамблеї не варто. Адже організація, яка після Другої світової війни мала оберігати світовий мир, не впоралася зі своєю головною місією - і допустила повномасштабну війну на Сході Європи.

Мирослава Танська-Вікулова, "5 канал".

Як повідомляв 5.UA, вранці 24 лютого росія розпочала повномасштабну війну проти України. По кількох військових об'єктах у Києві, Харкові та Дніпрі були завдані ракетні удари, а війська рф перейшли кордон під Харковом.

ЗСУ, всі спеціальні та силові служби держави були підняті за тривогою. Ворог почав інтенсивні обстріли підрозділів ЗСУ на сході – українська армія дає відсіч російським військам. В екстреному режимі працює Рада національної безпеки й оборони. Запроваджено воєнний стан. Україна офіційно направила позов проти російської федерації до Міжнародного суду ООН у Гаазі.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело