Глобальні продовольчі ринки починають стабілізацію. Після підписання "зернової угоди" ціни на пшеницю впали на 8%. Індекс продовольчих цін впав на 9% у липні — це найбільше падіння з 2008 року.

Про це заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш під час свого вступного слова у Львові на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Гутерреш повідомив, що менш ніж за місяць 21 судно вирушило з українських портів і 15 суден вирушили зі Стамбула в Україну для завантаження зерна та інших продовольств: "Поки ми говоримо, понад 560 тисяч метричних тонн зерна та інших продуктів харчування, вироблених українськими аграріями, "пробиваються" на ринки по всьому світу".

Після підписання

Це, на його думку, сприяє падінню цін на світовому ринку: "Після підписання угоди (про розблокування портів, — ред.) ціни на пшеницю впали на 8%. Індекс продовольчих цін ФАО впав на 9% у липні – це найбільше падіння з 2008 року".

Він додав, що ціни на більшість продовольчих товарів зараз нижчі за довоєнні, але все ще дуже високі: "Давайте не мати ілюзій – попереду ще довгий шлях...Ланцюжки постачання все ще порушені. Енергетичні та транспортні витрати залишаються неприйнятно високими".

Він зазначив, що вивезення продовольства та добрив з України та Росії у великих кількостях має вирішальне значення для подальшого "заспокоєння" товарних ринків та зниження цін.

На його думку, потрібно звернути пильну увагу на транспортування добрива, адже від цього залежить подальший врожай: "Життєво важливо допомогти подолати потрясіння на світовому ринку добрив, яке зараз загрожує врожаю наступного сезону, включаючи рис, який є найбільш споживаним продуктом харчування у світі".

Окремо Гутерреш закликав до злагодженої роботи Спільний координаційний центр, який працює в Туреччині: "Я закликаю, щоб це продовжувалося і щоб вони в дусі компромісу подолали всі перешкоди і остаточно врегулювали всі труднощі".

Що відомо

22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія. Перше судно Razoni з розблокованим українським зерном вирушило 1 серпня з Одеського порту до ліванського порту Триполі. На борту суховантажника, що рухатиметься коридором безпеки, 26 тисяч тонн української кукурудзи. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш привітав вихід з Одеського порту судна із вантажем кукурудзи, зазначивши, що відновити експорт української агропродукції вдалося завдяки зусиллям координаційного центру, створеного за участі ООН. Читайте також

"Ми все одно остерігаємося провокацій" — очільник аграрної конфедерації про початок вивозу зерна з портів України

Вихід з українського порту судна з зерном став кроком до подолання глобальної кризи — Єврокомісія

Джерело