У низці європейських країн ціни на електроенергію встановлюють нові рекорди через невизначеність щодо забезпечення достатніх обсягів газу для генерації електроенергії цієї зими.

Про це повідомляє Bloomberg, передає Укрінформ.

За даними Європейської енергетичної біржі (European Energy Exchange), у Німеччині тарифи на електроенергію на наступний рік зросли на 3% до 474 євро за МВт-год, що майже у шість разів більше, ніж торік. При цьому за останні два місяці ціна на електроенергію зросла вдвічі.

На ринку панує занепокоєння щодо того, чи вистачить обмежених запасів газу в Європі для вироблення електроенергії цієї зими.

У Європі ціни на електроенергію б’ють рекорд – Bloomberg

Водночас у Франції атомні потужності надзвичайно низькі, що скорочує можливість експорту електроенергії в найближчі місяці. У Великій Британії ціни на добу наперед встановили рекорди у понеділок на тлі спеки та посухи в країні.

Зростання цін на енергоносії позначається на рахунках для домогосподарств і вартості всього. Енергокриза спричиняє інфляцію по всій Європі, підштовхуючи зростання споживчих цін до двозначних цифр.

У відповідь уряди європейських країн розглядають заходи задля послаблення впливу на економіку стрімкого зростання цін на енергоносії.

За словами аналітика Rystad Energy AS Фабіана Роннінгена, нині немає чітких ознак скорочення «екстремального» зростання цін на електроенергію. За його словами, атомних, гідроенергетичних і вугільних потужностей на континенті недостатньо, щоб послабити цей тиск.

Як передає кореспондент Укрінформу ситуацію у Німеччині пояснив на брифінгу віцеканцлер, міністр економіки Роберт Габек.

«Додаткова плата за газ становитиме 2,419 цента за кіловат-годину. Вона обмежена в часі з 1 жовтня 2022 року до 1 квітня 2024 року та може змінюватися (як збільшуватися, так і зменшуватися) кожні три місяці залежно від фактичного рівня витрат», – заявив Габек.

За його словами, це необхідно, аби уникнути обвалу німецького енергетичного ринку, а з ним – і частини європейського. В уряді сподіваються, що за допомогою націнки вдасться забезпечити енергобезпеку в країні.

Міністр зауважив, що це рішення стало наслідком штучного дефіциту енергії, спричиненого діями президента рф, який розв’язав незаконну війну проти України.

Водночас Габек звернув увагу на те, що німецька влада вживала заходів для зменшення енергозалежності від рф.

«Це час, коли немає легких політичних рішень», – констатував він.

Віцеканцлер підкреслив, що таким чином Німеччина зможе позбутися «бізнес-моделі, яка значною мірою будувалася на дешевому російському газі та залежності від президента, який не поважає міжнародне право та вважає цінності ліберальних демократій своїм ворогом».

«Ця модель більше не діятиме, …Німеччина стане менш уразливою для шантажу і таким чином більш незалежною від росії … і зможе більш суверенно діяти на зовнішньополітичному рівні», – заявив політик.

За його словами, незалежність варта ціни, яку наразі громадяни ФРН змушені платити.

Габек також підтвердив, що Газпром продовжує відмовлятися забирати турбіну для «Північного потоку 1», яка була доставлена в Німеччину з Канади попри санкції. У німецькому уряді чітко розуміють, що турбіна була лише відмовкою, а Газпром, за оцінкою міністра, навряд чи “говорить самостійно”, а не за вказівкою російського уряду.

Економісти підрахували, що підвищення ціни на 2,4 цента означатиме здорожчання витрат для родини з 4 осіб на близько 484 євро на рік без ПДВ. У цьому зв’язку міністр зауважив, що для багатьох таке підвищення не буде надто помітним, проте для декого стане важким тягарем, і для цієї групи населення передбачені пакети допомоги.

Канцлер Олаф Шольц у Твіттері пообіцяв громадянам ще один пакет допомоги з огляду на підвищення цін.

«Ми нікого не залишимо наодинці з більшими витратами», — написав він.

Раніше було схвалено державну допомогу на понад 30 мільярдів євро. Передбачаються й подальші пільги.

Політичні партії та експерти по-різному поставилися до рішення уряду та форми його втілення. Водночас більшість погоджуються з тим, що такий захід є вимушеним і необхідним.

Джерело