Ексклюзивне інтерв’ю призерки світової першості-2022 для Суспільне Спорт перед поїздкою на мультиспортивне Євро.

Автор: Петро Троць

На чемпіонат Європи з літніх видів спорту, який триває у Німеччині, із медальними планами їде низка українських веслувальників. Серед них - каноїстки Анастасія Четверікова та Людмила Лузан.

“Рятують лише дзвінки з дому”. Каноїстка Четверікова - про виступ на ЧС, конфлікт з тренерами і батьків в окупації Читайте також: Збірна України візьме участь у чемпіонаті Європи-2022 з веслування на байдарках і каное: попередній склад команди

Срібні призерки Олімпійських ігор у Токіо на початку серпня підтвердили свій статус на чемпіонаті світу в канадському Галіфаксі, повторивши “срібне” досягнення Ігор у каное-двійці на 500 метрах. На прийдешньому ж Євро в Мюнхені український тандем знову спробує стати чемпіонками - минулоріч у Познані їм не було рівних на вже коронній дистанції 500 метрів.

Суспільне Спорт поспілкувалося з Анастасією Четверіковою напередодні повернення української збірної з Канади до України та продовження підготовки до континентальної першості.

Суспільне Спорт - ексклюзивний транслятор Мультиспортивного чемпіонату Європи.

Перед тим, як розповісти про очікування від мультиспортивного Євро, Четверікова поділилася враженнями від чемпіонату світу з веслування. І звернула увагу на те, що тренери не випустили її одразу на дві дистанції, зокрема у каное-четвірці.

Про змішані враження від чемпіонату світу

“Враження від чемпіонату світу - 50 на 50. Рада, бо на олімпійській дистанції ми були другими, підтвердили свій статус олімпійських призерок, програли лише чемпіонкам Ігор. Змагатися було непросто: зранку холодно, після обіду - 24 градуси, а відчувається як 34. Парить, спекотно, ганятися дуже важко, коли ти увесь день на каналі".

"А незадоволена, бо сподівалася взяти участь у більшій кількості дистанцій. Планувала стартувати у міксті на 500 метрів з Андрієм Рибачком, але тренери не пустили нас на цю дистанцію, хоч ми на неї відбиралися. Знаю, що всі чекали і на старт жіночої четвірки на 500 метрів. Сталося так, що на цю дистанцію нас заявили у перший день змагань. І головний та старший тренери мене про це не повідомили. Людмила Лузан, моя напарниця, теж про це нічого не знала. І жоден з тренерів за всі дні не підійшов і не сказав, що організатори попросили нас виставити команду".

"У цей день я приїхала на канал, планувала тренуватися. Не взяла ні форми, ні номерок. Тренери теж не підійшли до мене. Знали про це лише байдарочниці Людмила Кукліновська та Анастасія Горлова. У результаті четвірка просто не вийшла на старт. Якщо мене не повідомили про таке рішення, то значить і для тренерів це не було важливо". Про конфлікт із тренерським штабом

“Перш за все, ми готувалися до чемпіонату світу. Для нас кожного року це головний старт, якщо немає Олімпіади. Чемпіонат Європи у Мюнхені важливий тим, що це є ліцензійний турнір на наступні Європейські ігри 2023 року. Не думаю, що конфлікт з тренерами якось вплине на наші з Людмилою Лузан результати, адже ми із нею нормально спілкуємося. Розуміємо, що одна без одної не буде олімпійської двійки".

"Думаю, що в Німеччині ми виконаємо свою роботу як завжди. Ми ставимо перед собою завдання перемогти на цьому чемпіонаті, щоб підтвердити свій минулорічний статус європейських чемпіонок. Але конфлікт з тренерами є, і він почався ще з того моменту, коли мене не допустили до міксту на 500 метрів. Спочатку було непорозуміння зі старшим тренером Миколою Мацапурою. Із головним тренером я взагалі не спілкуюся. Ось у нього щось запитати - це як розмова сама з собою. Думаю, ще буде продовження. Я обов’язково повідомлю Міністерство про цю ситуацію”. Про складну дорогу додому

“Із чемпіонату світу ми повертаємося кількома групами. Окремо летять байдарочники, окремо - каноїсти. Через Франкфурт і Варшаву ми спочатку маємо дістатися України, а вже 15 серпня з тієї ж Варшави летимо в Мюнхен. З Варшави до Львова кожна команда добирається своїм ходом, як вважає за потрібне. Квитки купувалися в останній момент, усіх роз’єднали. Можливо, доцільніше було б зразу летіти до Німеччини і тренуватися там на каналі. Мабуть, причина в тій ситуації, у якій зараз опинилася наша країна, у всіх тепер проблеми з фінансуванням”.

Про підготовку в умовах російського вторгнення

“Коли почалося російське вторгнення, ми були на зборах у Туреччині. Потім нам різко забрали фінансування і запропонували збори в Румунії. Ми там перебували на спортивній базі з березня і майже до кінця квітня. З’їздили на два змагання, і потім нам сказали, що є проблеми з міграційною службою, і ми повернулися до України".

"На мою думку, в цих умовах найспокійніше було б тренуватися на заході України. Але спочатку нам запропонували тренуватися в Києві, на Трухановому острові. Тренери вирішили, що треба шукати якесь безпечніше місце для підготовки до чемпіонату світу. Наш старший тренер вирішив, що ми будемо готуватися у Горішніх Плавнях Полтавської області. Але я подумала, що це не те місце, де спортсмен може спокійно працювати".

"Кожен реагує по-своєму на те, що відбувається в країні. У мене батьки в , мені дуже складно дивитися на це все. Я написала заяву на ім’я головного тренера, що буду тренуватися у спокійнішому місті - Львові. Місяць я готувалася сама, потім з Людмилою Лузан переїхали до Обухова Київської області на олімпійську базу, і звідти уже вирушили в Канаду”. Про змагальні плани

"Після Мюнхена ми поїдемо на суперспринт до США - змагання, на які нас запросила міжнародна федерація. Уже третій рік поспіль будемо брати там участь. Там із країни обирають кількох спортсменів для виступів на нетипових дистанціях. Змагання організовують вночі, канал підсвічують, після фінішу запускають салюти. Учасникам виплачують призові. Цього року ці змагання знову будуть в Оклахома-Сіті. І це навіть не звичні офіційні змагання, а швидше відпочинок. А наступного року вже буде боротьба за олімпійські ліцензії. Це можна буде зробити на чемпіонаті світу, також зроблять добір на етапах Кубка світу. Ми з Людмилою Лузан хочемо здобути ліцензію на чемпіонаті світу, щоб потім спокійно готуватися до Ігор”.

Про рятівні дзвінки з дому

“Мої батьки зараз перебувають під окупацією в Херсоні. Зараз із ними виходить частіше спілкуватися. А місяць тому вони по чотири-п’ять днів могли не виходити на зв’язок. Їм вимикають Інтернет, SIM-карти не працюють. Щоб не було проблем зі зв’язком, потрібно купити російську картку, але для цього треба мати російський паспорт. Батьки його не хочуть в жодному разі. Зараз можемо поговорити, коли є Інтернет. Дзвінок виходить зробити раз на кілька днів, коли мама знаходить зв’язок десь у центрі міста. Новин про Херсон я намагаюся уникати, бо це дуже боляче і неприємно. Мати розповідає, як чула вибухи всю ніч, спала на підлозі, що трясуться вікна. Як росіяни ходять по квартирах, забирають документи. Від цього всього мене рятують лише дзвінки з дому”.

Хто така Анастасія Четверікова 24-річна уродженка Херсона, каноїстка-веслувальниця. Четверікова - срібна призерка Олімпійських ігор у Токіо на дистанції 500 метрів у парі з Людмилою Лузан Також Четверікова є чемпіонкою світу 2021 року, срібною призеркою чемпіонату світу 2022 року, бронзовою - 2019-го у змаганнях на каное-двійці та володаркою “бронзи” чемпіонату світу 2021 на каное-четвірці (усі - на дистанції 500 метрів). Що далі 18-21 серпня. Чемпіонат Європи з веслування на байдарках і каное. Мюнхен, Німеччина

Джерело