Російські окупанти постійно обстрілюють Запорізьку АЕС та місто Енергодар.

“Це буде гірше, ніж Чорнобиль”: для чого росіяни обстрілюють Запорізьку АЕС та чим це може закінчитися

11 серпня росіяни інтенсивно обстріляли Запорізьку АЕС. На щастя, на роботу станції це не вплинуло, проте сильні обстріли продовжуються щодня. 14 серпня окупанти обстріляли Енергодар: загинув чоловік, який вийшов вигуляти собаку.

ТСН.ua зібрав усі подробиці обстрілу Запорізької АЕС та можливих наслідків ядерного тероризму росіян.

Реакція української влади на обстріли найбільшої АЕС у Європі

Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні до українців 13 серпня наголосив, що російські війська фактично прикриваються станцією, щоб обстрілювати Нікополь і Марганець на Дніпропетровщині.

“Кожен день перебування російського контингенту на території Запорізької АЕС та в сусідніх районах нашої держави настільки збільшує радіаційну загрозу для Європи, що навіть у пікові моменти протистояння в часи холодної війни такого не було”, – зауважив президент.

“Це буде гірше, ніж Чорнобиль”: для чого росіяни обстрілюють Запорізьку АЕС та чим це може закінчитися

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що обстріли російськими окупантами Запорізької АЕС, де перебувають їхні ж війська, мають певну мету.

“Навіщо Росії обстрілювати себе на ЗАЕС? Прикидаються клоунами ru-пропагандисти. Пояснюю: РФ б’є по частині АЕС, де акумулюється енергія, що живить південь України. Мета – від’єднати нас від ЗАЕС і звинуватити в цьому українську армію”, – пояснив радник голови ОП.

Інший радник голови Офісу президента Олексій Арестович вважає, що російські окупанти, обстрілюючи Запорізьку АЕС, хочуть створити переговорний майданчик з Україною.

“Як завжди РФ видаватимуть велику кількість суперечливих заяв. І тут питання, чи дограються вони до того, що влучать туди, куди не потрібно. Зовсім очевидно, що це спроба створити переговорний майданчик. Вони так давно це роблять: вони кризу 2015 року створювали для створення переговорної ситуації, вони так робили у Європі. Вони діють, як терористи”, – наголосив Арестович.

“Це буде гірше, ніж Чорнобиль”: для чого росіяни обстрілюють Запорізьку АЕС та чим це може закінчитися

Росія, як завжди, бреше про обстріли АЕС

Представники держави-агресорки, як завжди, брешуть про обстріли АЕС. Російські дипломати навіть для цього організували засідання Радбезу ООН, щоб вкотре донести світу свої маразматичні бачення ситуації.

Постпред Росії в ООН Олексій Небензя цинічно заявив, що на конференції лунають “абсурдні та цинічні звинувачення в сторону Росії, які підхоплюють західні ЗМІ”.

“Все це робиться повз будь-який сенс. Станцію контролюють ЗС РФ. Елементарна логіка підказує, що російська армія не буде обстрілювати ні місто, ні самих себе”, — зазначив посадовець.

Але ще 8 серпня командувач російським гарнізоном на ЗАЕС заявив, що всі важливі об’єкти там заміновано, а станція “буде російською, або нічиєю”. Він додав, що російські військові “готові до наслідків цього кроку”.

Проте дипломати західних держав заявили, що російські окупанти повинні негайно залишити АЕС та всю територію України і не створювати ядерних загроз.

“Це буде гірше, ніж Чорнобиль”: для чого росіяни обстрілюють Запорізьку АЕС та чим це може закінчитися

Що кажуть в “Енергоатомі”

Запорізька АЕС станом на ранок 12 серпня працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Внаслідок російської атаки на ЗАЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох енергоблоків тепер відключений.

Серйозний ризик для безпечного функціонування станції спричинили періодичні обстріли ЗАЕС російськими військами з РСЗВ минулого тижня, а також понад 10 “прильотів” поблизу станції та неподалік від першого енергоблоку 11 серпня.

14 серпня в українському “Енергоатомі” повідомили, що через обстріли один із енергоблоків наразі відключений.

“Періодичні обстріли ЗАЕС російськими військами з РСЗВ, починаючи від минулого тижня, спричинили серйозний ризик для безпечного функціонування станції. Внаслідок атаки на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений”, – йдеться у повідомленні.
Чи зможуть росіяни розбомбити АЕС

Голова правління асоціації “Нафта і газ України”, генеральний директор нафтогазового консультаційного центру “Ньюфолк”, експерт з питань енергетики Андрій Закревський заявив, що розбомбити ЗАЕС неможливо, але можна вивести її з ладу.

Гірше, ніж Чорнобиль: експерти про наслідки ймовірного вибуху на Запорізькій АЕС

Експерти вважають, що наслідки обстрілу Запорізької АЕС можуть бути гірші, ніж у Чорнобилі.

Один з інженерів ЗАЕС на умовах анонімності зазначив, що окупанти можуть підірвати машинний зал на енергоблоці, що працює. Якщо таке відбудеться, повториться аварія, яка була на японській АЕС у Фукусімі.

“На Чорнобиль це не було б схоже. Це ближче до того, що сталося на Фукусімі”, – зауважив фахівець.

Він пояснив, що на Фукусімі була катастрофа, тому що землетрус та цунамі зупинили можливість реактора охолоджуватися. В результаті стався паровий вибух у активній зоні, був зруйнований конфаймент, тобто герметична зона реактора. Радіоактивні речовини потрапили назовні.

“Цей сценарій може повторитись на ЗАЕС: але причини – це не природне лихо. Це обстріли російської армії”, –зазначив інженер.

Він також повідомив, що на ЗАЕС провели низку модернізацій, щоб не допустити фукусімського сценарію.

Очільниця Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко вважає, що внаслідок можливої катастрофи на Запорізькій АЕС зона радіаційного забруднення складе 2 млн км2, а радіаційне ураження отримає 1 млн людей і не лише в Україні.

“За даними наших державних органів, 30 000 (км2 – ред.) може складати зона відчуження. Це майже в 10 разів більше, ніж зона відчуження складає після Чорнобильської АЕС. Але якщо ми говоримо про потенційно забруднені території, то якщо після Чорнобиля це були 200 тис. км2, то зараз вже є прогнозні підрахунки, що ця потенційно забруднена територія буде складати 2 млн км2. Це просто безпрецедентна територія”, – пояснила експертка.

У разі катастрофи практично вся територія Запорізької області не буде придатна для життя десятки років.

Для чого росіяни почали обстрілювати Запорізьку АЕС: думка військового експерта

Військовий експерт Олег Жданов пояснив, що наступ окупантів не має успіху вже кілька тижнів. Тому вони вдаються до збройних провокацій на Запорізькій АЕС.

Жданов пояснює, що окупанти шукають будь-які способи зупинити ЗСУ, “не залежно від їхньої гуманності та здорового глузду”, адже Запорізька АЕС є найбільшою у Європі.

“Якщо у Чорнобилі було 250 тонн збагаченого урану в реакторі, то тут шість таких реакторів! Це 1500 тонн. Російська Федерація розташована ближче до кордонів України. Річка Дніпро, яку використовують як охолоджувач реакторів, виходить на Крим. Практично Дніпро омиває північно-західне побережжя Криму. Тобто вони взагалі не рахуються ні з чим, аби отримати запобіжник від того, щоб Україна не наступала”, – сказав експерт.
“Хай росіяни йдуть геть зі станції”

В ООН Запорізьку АЕС та територію довкола неї запропонували зробити демілітаризованою зоною. Це підтримали і у США.

14 серпня Європейський союз та ще 42 країни світу звернулись до Росії з вимогою вивести свої війська зі Запорізької АЕС та повернути станцію під український контроль, адже тільки так можна гарантувати ядерну безпеку.

Очільник зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель виступає за демілітаризацію Запорізької АЕС і закликає МАГАТЕ відвідати станцію.

Секретар РНБО Олексій Данілов наголосив, що росіяни повинні піти геть зі станції. Україна зможе забезпечити ядерну безпеку світу і туди не потрібно вводити жодних миротворців ООН.

Джерело